Zasebnost
Okolje & energija

(intervju) Že letos prve kogeneracije v stanovanjskih hišah tudi v Sloveniji

Urban Odar, GIZ DZP: "Mikro in male kogeneracijske naprave danes uporabljajo že srednje veliki uporabniki, z razvojem tehnologij pa prodirajo tudi k najmanjšim, individualnim porabnikom."

Dogodki O & E

FINANCE
Okolje & energija
Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ
Okolje & energija
Energetske nagrade
Okolje & energijaNataša Koražija Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ 1

Nagrade in priznanja so dobili Energetika Maribor, IJS, HESS, Občina Kočevje, GLS Slovenija, SNEP GreenTwin, Enertec, Zeleni Hrastnik

FINANCE
Okolje & energija
Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno 2

Za pionirski projekt skupnostne samooskrbe so ustanovili energetsko zadrugo, solastniki elektrarne so hkrati odjemalci, ki so si stroške energije znižali za 30 odstotkov

FINANCE
Okolje & energija
Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije 3

Vas mučijo nove omrežnine in razmišljate o novi sončni elektrarni z baterijami? Enertecovo orodje omogoča izračun optimalne kombinacije z naprednimi algoritmi

Portal podpirajo

 INEA

HSE
 

Eles

Avtor
avtor
16.04.2012 11:23
Čas branja: 2 min

»V Sloveniji bodo že letos začele obratovati prve kogeneracijske enote v stanovanjskih hišah,« pravi Urban Odar, direktor Gospodarsko interesno združenje za distribucijo zemeljskega plina (GIZ DZP). Kot pojasnjuje, je soproizvodnje toplote in električne energije (SPTE) na zemeljski plin sicer najbolj primerna za trgovske, turistične in športne objekte ter šole, pa tudi za poslovne in obrtne cone ter stanovanjske bloke oziroma naselja.

odar2

Podražitve nafte in naftnih derivatov se odražajo tudi na cenah zemeljskega plina. Kako te spremembe občutimo odjemalci plina?

Predvsem bi želel poudariti, da je končna cena zemeljskega plina sestavljena iz treh elementov: cene za uporabo omrežja, cene dobave zemeljskega plina (goriva) in dajatev. Cena za uporabo omrežja je pri nas v skladu z energetskim zakonom regulirana s strani regulatorja trga, to je Javne agencije RS za energijo (JARSE). Podzakonski predpisi natančno predpisujejo oblikovanje cene za uporabo omrežja. Ta del cene zemeljskega plina se spreminja le izjemoma. Kadar pa se vendarle spreminja, gre za minimalne spremembe, ki so popolnoma regulirane. Podobno je z delom končne cene, ki se nanaša na dajatve. Sprememba končne cene zemeljskega plina v odstotkih je zato vedno nižja kot sprememba cene zemeljskega plina kot goriva.

Pri tem nastajajo določene razlike med odjemalci. Pri velikih odjemalcih, torej v večji industriji, ki je priključena neposredno na prenosno omrežje, so spremembe končne cene zemeljskega plina zaradi spremembe cene dobave (goriva) večje kot pri malih in srednjih odjemalcih. Ti so priključeni na distribucijsko omrežje, kjer so odstotkovne spremembe končne cene zemeljskega plina manjše.

V okviru združenja GIZ DZP v zadnjem času poudarjate predvsem pomen kogeneracije, to je soproizvodnje toplote in električne energije (SPTE) na zemeljski plin. Zakaj?

Sistemi SPTE prinašajo 10- do 30-odstotne prihranke primarne energije zaradi sočasne proizvodnje električne in toplotne energije v primerjavi z ločeno proizvodnjo toplote in elektrike. Električni izkoristek je do 40-odstoten, toplotni pa 45-odstoten. Ker se velik del proizvedene elektrike in toplote porabi na mestu proizvodnje, so tudi izgube pri transportu elektrike in toplote bistveno nižje.

Zemeljski plin je idealno gorivo za naprave SPTE, saj ga lahko uporabimo v vseh tehnologijah. Je nizkoogljično gorivo, ki ne onesnažuje zraka s prašnimi delci ali dušikovimi oksidi.

Ta petek zato pri GIZ DZP skupaj s Centrom za energetsko učinkovitost pri IJS organiziramo že tretjo brezplačno regijsko delavnico o SPTE na zemeljski plin. Po že izvedenih in odlično obiskanih štajerski in gorenjski delavnici bomo v petek o prednostih kogeneracije govorili na Dolenjskem, v Novem mestu.

Za koga so sistemi SPTE predvsem primerni?

