Okolje & energija

Stritih: Teš bo imel velike težave po letu 2030

Pogajanja na osrednji letošnji podnebni konferenci v Durbanu bodo potekala po konvencijskem in kjotskem tiru

Dogodki O & E

FINANCE
Okolje & energija
Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ
Okolje & energija
Energetske nagrade
Okolje & energijaNataša Koražija Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ 1

Nagrade in priznanja so dobili Energetika Maribor, IJS, HESS, Občina Kočevje, GLS Slovenija, SNEP GreenTwin, Enertec, Zeleni Hrastnik

FINANCE
Okolje & energija
Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno 2

Za pionirski projekt skupnostne samooskrbe so ustanovili energetsko zadrugo, solastniki elektrarne so hkrati odjemalci, ki so si stroške energije znižali za 30 odstotkov

FINANCE
Okolje & energija
Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije 3

Vas mučijo nove omrežnine in razmišljate o novi sončni elektrarni z baterijami? Enertecovo orodje omogoča izračun optimalne kombinacije z naprednimi algoritmi

Portal podpirajo

 INEA

HSE
 

Eles

Avtor
avtor
28.11.2011 08:04
Čas branja: 3 min

Slovenija je v vladnem stališču pred konferenco izpostavila, da je dobro, da se doseže napredek na obeh tirih, prvo vprašanje kjotskega tira pa bo nadaljevanje kjotskega protokola. Ključna prioriteta Slovenije pa ostaja upoštevanje ponorov.

Konferenca, ki bo v južnoafriškem Durbanu potekala od danes do 9. decembra, bo tekla po omenjenih dveh tirih, znotraj teh pa so obravnavane teme, povezane z zmanjševanjem emisij toplogrednih plinov in s prilagajanjem na podnebne spremembe. Slovenska delegacija bo skupaj z delegacijami drugih držav članic na pogajanjih delovala v okviru EU.

Slovenija za zmanjševanje emisij toplogrednih plinov

Slovenija se skupaj z EU še vedno zavzema za to, da bi bil čim prej sprejet en sam ambiciozen in pravno zavezujoč globalni sporazum, v okviru katerega bi ob spoštovanju načela skupne, a različne odgovornosti vse države prispevale k zmanjševanju emisij toplogrednih plinov. Vendar pa je v tem trenutku potrebna prožnost v odnosu do obstoječega kjotskega protokola, saj bi sicer lahko prišli do situacije, ko ne bi veljale niti do sedaj dogovorjene obveznosti.

Slovenija v ospredje postavlja tudi pravično delitev finančnih bremen ter nadaljevanje možnosti upoštevanja ponorov v gozdovih, ki ostaja ena izmed prioritet glede na veliko gozdnatost države.

Treba je omejiti rast povprečne globalne temperature

Ključni namen pogajanj ostaja slediti potrebi po omejitvi rasti povprečne globalne temperature na dve stopinji Celzija glede na predindustrijsko raven, z možnostjo znižanja tega praga na 1,5 stopinje Celzija, če bodo znanstvene ugotovitve to zahtevale.

Slovenija je tudi mnenja, da je v Durbanu treba začeti pogajalski proces, ki bo zagotovil sredstva za zeleni podnebni sklad od leta 2013 naprej, vključno z odločitvijo, da se ustanovi mehanizem za zmanjšanje emisij iz mednarodnega letalskega in ladijskega prometa.

Tudi v Sloveniji kriza znižala emisije

Za Slovenijo obstaja velika verjetnost, da bomo kjotske cilje izpolnili, da nam ne bo treba kupovati kuponov v tujini ali pa jih bomo morali dokupiti nekaj malega, je dejal direktor službe vlade za podnebne spremembe Jernej Stritih . Tudi pri nas je kriza bistveno znižala emisije, poleg tega pa se po Stritihovem mnenju že čutijo učinki nekaterih okoljskih ukrepov.

[A] F56DO_tes_elektrarna_mp.1313086449.jpg

Težava s Teš bo nastala po letu 2030

Stritih tudi meni, da bo gradnja šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj na naše zaveze do leta 2020 vplivala ugodno, ker bo znižala emisije za približno milijon ton med letom 2015 in 2020. Težava pa nastopi po letu 2030, ko naj bi emisije še bistveno bolj znižali. Takrat bo moral Teš ali zmanjšati proizvodnjo ali dokupovati emisijske kupone iz drugih sektorjev ali pa zgraditi tehnologijo zajemanja in shranjevanja ogljika, ki ga za tisti čas predpostavljajo vse evropske strategije.

Stroški prehoda v nizkoogljično družbo bodo za Teš bistveno dražji

V društvu Focus izpostavljajo, da so se emisije toplogrednih plinov sicer znižale, a da gre predvsem za posledice gospodarske krize in le v manjši meri izvajanja ukrepov. "Zaradi počasnosti pri sprejemanju ukrepov (npr. na področju prometa) in nejasnih dolgoročnih signalov, zamujamo priložnosti, da bi zmanjšanje emisij dosegali na čim cenejši način. Odločitev za Teš 6 bi pomenila vsaj to, da bodo stroški prehoda v nizkoogljično družbo bistveno dražji, kot bi lahko bili," je za STA izpostavila Barbara Kvac iz Focusa.

