Okolje & energija

Bankirji: V krožnem gospodarstvu bodo tveganja manjša

Pokojninski skladi in banke igrajo na Nizozemskem ključno vlogo pri preoblikovanju gospodarstva v krožno, pojasnjuje nizozemski podjetnik Guido Braam.

Dogodki O & E

FINANCE
Okolje & energija
Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ
Okolje & energija
Energetske nagrade
Okolje & energijaNataša Koražija Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ 1

Nagrade in priznanja so dobili Energetika Maribor, IJS, HESS, Občina Kočevje, GLS Slovenija, SNEP GreenTwin, Enertec, Zeleni Hrastnik

FINANCE
Okolje & energija
Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno 2

Za pionirski projekt skupnostne samooskrbe so ustanovili energetsko zadrugo, solastniki elektrarne so hkrati odjemalci, ki so si stroške energije znižali za 30 odstotkov

FINANCE
Okolje & energija
Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije 3

Vas mučijo nove omrežnine in razmišljate o novi sončni elektrarni z baterijami? Enertecovo orodje omogoča izračun optimalne kombinacije z naprednimi algoritmi

Portal podpirajo

 INEA

HSE
 

Eles

01.09.2016 09:00
Čas branja: 2 min
Bankirji: V krožnem gospodarstvu bodo tveganja manjša
Guido Braam (na sliki) se je včeraj v AquafilSLO udeležil ustanovnega sestanka svetovalnega odbora organizacije Circular Change. Predsednik odbora je nekdanji evropski komisar Janez Potočnik, med člani sta tudi generalni direktor AquafilSLO Edi Kraus in državni sekretar Tadej Slapnik.

Podjetnik Guido Braam se zadnja leta ukvarja zlasti z uvajanjem krožnega gospodarstva. Med drugim je ustanovil tudi nevladno organizacijo, prek katere povezujejo partnerje v krožno gospodarjenje. Delujejo v različnih panogah, na primer v mlečni industriji, nepremičninskem sektorju, tudi v bančništvu. Zadnje leto vodi kampanjo, s katero pomagajo podjetjem, ki so že začela delovati po načelih krožnega gospodarstva. »Moja naloga je, da oblikujem razmere, v katerih bo nastalo še več takšnih primerov,« pojasnjuje.

Med njegovimi strankami so multinacionalke, na primer Philips, natančneje njegova oddelka za svetila in tudi za skrb za zdravje, pa tudi investitorji, nepremičninarji in drugi: »Nikoli nimamo samo ene stranke, naša edina stalna stranka je krožno gospodarstvo.«

Na starem modelu zasnovani tudi predpisi

Lahko krožno gospodarstvo deluje brez vladne podpore? »Pred šestimi leti sem verjel v to. Ker sem tudi sam podjetnik. Vendar pa je krožno gospodarstvo sistem sprememb. Vse, kar vidimo okoli sebe, deluje linearno. Tako sta zasnovani tudi na primer bančništvo in državna regulativa.«  Primer: na trgu manjka fosforja, a predpisi ne dopuščajo prodaje fosforja iz odpadkov. »Vsi naši predpisi so zasnovani na starem modelu. Pogledati moramo vsakega posebej. Včasih ne gre za predpis, ampak za njegovo razumevanje,« razlaga Braam.

Na severu sežigalnic preveč, na vzhodu jih ni

Na včerajšnjem sestanku svetovalnega odbora Circular Change so predstavili tudi lani sprejeti evropski sveženj spodbud za krožno gospodarstvo. »Dobra stran svežnja je, da je integralen, ker vključuje ekonomijo, okolje, socialni vidik in ustvarjanje delovnih mest.« So pa tudi drugi pogledi. V sveženj je vključena na primer iniciativa za spodbujanje sežigalnic, čeprav jih je v severni in zahodni Evropi že preveč. Sežgejo toliko odpadkov, da ni več kapacitet za odlaganje, čeprav so boljše možnosti od sežiganja, na primer recikliranje in podaljšanje življenjske dobe. V državah, kjer ni sežigalnic, bi lahko vnovič uporabili odpadne materiale, namesto, da jih sežgejo, razmišlja Braam.

Krožno gospodarstvo vodi v bolj decentralizirano dobaviteljsko verigo in v druge dejavnosti, ki lahko spodbudijo reindustrializacijo evropskega gospodarstva, še dodaja nizozemski podjetnik.

Primerjava držav

V Nemčiji, na Danskem in Nizozemskem je delež ločevanja odpadkov tako visok, da odlaganja praktično ni več, za razliko od, denimo, Madžarske, kjer ga je 57 odstotkov. V nekaterih novih članicah zakonske zahteve niso tako ostre kot na primer v Nemčiji, vendar je treba pri primerjavah pogledati globlje, je prepričan Braam in dodaja primer nizozemskega podjetje za ravnanje z odpadki, ki je bilo presenečeno, kako dobro je urejeno ločevanje v Sloveniji.  

Kaj pokaže primerjava panog

V živilski industriji vsi razumejo težave zaradi rastočega števila prebivalcev in pomanjkanja obdelovalnih površin. »Ne vem, če delajo bolje kot v drugih panogah, vendar dobro razumejo težave.« Gradbena industrija na Nizozemskem včasih omahuje pri uvedbi ukrepov krožnega gospodarstva, vendar so učinki njihovih ukrepov veliki. V avtomobilski industriji je velik delež recikliranja. Po drugi strani pa podjetja za ravnanje z odpadki včasih ne želijo sprememb. Prepričani so, da že zdaj delajo dobro.