Predvsem za institucionalne porabnike, kot so trgovski, turistični in športni objekti, poslovne in obrtne cone, stanovanjski bloki oziroma naselja, vzgojno-izobraževalne ustanove ter nekatere druge javne stavbe. Mikro in male kogeneracijske naprave se danes uporabljajo že pri srednje velikih uporabnikih, z razvojem tehnologij pa vse bolj prodirajo tudi k najmanjšim, individualnim porabnikom. Že v letošnjem letu bodo v Sloveniji začele obratovati prve kogeneracijske enote, nameščene v stanovanjskih hišah.

In kaj je glavni poudarek vaših delavnic?

Predvsem želimo udeležencem posredovati konkretne, praktične informacije o možnosti postavitve kogeneracije tako z vidika tehnično-strokovnih in administrativnih postopkov kot tudi pridobivanja finančnih virov in priložnosti sklepanja javno-zasebnih partnerstev. Kot izjemno uspešen se je na delavnicah v Mariboru in Kranju izkazal tudi prikaz raznolikih primerov dobre prakse delujočih kogeneracij v Sloveniji. S tem bomo nadaljevali tudi v Novem mestu. Poleg tega si na delavnicah lahko ogledamo, kako do kogeneracije »na ključ«.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
TOP Gradbeništvo
TOP Gradbeništvo Cement - ali lokalna ali pa draga zgodba

Izšla je majska številka revije Gradbeništvo. Brezplačno si prenesite PDF-različico.

FINANCE
Manager
Nemški križi in težave (z nenamernimi posledicami)
Manager
Boštjan Usenik
ManagerBoštjan Usenik Nemški križi in težave (z nenamernimi posledicami)

Stava na to, da je mogoče miselnost Nemcev korenito spremeniti, se zdi skoraj pretrd oreh.

FINANCE
Manager
Draga gospoda Janša in Mesec. Lepe pozdrave iz Italije, hvala. Coop, Famila, Conad …
Manager
Frankloskop
ManagerPeter Frankl Draga gospoda Janša in Mesec. Lepe pozdrave iz Italije, hvala. Coop, Famila, Conad …

Koliko socialnih stanovanj bi lahko gospoda Mesec ali Janša zgradila s 55 milijoni evrov, od katerih se zdaj večina steče v Italijo?

FINANCE
Manager
Kako prelisičiti nespečnost
Manager
Motnje spanja
ManagerGorazd Suhadolnik Kako prelisičiti nespečnost

Epidemija nespečnosti, ki muči tretjino ljudi, postaja ob drugih motnjah spanja in povezanih boleznih žgoč javnozdravstveni problem, poganja pa tudi donosno industrijo.

FINANCE
Kako ELES vidi prihodnost ogrevanja gospodinjstev v Sloveniji
OGLAS
Finance
OGREVANJE
Finance PR Kako ELES vidi prihodnost ogrevanja gospodinjstev v Sloveniji (OGLAS)

Koncept dolgoročnega ogrevanja (KODO) nakazuje smer načrtovanja energetske infrastrukture v prihodnje, ko se predvideva čedalje večja elektrifikacija ogrevanja.

FINANCE
Manager
Tujega nočemo, svojega nimamo dovolj
Manager
BRANKO ŽIBRET
ManagerBranko Žibret Tujega nočemo, svojega nimamo dovolj

Kaj manjka Sloveniji, da je daleč od vrha prejemnic tujih naložb, tudi če se primerjamo zgolj z vzhodno Evropo. Koliko pomembna je zares infrastruktura in koliko učinkovitost regulativnih procesov.

FINANCE
Manager
Je navdušenje nad indijskim gospodarstvom pretirano?
Manager
Shang-Jin Wei
ManagerShang-Jin Wei Je navdušenje nad indijskim gospodarstvom pretirano?

Višje carine ZDA in EU za uvoz s Kitajskega bodo z rastočimi stroški dela in regulatornimi pritiski na Kitajskem odvračale multinacionalke od kitajskega trga. Indija se s svojim ogromnim prebivalstvom in cvetočim gospodarstvom zdi logična nadomestna izbira.

FINANCE
Manager
Normalizacija korupcije v Sloveniji
Manager
Dušan Omerčević
ManagerDušan Omerčević Normalizacija korupcije v Sloveniji

Ni me presenetilo, ampak razjezilo, da so se že pošteni ljudje začeli spraševati, kaj je narobe z njimi.

FINANCE
Kako ELES vidi prihodnost ogrevanja gospodinjstev v Sloveniji
OGLAS
Finance
OGREVANJE
Finance PR Kako ELES vidi prihodnost ogrevanja gospodinjstev v Sloveniji (OGLAS)

Koncept dolgoročnega ogrevanja (KODO) nakazuje smer načrtovanja energetske infrastrukture v prihodnje, ko se predvideva čedalje večja elektrifikacija ogrevanja.