Okolje & energija
Komentar

Davki na energente gredo v žepe bogatih

Prejšnji mesec je vlada povišala davek na energente z 0,1893 na 0,58844 evra za kilovat moči na mesec, torej za več kot trikrat.

Dogodki O & E

FINANCE
Okolje & energija
Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ
Okolje & energija
Energetske nagrade
Okolje & energijaNataša Koražija Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ 1

Nagrade in priznanja so dobili Energetika Maribor, IJS, HESS, Občina Kočevje, GLS Slovenija, SNEP GreenTwin, Enertec, Zeleni Hrastnik

FINANCE
Okolje & energija
Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno 2

Za pionirski projekt skupnostne samooskrbe so ustanovili energetsko zadrugo, solastniki elektrarne so hkrati odjemalci, ki so si stroške energije znižali za 30 odstotkov

FINANCE
Okolje & energija
Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije 3

Vas mučijo nove omrežnine in razmišljate o novi sončni elektrarni z baterijami? Enertecovo orodje omogoča izračun optimalne kombinacije z naprednimi algoritmi

Portal podpirajo

 INEA

HSE
 

Eles

Avtor
avtor
17.02.2013 22:30
Čas branja: 2 min

Slovenska energetika ima težave. Že več let pripravljamo nov energetski zakon, pa smo še vedno brez njega. Zato tudi nimamo jasnih konceptov razvoja energetike, prihodnje strategije. TEŠ 6 je sredi gradnje, pa še vedno razpravljamo, ali bi ga gradili ali ne. Podobna negotovost je povezana z drugim blokom jedrske elektrarne. Energetski razvoj otežuje tudi zaviranje mednarodnih visokonapetostnih povezav z Italijo in Madžarsko, da ne govorim o počasni gradnji hidroelektrarn na Savi.

Prejšnji mesec je vlada povišala davek na energente z 0,1893 na 0,58844 evra za kilovat moči na mesec, torej za več kot trikrat. Kar izračunajte, koliko to pomeni za večje podjetje z nekaj tisoč kilovati v letu dni. Seveda ne smete pozabiti še na 20-odstotni davek. Ta nespametna poteza bo pognala številna še dobra podjetja v izgubo ali celo propad. To dejanje je povsem sprto s prizadevanjem vlade, da razbremeni gospodarstvo in mu z nižjimi dajatvami poskuša pomagati iz krize.

Tolikšno povišanje davka je namenjeno povečanju uporabe obnovljivih virov energije (OVE), predvsem fotovoltaike oziroma sončnih elektrarn ter soproizvodnje toplote in elektrike (SPTE) z večjimi izkoristki.

Gradnja sončnih elektrarn je pri nas presegla vsa pričakovanja, saj so bile subvencionirane cene odkupa preveč ugodne. Ko je vlada to (prepozno) ugotovila, je začela subvencije na odkupne cene elektrike nižati in tako vsaj delno stopila na prste temu lobiju.

Vendar naša vlada dela novo napako s tem, ko brezglavo viša davke za (vprašljive) OVE. Sončne elektrarne so namreč brez državne subvencije še vedno neekonomične, naložba je še zelo draga, brez subvencij pa se povrne v nesprejemljivem času. Iz izkušenj je znano, da so sončne elektrarne gradili le premožni investitorji, ki so raje denar vlagali v donosnejšo fotovoltaiko kot v banke. Revnejši investitorji tega niso mogli početi, saj večina nima niti za nujne energijsko varčne naložbe v znižanje stroškov - na primer za toplotno izolacijo, zamenjavo oken in posodabljanje energetsko potratnih sistemov ogrevanja na kurilno olje ali celo elektriko.

Denar davkoplačevalcev gre torej v roke bogatašev, namesto da bi ga dobili tisti, ki si ne morejo privoščiti znižanja stroškov za energijo (da bi ga denimo vložili v izkoriščanje sončne energije za pripravo tople vode). To ne velja samo za gospodinjstva, ampak tudi za javne stavbe in podjetja. Energetsko stanje v večstanovanjskih stavbah je namreč katastrofalno. Te so ene največjih požeruhov energije. Vendar na to nihče ne opozarja in nihče ne pomisli, da davkoplačevalski denar od vseh energentov (elektrike, plina, nafte, bencina ...) dobijo ljudje, ki ga pravzaprav sploh ne potrebujejo.

Izredno drage sončne elektrarne tako majhnih moči ne bodo rešile naše energetske krize, saj nekaj tisoč teh malih neekonomičnih elektrarn ne zaleže niti za eno hidroelektrarno na Savi. Tudi to namreč poganjajo obnovljivi viri, vendar zanjo vedno zmanjka denarja. Najbolj nesprejemljivo pa je, da so te sončne elektrarne in delno soproizvodnja namenjene izključno prodaji elektrike distribuciji, ustvarjanju dobička s špekulacijami zaradi razlike v cenah, ne pa zadovoljitvi lastnih potreb po električni energiji.

