Okolje & energija

Ljubljanska kotlina: najcenejše ogrevanje in hlajenje bi bilo geotermalno

Kakšne so geotermalne kapacitete območja od Ljubljanskega barja do Radovljiške kotline.

Dogodki O & E

FINANCE
Okolje & energija
Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ
Okolje & energija
Energetske nagrade
Okolje & energijaNataša Koražija Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ 1

Nagrade in priznanja so dobili Energetika Maribor, IJS, HESS, Občina Kočevje, GLS Slovenija, SNEP GreenTwin, Enertec, Zeleni Hrastnik

FINANCE
Okolje & energija
Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno 2

Za pionirski projekt skupnostne samooskrbe so ustanovili energetsko zadrugo, solastniki elektrarne so hkrati odjemalci, ki so si stroške energije znižali za 30 odstotkov

FINANCE
Okolje & energija
Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije 3

Vas mučijo nove omrežnine in razmišljate o novi sončni elektrarni z baterijami? Enertecovo orodje omogoča izračun optimalne kombinacije z naprednimi algoritmi

Portal podpirajo

 INEA

HSE
 

Eles

30.06.2016 08:20
Čas branja: 2 min
Ljubljanska kotlina: najcenejše ogrevanje in hlajenje bi bilo geotermalno
Na Ljubljanskem barju pričakujejo temperature termalne vode od 40 do 70 stopinj Celzija, je zapisal Darko Fius iz ZENS.

Slovito newyorško katedralo svetega Patricka so dodali med zgradbe, ki bodo ogrevane in hlajene s sistemi, ki črpajo toplotno energijo iz okolice, je včeraj sporočil članom Združenja za energetsko neodvisnost Slovenije (ZENS) pridruženi član Darko Fius.

Fius.1458307032.png.c.960px.png

Newyorška mestna uprava napoveduje 80-odstotno znižanje emisij do leta 2050, od leta 2017 pa morajo vse javne zgradbe v mestu preiti na geotermalne sisteme gretja in hlajenja. Do leta 2050 bodo zamenjali sistem ogrevanja in hlajenja v vsaj 900 tisoč od 1,1 milijona registriranih enotah, je nadaljeval Fius in se skliceval na portal organizacije Renewable Energy World.

shutterstock-110654666.1407406782.jpg.n.960px.jpg

V kanadskem načrtu Ontario's Climate Change Action Plan med drugim navajajo, da jih vsak plinski priključek v povprečju stane 25.600 dolarjev v obliki državne subvencije. Vlada v Ontariu bo namenila sedem milijard dolarjev v prihodnjih štirih letih za pospešeno prenovo oziroma za naložbe v obnovljive vire in učinkovito rabo energije. Vse sisteme kurjenja fosilnih energentov bodo, kjer je to upravičeno, umaknili iz rabe do leta 2030 in jih povsem nadomestili z geotermalnimi viri.

Kako pa je z geotermalnimi viri pri nas? Temperatura termalne vode v večjem delu Ljubljanske kotline je od 18 do 30 stopinj Celzija, na posameznih delih pa je različna. V Kranjsko-sorškem polju in Radovljiški kotlini dosegajo temperature od 19 do 23 stopinj Celzija, na Ljubljanskem barju pa pričakujejo temperature termalne vode od 40 do 70 stopinj Celzija. Stroški ogrevanja bi s takšnim virom stali le manjši del načrtovanih stroškov z ogrevanjem na zdaj načrtovane vire, je ocenil Fius.

»Grelno število ali, bolj realno vzeto, sezonsko grelno število za naštete temperature geotermalne vode bi bilo zelo visoko, tehnično uresničljivo bi bilo do na primer 8,8. Povedano z drugimi besedami, bi bilo gretje/hlajenje ceneno. Na najnižjo možno raven pa bi stroške zbili v primerih mikro ali mini toplovodov ob geotermalnih vrtinah in z uporabo toplotne črpalke industrijske kapacitete.«

»Za Ljubljansko kotlino še ni bila narejena resna študija geotermalnega potenciala. Če ocenimo na grobo, bi se več kot 60 tisoč prebivalcev lahko grelo in hladilo vsaj dvakrat ceneje kot se danes, na nekaterih lokacijah pa za štirikrat. Če vzamemo marginalne vrednosti za opremo in se osredotočimo na strošek energenta, dobimo, da je megavatna ura toplote iz sistema toplotne črpalke v zasebnem sektorju 30 evrov, v javnem pa manj kot 20 evrov. Koriščenje geotermalnih virov, na katerih se razprostira širše področje, pa bi zneske dodatno znižalo. V vseh primerih bi bili stroški znatno nižji kot pri ogrevanju in hlajenju na fosilne energente,« je še dodal Fius.

