Okolje & energija

Cenovna plinska vojna med ZDA in Rusijo? Ni nemogoče

V Evropi se cene surovin znižujejo - razen cene plina. Kakšne so možnosti, da jih zniža ameriški utekočinjeni zemeljski plin, je včeraj razložil analitik francoske banke Société Générale Thierry Bros.

Dogodki O & E

FINANCE
Okolje & energija
Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ
Okolje & energija
Energetske nagrade
Okolje & energijaNataša Koražija Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ 1

Nagrade in priznanja so dobili Energetika Maribor, IJS, HESS, Občina Kočevje, GLS Slovenija, SNEP GreenTwin, Enertec, Zeleni Hrastnik

FINANCE
Okolje & energija
Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno 2

Za pionirski projekt skupnostne samooskrbe so ustanovili energetsko zadrugo, solastniki elektrarne so hkrati odjemalci, ki so si stroške energije znižali za 30 odstotkov

FINANCE
Okolje & energija
Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije 3

Vas mučijo nove omrežnine in razmišljate o novi sončni elektrarni z baterijami? Enertecovo orodje omogoča izračun optimalne kombinacije z naprednimi algoritmi

Portal podpirajo

 INEA

HSE
 

Eles

10.03.2016 08:44
Čas branja: 2 min
Cenovna plinska vojna med ZDA in Rusijo? Ni nemogoče
Plinska industrija je imela veliko priložnost ob Volkswagnovem emisijskem škandalu, a je ni izkoristila, čeprav bi bil plin učinkovita alternativa dizlu, je na včerajšnjem predavanju Energetika in regulativa v organizaciji Prosperie povedal francoski analitik Thierry Bros.

Pred časom je cena plina sledila ceni nafte, nanjo je bila vezana, ker je tako narekoval Gazprom. Analitiki so pričakovali, da bo cena plina padla, ko ne bo več sledila ceni nafte. Vendar pa se to ni zgodilo. Prav nasprotno, plin se je podražil. Lansko tretje četrtletje so bile cene plina na trgu prvič višje od Gazpromovih pogodbenih cen.

Zakaj se to dogaja? Ker v Evropi ni odprtega konkurenčnega trga. Rusija in Norveška namreč nadzirata več kot polovico trga, zato ta trg ne more biti konkurenčen, ocenjuje Bros. »Cena plina je višja tudi v primerjavi z nafto, ker jo določa duopol.« To je eden od neuspehov Evropske komisije, ki je že pred desetimi leti želela, da se cene plina oblikujejo po trgu.

Lahko utekočinjeni zemeljski plin (UZP) razbije evropski duopol? Najprej nekaj podatkov. Petega februarja je bil opravljen prvi uvoz ameriškega UZP. Veliki projekti za UZP so poleg ZDA tudi v Avstraliji. »UZP bo imel v Evropi bolj ameriški kot katarski vonj,« napoveduje Bros. Tudi zato, ker so ameriške cene plina iz skrilavcev nizke, primerljive so s ceno 12 dolarjev za sod nafte. Bros pričakuje, da bodo ostale tako nizke.

Celotni stroški ameriškega plina skupaj s stroški transporta so bili v letih 2012 in 2013 takšni, da je bilo smiselno vlagati v nove obrate za UZP. Zdaj pa ne več. Dodajmo, da bi morala norveška proizvodnja zaradi omejenih naložb lani in letos padati.

Po drugi strani pa ima Gazprom proste kapacitete za dobavo plina v Evropo, a ohranja zdajšnje ravni dobave in visoke cene. Vprašanje je, ali bodo v Moskvi še naprej branili takšne tržne cene in dopustili prihod ameriškega plina v Evropo, ali pa bodo spustili ceno, da se Američanom ne bo splačalo dobavljati UZP. Bros je že slišal tudi takšen komentar: »Če ameriški proizvajalci ne bi izvažali, bi cene plina v ZDA padle na nič.«

To je tudi pritisk na evropsko Energetsko unijo, ker se bodo razkrili stroški diverzifikacije.

»Ne vem, kaj bodo storili v Moskvi. Vem pa, da so v Litvi znižali ceno potem, ko so odprli terminal v Rigi. To pomeni, da se najprej znižajo cene, potem pa zraste povpraševanje.«

Vprašanje je namreč, kako lahko spodbudimo rabo plina, na primer pri proizvodnji električne energije namesto premoga. Ena od rešitev je britanska pot. Ker shema za trgovanja z ogljikovimi kuponi v Evropi ni bila uspešna, so v na Otoku uvedli davek na ogljikov dioksid. Cene ogljikovih kuponov so v Evropi med petimi in šestimi evri na tono, v Veliki Britaniji pa so na to dodali še davek, ki znaša približno 25 evrov na tono. Ob takšni obdavčitvi pa je plin konkurenčen premogu. Poraba plina se ni dvignila čez noč: davek so uvedli aprila lani, poraba plina pa se je povečala decembra in letos. Ni pa nujno, da bi takšna rešitev delovala tudi drugod v Evropi, je posvaril Bros.

