Okolje & energija

Prodora pametnih mest ni več mogoče ustaviti

Kako se naj mesta lotijo prehoda v pametna mesta, je med drugim povedal direktor Schneider Electric Slovenija Srečko Bezjak.

Dogodki O & E

FINANCE
Okolje & energija
Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ
Okolje & energija
Energetske nagrade
Okolje & energijaNataša Koražija Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ 1

Nagrade in priznanja so dobili Energetika Maribor, IJS, HESS, Občina Kočevje, GLS Slovenija, SNEP GreenTwin, Enertec, Zeleni Hrastnik

FINANCE
Okolje & energija
Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno 2

Za pionirski projekt skupnostne samooskrbe so ustanovili energetsko zadrugo, solastniki elektrarne so hkrati odjemalci, ki so si stroške energije znižali za 30 odstotkov

FINANCE
Okolje & energija
Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije 3

Vas mučijo nove omrežnine in razmišljate o novi sončni elektrarni z baterijami? Enertecovo orodje omogoča izračun optimalne kombinacije z naprednimi algoritmi

Portal podpirajo

 INEA

HSE
 

Eles

19.10.2016 13:19
Čas branja: 2 min
Prodora pametnih mest ni več mogoče ustaviti
Niti en smart grid sistem ne more doseči rezultatov na kratek rok. Vendar pa smart grid sistemi pripomorejo k optimiziranju delovanja distribucijskih sistemov vseh energentov, pravi Srečko Bezjak iz Schneider Electric. Foto: Schneider Electric

Pametna mesta svojim prebivalcem zagotavljajo večjo kakovost bivanja prek oskrbe z električno energijo in plinom, hitrejšim in učinkovitejšim javnim prevozom ter boljšimi storitvami v zdravstveni oskrbi in mestni upravi.

Slovenska mesta velik del svojih finančnih sredstev pridobijo iz evropskih razpisov. Bi morali del teh sredstev nameniti v projekte pametnih mest?

Vsekakor je potrebno še več vlagati v razvoj pametnih mest. Vsa mesta imajo enake možnosti za razvoj in uvedbo rešitev, s pomočjo katerih lahko na relativno enostaven način preidejo med pametna mesta. Takšne primere mest lahko najdemo po vsem svetu, od ZDA do Brazilije in Kitajske. Trend razvoja pametnih mest v svetu poteka izjemno hitro, zato se tega trenda ne da več zaustaviti.

Kako se naj mesta lotijo prehoda v pametna mesta?

Najpomembnejše je, da se postavi pravilna smart grid infrastruktura, s katero se preko naprednih računalniških sistemov meri trenutna učinkovitost sistema za distribucijo električne energije, vode, plina in toplote. Osnovna ideja je, da se na podlagi meritve in analiz poišče mesta, kjer se investira v klasično infrastrukturo, sodobnejšo in učinkovitejšo opremo in naprave. Vse to  z namenom, da se doseže največje znižanje izgub, ob hkratnem dvigu kakovostne oskrbe.

Splošna javnost področje smart city tehnologij razume na nivoju pametne razsvetljave oziroma podobnih projektov. Kolikšne prihranke lahko mesta ustvarijo s pomočjo digitalizacije in infrastrukture mest?

Res je, da se danes kot glavni argument, zakaj investirati v smart grid, izpostavlja velike prihranke vseh energentov. Energetska dilema kaže, da se bodo potrebe po energiji v naslednjih 40 letih podvojile glede na današnje potrebe, pri tem pa se morajo emisije ogljikovega dioksida v istem obdobju znižati za polovico, da bi dosegli trajnostni razvoj prihodnjih rodov. Če upoštevamo tudi dejstvo, da so energenti, ki jih imamo na razpolago, omejeni, lahko smatramo, da moramo že danes poiskati način, kako v teh 40 letih povečati energetsko učinkovitost kar za štirikrat.

Torej moramo na takšne projekte gledati dolgoročno?

Niti en smart grid sistem ne more doseči rezultatov na kratek rok. Vendar pa smart grid sistemi pripomorejo k optimiziranju delovanja distribucijskih sistemov vseh energentov. Če se temu dodaja tudi smart grid rešitve na ravni velikih porabnikov ter kasneje tudi manjših in hišnih porabnikov, bi lahko ustvarili 30-odstotne prihranke električne energije, 15-odstotne prihranke  pri izgubi pitne vode, ali pa bi za 20 odstotkov skrajšali  čas, ki ga preživimo v javnem prevozu.

