Okolje & energija

'Ne moremo spodbujati e-mobilnosti in proizvajati elektrike v TEŠ'

Konec lanskega leta je bila sprejeta uredba o samooskrbi z obnovljivimi viri energije (OVE), ki pa v pol leta ni dala rezultatov, je povedal predsednik Združenja slovenske fotovoltaike (ZSFV) Primož Tručl.

Dogodki O & E

FINANCE
Okolje & energija
Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ
Okolje & energija
Energetske nagrade
Okolje & energijaNataša Koražija Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ 1

Nagrade in priznanja so dobili Energetika Maribor, IJS, HESS, Občina Kočevje, GLS Slovenija, SNEP GreenTwin, Enertec, Zeleni Hrastnik

FINANCE
Okolje & energija
Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno 2

Za pionirski projekt skupnostne samooskrbe so ustanovili energetsko zadrugo, solastniki elektrarne so hkrati odjemalci, ki so si stroške energije znižali za 30 odstotkov

FINANCE
Okolje & energija
Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije 3

Vas mučijo nove omrežnine in razmišljate o novi sončni elektrarni z baterijami? Enertecovo orodje omogoča izračun optimalne kombinacije z naprednimi algoritmi

Portal podpirajo

 INEA

HSE
 

Eles

14.06.2016 12:33
Čas branja: 2 min
'Ne moremo spodbujati e-mobilnosti in proizvajati elektrike v TEŠ'
Nič se ne spreminja za hitrejšo rabo obnovljivih virov, sta na tiskovni konferenci povedala (z leve) Marko Femc in Primož Tručl iz ZSFV.

Razlogov je več. Uredba omejuje velikost elektrarn na 11 kilovatov in je zato primerna samo za družinske hiše, ne pa tudi za manjša podjetja. Drugič, pravna varnost je prešibka. Katera od naslednjih vlad bi lahko uredbo spremenila ali jo ukinila, kar bi podrlo računico investitorjev, ki imajo že zdaj slabe izkušnje z vlaganji v fotovoltaiko.

Lani so podpore za OVE znašale 150 milijonov evrov, od tega okoli 70 milijonov za fotovoltaike. Tručl: »Škoda je, da se tudi pri tej temi pogovarjamo predvsem o preteklosti, in ne o prihodnosti; o tem, kako bomo uresničili prevzete cilje.« Do leta 2020 moramo pridobiti 25 odstotkov končne rabe energije iz obnovljivih virov. Če bomo zgradili hidroelektrarni Mokrice in Brežice, moramo postaviti toliko dodatnih zmogljivosti, da bomo v njih proizvedli 700 gigavatnih ur električne energije na leto. Če pa teh dveh elektrarn ne bi dokončali, bi morali zagotoviti 1.100 gigavatnih ur električne energije, je razložil Tručl in dodal: »To je približno tisoč inštaliranih megavatov. Danes je postavljenih 250 megavatov sončnih elektrarn. Ne znamo si predstavljati, kako bi do 2020 zgradili štirikrat toliko sončnih elektrarn, kot jih imamo zdaj.«

»Na tri ministrstva smo naslovili odprto pismo z namenom, da bi se začela ministrstva bolj povezovati. Da se ne bi leta 2019 obtoževati, kdo je kriv za zamudo. Sprašujemo jih, kaj bodo naredili, da bomo dosegli cilj 25 odstotkov energije iz obnovljivih virov,« je povedal Tručl.

Svetovni trendi so povem drugačni od slovenskih. Fotovoltaična industrija je ena najbolj živahnih v svetu. V ZDA so lani pomenile fotovoltaike 64 odstotkov na novo postavljenih energetskih zmogljivosti. V tehnologiji je bil dosežen preboj. Danes je v EU instaliranih 190 vatov sončnih elektrarn na prebivalca, v Nemčiji, ki je vodilna, 490, v Sloveniji pa 129 vatov na prebivalca. V Nemčiji se letna rast sicer upočasnuje, prehiteva pa jo na primer Avstrija: v Nemčiji so lani postavili dodatnih 18,1 vata na prebivalca, v Avstriji pa 18,9.

V razpršene vire bo treba veliko vlagati, zato naj bi zelo podražili infrastrukturo, je navedel kritike »energetskega lobija« Tručl in dodal, da to ne drži. Razpršenih virov je v marsikateri državi bistveno več kot v Sloveniji. Če bo takšnih virov več, bo treba okrepiti omrežje, Eles in distribucije bodo morale vlagati v krepitev, za omrežje zberejo 500 milijonov na leto.