Kajfež Bogataj: Teš 6 ne predstavlja nizkoogljične družbe

S šestim blokom Teš, kot smo se ga lotili zdaj, po mnenju klimatologinje Lučke Kajfež Bogataj ne bomo nikoli nizkoogljična družba. "Delež obnovljivih virov ne bo nikoli dosegel kaj več kot 25 odstotkov. Če pa ob tem še predčasno zapremo Nuklearno elektrarno Krško, potem pa gremo točno v nasprotno smer, kot bi morali," je opozorila.

Izgradnja Teš 6 bo na podnebne cilje Slovenije po mnenju predstavnice Greenpeacea v Sloveniji Nine Štros vplivala zelo negativno. Z življenjsko dobo, ki sega preko leta 2050, ko bomo glede na zapisano v osnutku podnebne strategije morali v Sloveniji zmanjšati emisije toplogrednih plinov za 80 odstotkov, bo Teš 6 sam povzročil vse dovoljene emisije. "To pomeni, da bi vsi drugi sektorji, kot so promet, industrija, gospodinjstva, kmetijstvo, morali imeti ničelne izpuste ter da bi v proizvodnji električne energije lahko bil Teš 6 edini vir emisij toplogrednih plinov," je opozorila.

Izpogajani slovenski cilji znotraj EU nas lahko uspavajo

Slovenski bilanci toplogrednih izpustov je bila v prid gospodarska kriza, ki bo olajšala doseganje kjotskih ciljev - brez zavestnih ukrepov vlade in gospodarstva, je prepričana direktorica Umanotere Vida Ogorelec. "Hkrati so tudi izpogajani cilji Slovenije znotraj EU za obdobje do 2020 izrazito nestimulativni. Bojim se, da nas bo to uspavalo, namesto, da bi se pridružili najbolj naprednim državam v prehodu v nizkoogljično družbo," meni Ogorelčeva.

Ob tem je dodala, da bo Teš 6 kratkoročno (do leta 2020) zaradi bolj učinkovite tehnologije prispeval k zmanjšanju izpustov, dolgoročno pa bi bil skladen z ambicioznimi cilji EU izključno ob uvedbi zajemanja in skladiščenja ogljika. "Te tehnologije pa zaenkrat še niso preizkušene, bodo lahko zelo tvegane, pa tudi drage. Teš 6 predstavlja za Slovenijo veliko tveganje - tako finančno kot tehnološko, saj ne podpira prehoda na obnovljive vire," je še opozorila Ogorelčeva.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu?

Sončne elektrarne nudijo podjetjem cenovno ugodno, trajnostno in zanesljivo oskrbo z energijo, kar pomembno zmanjšuje stroške, še...

FINANCE
Okolje & energija
Sloveniji so nastavili podnebno ogledalo
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Sloveniji so nastavili podnebno ogledalo

Slovenski izpusti toplogrednih plinov so v zadnjih dveh letih nekoliko zrasli, predvsem izpusti v prometu, so povedali na predstavitvi prvega Podnebnega ogledala Slovenije.

FINANCE
Okolje & energija
Nemčija z novo koalicijo podnebno manj ambiciozna
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Nemčija z novo koalicijo podnebno manj ambiciozna 13

Nemški krščanski demokrati in socialisti so po neuradnih informacijah v koalicijskih pogajanjih soglasni, da opustijo cilj, po katerem naj bi emisije ogljikovega dioksida znižali za 40 odstotkov do leta 2020.

FINANCE
Manager
Bomo morali črpati ogljik iz zraka in zakrivati sonce, če bomo hoteli preživeti?
Manager
ManagerGorazd Suhadolnik Bomo morali črpati ogljik iz zraka in zakrivati sonce, če bomo hoteli preživeti? 3

Segrevanje planeta poskušajo znanstveniki omiliti z ogromnimi ventilatorji, ki izsesavajo ogljikov dioksid iz zraka, intenzivno pa se pripravljajo tudi na izpust kemikalij, ki bi zmanjšale sončni obsev. Je podnebni inženiring lahko del rešitve ali je preveč tvegan?

FINANCE
Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu?
OGLAS
Finance
Finance PR Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu? (OGLAS)

Sončne elektrarne nudijo podjetjem cenovno ugodno, trajnostno in zanesljivo oskrbo z energijo, kar pomembno zmanjšuje stroške, še posebej za tista podjetja z visoko porabo energije.

FINANCE
Okolje & energija
Kaj se je dogajalo z nemškimi emisijami toplogrednih plinov
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Kaj se je dogajalo z nemškimi emisijami toplogrednih plinov 5

Emisije v nemški energetiki so lani rahlo upadle, emisije v prometu, stavbah in industriji pa so zrasle, so med drugim zapisali v nemškem think-tanku Agora Energiewende.

FINANCE
Okolje & energija
Minister Leben sopodpisnik zahteve za ambicioznejše okoljske cilje EU
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Minister Leben sopodpisnik zahteve za ambicioznejše okoljske cilje EU

Ministri, pristojni za okolje v desetih članicah EU, so zahtevali oblikovanje kredibilne in podrobne poti do ničelne neto emisije toplogrednih plinov do leta 2050.

FINANCE
Okolje & energija
Novi obračun omrežnine za podjetja: izziv ali priložnost?
OGLAS
Okolje & energija
Okolje & energijaFinance PR Novi obračun omrežnine za podjetja: izziv ali priložnost? (OGLAS)

Z novim obračunom omrežnine, ki začne veljati julija 2024, se odpirajo možnosti za znatne prihranke s pametnimi prilagoditvami in učinkovitejšo rabo energije. Preverite, kako lahko izkoristite ta prehod.