Soproizvodnja toplote in elektrike ni še dovolj ekonomična niti ni tako razširjen in zanimiv ter koristen OVE, da bi bil bolj upravičljiv kot nujne potrebe po podporah za znižanje energijskih stroškov povsod, kjer je poraba energije prevelika.

Prepričan sem, da je povišanje davka na energente za spodbujanje uporabe OVE in SPTE neupravičeno ter da ne bo doseglo svojega namena. Jasno je, da je pospeševanje OVE zelo dobrodošlo, tudi zaradi zahteve Bruslja, če bi nam gospodarski položaj to dopuščal. V Sloveniji pa trenutno to ni mogoče in povsem razumljivo je, da je odločitev vlade spravila v obup še zdrava podjetja, kot sta Talum Kidričevo in Jeklarna Jesenice. Čudno pri vsem tem je, da se nihče pred odločitvijo ni posvetoval ne z gospodarstvom ne z energetsko stroko.

Na koncu pripominjam, da je to moje osebno mnenje in nima nobene zveze s službo, ki jo opravljam.

Franc Kalan je dober poznavalec energetskega trga.

Komentarji izražajo stališča avtorjev, in ne nujno tudi organizacij, v katerih so zaposleni, ali uredništva Financ.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Kako brez stresa do sončne elektrarne?

Ste vlogo za postavitev in priklop vaše sončne elektrarne že oddali in morda celo tudi pridobili soglasje? Ali pa o samooskrbi z...

avtor2
Franc Kalan

Franc Kalan je nekdanji energetski svetovalec
FINANCE
Avto
Na elektriko tudi najbolj robusten mercedes-benz in s ceno, primerljivo z dizlom
Avto
AvtoJure Šujica Na elektriko tudi najbolj robusten mercedes-benz in s ceno, primerljivo z dizlom

Vozilu primeren bo tudi baterijski sklop z zmogljivostjo 116 kilovatnih ur.

FINANCE
Slovenija na napačni poti
Finance
RAZVOJ
Simona Toplak Slovenija na napačni poti 2

Je Umarjevo poročilo o razvoju Slovenije 2024 dovolj glasen alarm za politiko, pa tudi za gospodarstvo?

FINANCE
Banke v prvih dveh mesecih 84,5 milijona evrov več čistega dobička kot lani
Finance
POSLOVANJE BANK
Petra Sovdat Banke v prvih dveh mesecih 84,5 milijona evrov več čistega dobička kot lani

Letos še bolj dobičkonosne kot lani; masa posojil podjetij je spet upadla, depoziti spet zrasli

FINANCE
Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu?
OGLAS
Finance
Finance PR Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu? (OGLAS)

Sončne elektrarne nudijo podjetjem cenovno ugodno, trajnostno in zanesljivo oskrbo z energijo, kar pomembno zmanjšuje stroške, še posebej za tista podjetja z visoko porabo energije.

FINANCE
Manager
Balon v vzvratnem ogledalu
Manager
ManagerBoštjan Usenik Balon v vzvratnem ogledalu

Se Elon Musk morda s svojo retoriko zgolj podi za polnejšim balonom UI, po tem ko je vse bolj izpraznjen balon električnih vozil pustil za seboj v vzvratnem ogledalu?

FINANCE
Topjob
Primerjava OECD za leto 2023: Golob stisnil davčni primež
Topjob
OBDAVČITEV DELA
TopjobLana Dakić Primerjava OECD za leto 2023: Golob stisnil davčni primež 3

Davčni primež je bil lani v državah OECD 34,8-odstoten, v Sloveniji pa 43,3-odstoten, kar je še vedno zelo visoko. Prav tako smo tik pod vrhom po prispevkih zaposlenih. Kako se primerjamo s tujino?

FINANCE
Kakšne so brezžične tehnologije v industrijskem okolju in kako se zaščititi pred napadi
PRO
Finance
Redakcija Tovarna leta Kakšne so brezžične tehnologije v industrijskem okolju in kako se zaščititi pred napadi (PRO)

Na konferenci Pametna industrija bomo med drugim izvedeli, kakšne brezžične tehnologije v industrijskem okolju ima Cisco Systems in kako Smart Com povečuje odpornost organizacij pred kibernetskimi tveganji

FINANCE
Namesto da bi vzel lizing za avtomobil, sem raje vložil v zeleno obveznico
OGLAS
Finance
Finance PR Namesto da bi vzel lizing za avtomobil, sem raje vložil v zeleno obveznico (OGLAS)

Varna in donosna naložba je zelena obveznica, ki služi tudi za financiranje prehoda na trajnostno in nizkoogljično gospodarstvo