Na Nizozemskem pa igrajo pokojninski skladi in banke ključno vlogo pri preoblikovanju gospodarstva. Iščejo namreč nove poslovne modele in ocenjujejo, da bodo tveganja v krožnem gospodarstvu manjša kot pri linearnem. Raziskujejo, kaj prinaša krožno gospodarstvo. Nizozemski banki Amro in Rabobank financirata podjetnike pri iskanje potencialov v krožnem gospodarstvu.

Slovenci odprti za spremembe

»Ne vem, kako je z vlado v Sloveniji, vidim pa, da so slovenski ljudje zelo odprti za spremembe. V majhni državi je lažje najti skupne osnove za reševanje težav. V Sloveniji se lahko zato hitro prilagodite na izzive krožnega gospodarstva. Lažje pa je začeti pri močnih delih gospodarstva,« je končal Braam. 

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Namesto da bi vzel lizing za avtomobil, sem raje vložil v zeleno obveznico

Varna in donosna naložba je zelena obveznica, ki služi tudi za financiranje prehoda na trajnostno in nizkoogljično gospodarstvo

FINANCE
Okolje & energija
V Davosu podelili nagrade za dosežke v krožnem gospodarstvu
Okolje & energija
Okolje & energijaSTA V Davosu podelili nagrade za dosežke v krožnem gospodarstvu

V Davosu so sinoči podelili nagrade The Circulars 2018 za globalne dosežke na področju krožnega gospodarstva. Med šest finalistov izbora se je v kategoriji Circular Leadership uvrstila direktorica platforme za krožno gospodarstvo Circular Change Ladeja Godina Košir. Nagrado je prejel glavni izvršni direktor Royal Philipsa Frans Van Houten.

FINANCE
Okolje & energija
Kje boste spoznali novosti v evropski kmetijski in kohezijski politiki
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Kje boste spoznali novosti v evropski kmetijski in kohezijski politiki

Vlada bo na 3. mednarodni konferenci Circular Change – »Unfolding Circular Economy Roadmaps« s skupino avtorjev predstavila nacionalni Kažipot za prehod v krožno gospodarstvo.

FINANCE
Okolje & energija
V Davosu tudi slovensko krožno gospodarstvo
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar V Davosu tudi slovensko krožno gospodarstvo 1

Med letošnjimi šestimi finalisti za nagrado »Circular Leadership« na Svetovnem ekonomskem forumu v Davosu je tudi Ladeja Godina Košir, ustanoviteljica in direktorica platforme za krožno gospodarstvo Circular Change.

FINANCE
Kako brez stresa do sončne elektrarne?
OGLAS
Finance
Finance PR Kako brez stresa do sončne elektrarne? (OGLAS)

Ste vlogo za postavitev in priklop vaše sončne elektrarne že oddali in morda celo tudi pridobili soglasje? Ali pa o samooskrbi z električno energijo šele razmišljate? V vsakem primeru potrebujete pri nadaljnjih korakih za postavitev sončne elektrarne ob sebi več kot le izvajalca del. Pravi partner bo namreč poskrbel, da bo vse izvedeno kvalitetno in hitro, vi pa boste ob tem povsem brez skrbi.

FINANCE
Okolje & energija
Mariboru 1,7 milijona evropskih sredstev za razvoj trajnostnega gradbeništva.
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Mariboru 1,7 milijona evropskih sredstev za razvoj trajnostnega gradbeništva.

Mariborsko podjetje v večinski javni lasti Nigrad, zavod Inštitut Wcycle Maribor in Zavod za gradbeništvo Slovenije so bili decembra uspešni na evropskem razpisu za sistemske, eko-inovativne pristope k novim krožnim poslovnim modelom za trajnostno gradbeništvo.

FINANCE
Slovenija potrebuje nov cilj
Finance
Rok Pikon Slovenija potrebuje nov cilj 13

Cilj Slovenije bi moral biti, da se povprečna neto plača v državi v petih letih zviša na 1.500 evrov; postati vozlišče krožnega gospodarstva in zelena referenčna država v digitalni Evropi pač nista dobra cilja ...

FINANCE
Okolje & energija
Bruselj Slovenijo poziva k izboljšanju na več okoljskih področjih
Okolje & energija
Okolje & energijaSTA Bruselj Slovenijo poziva k izboljšanju na več okoljskih področjih 1

Predstavniki Evropske komisije so v pregledu izvajanja okoljske politike EU, novem mehanizmu Bruslja za dialog z državami članicami, Slovenijo opozorili na tri glavne izzive. To so racionalizacija pravnega okvira, ohranitev območij Natura 2000 ter prednostna obravnava naložb v zvezi z odpadno vodo.

FINANCE
Okolje & energija
Novi obračun omrežnine za podjetja: izziv ali priložnost?
OGLAS
Okolje & energija
Okolje & energijaFinance PR Novi obračun omrežnine za podjetja: izziv ali priložnost? (OGLAS)

Z novim obračunom omrežnine, ki začne veljati julija 2024, se odpirajo možnosti za znatne prihranke s pametnimi prilagoditvami in učinkovitejšo rabo energije. Preverite, kako lahko izkoristite ta prehod.