[Več člankov okolju prijazni energetiki v rubriki Trajnostni razvoj portala Financ Okolje in energija.]

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu?

Sončne elektrarne nudijo podjetjem cenovno ugodno, trajnostno in zanesljivo oskrbo z energijo, kar pomembno zmanjšuje stroške, še...

FINANCE
Okolje & energija
Na Dunaju gradijo največjo toplotno črpalko v srednji Evropi
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Na Dunaju gradijo največjo toplotno črpalko v srednji Evropi 20

V avstrijski prestolnici bodo do konca leta zgradili najzmogljivejšo toplotno črpalko v srednji Evropi. Ogrevala bo 25 tisoč gospodinjstev in zmanjšala izpuste ogljikovega dioksida za 40 tisoč ton na leto.

FINANCE
Okolje & energija
V petini gospodinjstev razmišljajo o spremembi načina ogrevanja
Okolje & energija
Okolje & energijaSTA V petini gospodinjstev razmišljajo o spremembi načina ogrevanja 3

Dobra petina slovenskih gospodinjstev razmišlja o prehodu na drugačen način ogrevanja prostorov ali dopolnitvi obstoječega načina ogrevanja, saj jim to predstavlja največji strošek za energijo. Vse več gospodinjstev pri tem motivira tudi zmanjšanje vplivov na okolje, ki jih povzročajo z gretjem, kažejo izsledki raziskave REUS.

FINANCE
Slovenija
Kakšen potencial ima vodik, da postane trajnostno gorivo prihodnosti
OGLAS
Slovenija
SlovenijaFinance PR Kakšen potencial ima vodik, da postane trajnostno gorivo prihodnosti (OGLAS)

Osemnajst podjetij, občin in organizacij je podpisalo konzorcijsko pogodbo za vzpostavitev ekosistema vodika iz nizkoogljičnih virov, koordinacijo konzorcija je prevzel ELES.

FINANCE
Okolje & energija
Izteka se javna obravnava predloga energetskega koncepta Slovenije
Okolje & energija
Okolje & energijaSTA Izteka se javna obravnava predloga energetskega koncepta Slovenije 5

Sprejemanje energetskega koncepta Slovenije se preveša v sklepno fazo. V ponedeljek se namreč izteka javna obravnava, pripravlja se celovita presoja vplivov na okolje, sledilo bo medresorsko usklajevanje in nato potrjevanje na vladi. V DZ bo romal predvidoma marca, so za STA povedali na ministrstvu za infrastrukturo.

FINANCE
Okolje & energija
Kaj morate vedeti, preden kupite toplotno črpalko
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Kaj morate vedeti, preden kupite toplotno črpalko 24

Osem vprašanj in odgovorov o toplotnih črpalkah

FINANCE
Okolje & energija
Pri toplotnih črpalkah vse več izpadov iz omrežja. Kaj se dogaja?
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Pri toplotnih črpalkah vse več izpadov iz omrežja. Kaj se dogaja? 36

Gospodinjski odjemalci se neredko pritožujejo zaradi izpadov toplotnih črpalk, so nam povedali v Elektro Maribor in pojasnili razmere. Pojasnilo je dopolnil Leon Valenčič z Elektroinštituta Milan Vidmar.

FINANCE
Skupina HSE: s trajnostnimi energetskimi projekti in rešitvami za končne odjemalce poganjamo zeleni prehod
OGLAS
Finance
Skupina HSE
Finance PR Skupina HSE: s trajnostnimi energetskimi projekti in rešitvami za končne odjemalce poganjamo zeleni prehod (OGLAS)

Skupina HSE je največja proizvajalka električne energije iz obnovljivih virov v Sloveniji in nosilka zelenega prehoda. Sledimo poglavitnim strateškim smernicam države in Evropske unije na področju trajnostnega razvoja ter temu nenehno prilagajamo svojo dejavnost in storitve. Več kot polovica proizvedene električne energije iz skupine HSE že danes prihaja iz obnovljivih virov, končnim odjemalcem pa ponujamo celovite in konkurenčne energetske rešitve na področju trajnostne energetske oskrbe in samooskrbe.