Nam lahko predstavite nekatere primere dobrih praks?

København je bil leta 2014 razglašen za najpametnejše mesto v Evropi, ker je uspel znižati emisije ogljikovega dioksida na zgolj dve toni na prebivalca letno, njihov končni cilj, pa je do leta 2030 postati ogljično nevtralno mesto. Drug primer, od katerega se lahko veliko naučijo tudi mesta v naši regiji, je Dunaj, kjer so ustanovili javno-zasebno organizacijo, ki se ukvarja z razvojem smart city strategij in rešitev. Njihov cilj je, da do leta 2030 50 odstotkov celotne proizvodnje električne energije, ki je mesto potrebuje, dobijo iz sončnih elektrarn.

 

 

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Okolje & energija
Izteka se javna obravnava predloga energetskega koncepta Slovenije
Okolje & energija
Okolje & energijaSTA Izteka se javna obravnava predloga energetskega koncepta Slovenije 5

Sprejemanje energetskega koncepta Slovenije se preveša v sklepno fazo. V ponedeljek se namreč izteka javna obravnava, pripravlja se celovita presoja vplivov na okolje, sledilo bo medresorsko usklajevanje in nato potrjevanje na vladi. V DZ bo romal predvidoma marca, so za STA povedali na ministrstvu za infrastrukturo.

IZVOZNIKI
Novice
Petrol vse bolj razvija storitve pametne mobilnosti
Izvozniki.si
NoviceMladen Miković Petrol vse bolj razvija storitve pametne mobilnosti

Intervju: Miha Valentinčič, direktor inovativnih poslovnih modelov in digitalizacije pri Petrolu

Moje finance
Slovenija
Kako danes pametno športati
Moje finance
SlovenijaMiran Varga Kako danes pametno športati

»Nošenčki« so elektronske naprave, ki se na telesu nosijo kot pripomočki za analizo fizioloških podatkov. postale so pravcate umetnine ali modni dodatki. kdo jih nosi in koliko sploh stanejo?

FINANCE
Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu?
OGLAS
Finance
Finance PR Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu? (OGLAS)

Sončne elektrarne nudijo podjetjem cenovno ugodno, trajnostno in zanesljivo oskrbo z energijo, kar pomembno zmanjšuje stroške, še posebej za tista podjetja z visoko porabo energije.

FINANCE
Avto
Kam nas bo pripeljala elektrika
Moje finance
Nakup
Moj dom je lahko »ta pametne sorte«
Moje finance
Pameten nakupMiran Varga Moj dom je lahko »ta pametne sorte«

Pametni dom je dom prihodnosti. ­Upravljanje pametnih naprav je preprosto, udobje je ­zagotovljeno, prav tako tudi prihranki. ­Koliko teh naprav lahko uporabljamo že ­danes in koliko ­stanejo?

FINANCE
Okolje & energija
Raziskava: podjetja še niso pripravljena na ekonomijo nove energije
Okolje & energija
Okolje & energijaSTA Raziskava: podjetja še niso pripravljena na ekonomijo nove energije 1

Čeprav se podjetja čutijo pripravljena za sodelovanje v spreminjajočem se energetskem okolju, pa njihovi postopki ne dokazujejo takšnega razmišljanja, kaže raziskava podjetja Schneider Electric. Ovire so nezadostno integrirano načrtovanje in realizacija na področju energije, vztrajnosti in upravljanja s podatki.

FINANCE
Skupina HSE: s trajnostnimi energetskimi projekti in rešitvami za končne odjemalce poganjamo zeleni prehod
OGLAS
Finance
Skupina HSE
Finance PR Skupina HSE: s trajnostnimi energetskimi projekti in rešitvami za končne odjemalce poganjamo zeleni prehod (OGLAS)

Skupina HSE je največja proizvajalka električne energije iz obnovljivih virov v Sloveniji in nosilka zelenega prehoda. Sledimo poglavitnim strateškim smernicam države in Evropske unije na področju trajnostnega razvoja ter temu nenehno prilagajamo svojo dejavnost in storitve. Več kot polovica proizvedene električne energije iz skupine HSE že danes prihaja iz obnovljivih virov, končnim odjemalcem pa ponujamo celovite in konkurenčne energetske rešitve na področju trajnostne energetske oskrbe in samooskrbe.