Nasprotno se dogaja v ZDA: ker so cene plina nizke, plin postaja pomemben energent za proizvodnjo električne energije. Pri porabi plina pomaga tudi rast porabe energije, ker v ZDA nimajo tako strogih predpisov o energetski učinkovitosti, kot veljajo v Evropi. Vendar pa tudi v ZDA napovedujejo, da bosta leta 2017 poraba plina in premoga v primerjavi z obnovljivimi viri upadli.

Obiščite portal Financ Okolje in energija oe.finance.si, kjer so zbrani članki o električni energiji, naftnem in plinskem trgu, ravnanju z odpadki, trajnostnem razvoju, učinkoviti rabi in obnovljivih virih energije in o drugih energetskih in okoljskih tematikah.

Pri napovedih o morebitnem povečanju porabe plina v Evropi je Bros zadržan. Predvsem zaradi vremena. Letos je zaradi mile zime poraba plina spet padla. Če bi uporabili samo matematiko, bi se takšen trend samodejno nadaljeval in leta 2020 povpraševanja po plinu sploh ne bi več bilo, se je pošalil francoski analitik. V Bruslju napovedujejo, da bo poraba plina ostala na zdajšnji ravni, je dodal Bros in pripomnil, da je morda rešitev za plin rast porabe v transportu.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Okolje & energija
Rabo bio plina spodbujajo tudi s subvencijami in zelenimi certifikati
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Rabo bio plina spodbujajo tudi s subvencijami in zelenimi certifikati

V prometu uporabljajo vse več plina, tako utekočinjenega zemeljskega plina kot tudi stisnjenega zemeljskega plina, je povedal Konstantin Petrov iz nemške energetsko-svetovalne družbe DNV GL – Energy.

FINANCE
Okolje & energija
Kaj nas čaka na trgu zemeljskega plina
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Kaj nas čaka na trgu zemeljskega plina

V Geoplinu so nam odgovorili na štiri vprašanja o dogajanju na trgu zemeljskega plina.

FINANCE
Okolje & energija
Odvisnost EU od ruskega plina se povečuje
Okolje & energija
Okolje & energijaSTA Odvisnost EU od ruskega plina se povečuje

Kljub prizadevanjem za zmanjšanje odvisnosti od Rusije je Evropa bolj kot kdajkoli prej odvisna od ruskega plina, navaja francoska tiskovna agencija AFP. Ruski energetski gigant Gazprom je namreč lani v Evropo in Turčijo dobavil 193,9 milijarde kubičnih metrov plina, kar je osem odstotkov več od prejšnjega rekorda iz leta 2016.

FINANCE
Nova revija Finance: panoge prihodnosti
PRO
Finance
NOVA REVIJA FINANCE
Finance PRO Nova revija Finance: panoge prihodnosti (PRO)

Vabljeni v zakulisje šestih prepletenih panog prihodnosti

FINANCE
Okolje & energija
(video, foto) Tovornjaki na plin tudi pri slovenskih prevoznikih
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar (video, foto) Tovornjaki na plin tudi pri slovenskih prevoznikih 2

Na polnilnici utekočinjenega zemeljskega plina (UZP) v Sežani so v ponedeljek napolnili prvi tovornjak. V Maju pa bo dobil plinske tovornjake prvi slovenski prevoznik.

FINANCE
Transport in logistika
Alternativa dizlu: prva plinska polnilnica za tovornjake, z letom 2019 prihajajo tudi subvencije za vozila
Transport in logistika
Transport in logistikaNataša Koražija Alternativa dizlu: prva plinska polnilnica za tovornjake, z letom 2019 prihajajo tudi subvencije za vozila 6

Butan plin bo danes v Sežani odprl prvo polnilnico za tovornjake na utekočinjen zemeljski plin

FINANCE
Okolje & energija
Zakaj je plin drag in kako dolgo bo tako
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Zakaj je plin drag in kako dolgo bo tako

Cene plina se na mednarodnih trgih gibljejo okoli 20 evrov za megavatno uro, kar je več, kot je običajno za april.

FINANCE
Okolje & energija
Novi obračun omrežnine za podjetja: izziv ali priložnost?
OGLAS
Okolje & energija
Okolje & energijaFinance PR Novi obračun omrežnine za podjetja: izziv ali priložnost? (OGLAS)

Z novim obračunom omrežnine, ki začne veljati julija 2024, se odpirajo možnosti za znatne prihranke s pametnimi prilagoditvami in učinkovitejšo rabo energije. Preverite, kako lahko izkoristite ta prehod.