Če elektrika ni pridobljena iz obnovljivih virov, ampak na primer v termoelektrarnah, ki onesnažujejo, potem električni avtomobili onesnažujejo okolje. »To je ključno. Ne moremo spodbujati nakupa električnih vozil in hkrati proizvajati elektrike v TEŠ. Treba je tudi spodbujati proizvodnjo čiste elektrike. Novi blok jedrske elektrarne ni rešitev, tudi zato, ker pomeni vezanost na tujo tehnologijo,« je povedal Tručl.

Eko skladu smo predlagali uvedbo nekakšnega trojčka, pa je dodal Femc. Po tem predlogu bi sklad spodbujal nakup električnega avta, fotovoltaike in toplotne črpalke skupaj in bi bila skupna subvencija višja od posameznih.

[Več člankov o dogajanju v energetiki v rubriki Elektrika portala Financ Okolje in energija.]

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Okolje & energija
Vse o tem, zakaj plačljiva primarna regulacija ni reševanje TEŠ
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Vse o tem, zakaj plačljiva primarna regulacija ni reševanje TEŠ 4

Kako deluje primarna regulacija v elektroenergetskem sistemu in zakaj ne gre za subvencije, tudi če bo doslej brezplačna storitev postala plačljiva, je pojasnil Jurij Klančnik, direktor Področja za obratovanje v družbi ELES.

FINANCE
Okolje & energija
Vročina ne popušča, hidrologija se slabša. Kaj bo z elektriko?
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Vročina ne popušča, hidrologija se slabša. Kaj bo z elektriko?

V zadnjih dneh se je elektrika na trgu podražila za do 15 evrov pri megavatni uri, a bo proizvodnja dovolj velika kljub večjemu odjemu in slabši hidrologiji, zagotavljajo v družbi ELES

FINANCE
Okolje & energija
Energetika bo potrebovala tri milijarde. Kdo jih bo dal?
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Energetika bo potrebovala tri milijarde. Kdo jih bo dal? 6

"Ocenjujem, da bomo do leta 2030 vložili v elektroenergetiko več kot tri milijarde evrov," je povedal direktor družbe ELES Aleksander Mervar na Finančni konferenci.

FINANCE
Namesto da bi vzel lizing za avtomobil, sem raje vložil v zeleno obveznico
OGLAS
Finance
Finance PR Namesto da bi vzel lizing za avtomobil, sem raje vložil v zeleno obveznico (OGLAS)

Varna in donosna naložba je zelena obveznica, ki služi tudi za financiranje prehoda na trajnostno in nizkoogljično gospodarstvo

FINANCE
Okolje & energija
Kako se ELES, GEN-I in Petrol srečujejo z blockchainom
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Kako se ELES, GEN-I in Petrol srečujejo z blockchainom 2

Nekatere največje energetske družbe sodelujejo v mednarodnih projektih, kjer uporabljajo tehnologijo verižnih blokov. Predstavljamo nekatere podrobnosti.

FINANCE
Okolje & energija
A. Mervar: zakaj stanje v slovenski elektroenergetiki ni zdravo
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar A. Mervar: zakaj stanje v slovenski elektroenergetiki ni zdravo 18

Končnim porabnikom električne energije smo dolžni pravočasno sporočiti, kaj jih čaka v prihodnosti, je zapisal v Delu direktor družbe ELES Aleksander Mervar.

FINANCE
Okolje & energija
ELES postavlja inovativni diagnostično-analitski center
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar ELES postavlja inovativni diagnostično-analitski center

Konec leta bo zaživel center za ravnanje s sredstvi elektroenergetskega omrežja družbe ELES oziroma Diagnostično-analitski center (DAC). Center prinaša vrsto novosti, ki niso omejene samo na podjetje.

FINANCE
Namesto da bi vzel lizing za avtomobil, sem raje vložil v zeleno obveznico
OGLAS
Finance
Finance PR Namesto da bi vzel lizing za avtomobil, sem raje vložil v zeleno obveznico (OGLAS)

Varna in donosna naložba je zelena obveznica, ki služi tudi za financiranje prehoda na trajnostno in nizkoogljično gospodarstvo