Okolje & energija

Kaj pričakuje na trgu plina svetovni energetik številka ena

Fatih Birol je od lanskega septembra izvršni direktor Mednarodne energetske agencije IEA, ustanove, ki je bila ustanovljena v okviru organizacije OECD.

Dogodki O & E

FINANCE
Okolje & energija
Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ
Okolje & energija
Energetske nagrade
Okolje & energijaNataša Koražija Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ 1

Nagrade in priznanja so dobili Energetika Maribor, IJS, HESS, Občina Kočevje, GLS Slovenija, SNEP GreenTwin, Enertec, Zeleni Hrastnik

FINANCE
Okolje & energija
Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno 2

Za pionirski projekt skupnostne samooskrbe so ustanovili energetsko zadrugo, solastniki elektrarne so hkrati odjemalci, ki so si stroške energije znižali za 30 odstotkov

FINANCE
Okolje & energija
Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije 3

Vas mučijo nove omrežnine in razmišljate o novi sončni elektrarni z baterijami? Enertecovo orodje omogoča izračun optimalne kombinacije z naprednimi algoritmi

Portal podpirajo

 INEA

HSE
 

Eles

08.09.2016 08:00
Čas branja: 2 min
Kaj pričakuje na trgu plina svetovni energetik številka ena
"Energetska učinkovitost je po mojem mnenju kot aspirin: dobra je za vse." Fatih Birol, izvršni direktor IEA. Foto: Aleš Beno

Z Birolom smo govorili v torek, ko je sodeloval na panelu o globalni energetiki na Strateškem forumu Bled.

Slovenija ni članica IEA. Kaj to pomeni? Kakšne so prednosti članstva?

IEA je globalna energetska avtoriteta. Smo energetska organizacija številka ena in pokrivamo zemeljski plin, premog, jedrsko energijo, hidroenergijo in tehnologije za energetsko učinkovitost. Svetujemo vladam držav članic pri vprašanjih, kot so energetska varnost, stroški energije, okoljske teme, uvajanje novih tehnologij za dvig energetske učinkovitosti. Pri svetovanju uporabljamo znanje, ki se je v energetskem sektorju nabiralo 40 let. Pri nas dela 300 vrhunskih strokovnjakov. S Slovenijo tesno sodelujemo, slovenskemu predsedniku vlade sem povedal, da se veselimo tesnejšega sodelovanja v prihodnje.

Vas in agencijo IEA mediji pogosto citiramo, zlasti vaše napovedi. Prosim, napovejte, kakšna so vaša pričakovanja na plinskem trgu.

Trg plina se spreminja, predvsem zaradi dogajanja v Severni Ameriki in Avstraliji, od koder bodo v prihodnjih petih letih prišle obsežne količine utekočinjenega zemeljskega plina. Še zlasti v Evropi bo omajan monopol nekaterih držav, poleg tega pa lahko pričakujemo več prožnosti pri cenah plina in pri plinskih pogodbah. Države, ki lahko učinkovito razberejo spremembe in se ustrezno pripravijo nanje,  lahko potegnejo koristi iz novih razmer.

Ukvarjate se z energetsko učinkovitostjo. Kaj bi morali storiti v Evropski uniji, da bi jo izboljšali?

EU je med vodilnimi pri energetski učinkovitosti, še vedno pa je prostor za izboljšanje na treh področjih: pri stavbah, pri osebnih avtomobilih in tovornjakih in v industriji pri strojih. Izboljšanje energetske učinkovitosti bo zmanjšalo stroške energije. Drugič, zmanjšalo bo emisije. In tretjič, v državah uvoznicah energije, kot kje Slovenija, bo zmanjšalo uvoz. Energetska učinkovitost je po mojem mnenju kot aspirin: dobra je za vse.

Kako hitro bo po vašem mnenju rasla raba obnovljivih virov energije?

Raba obnovljivih virov raste po vsem svetu zelo hitro. Še posebej rabe vetrne in sončne energije. Odvisno pa je od države. V nekaterih je vetra dovolj, drugod ne. V nekaterih državah uporabljajo vodno energijo, drugod več vetrne in sončne. Stroški sončne in vetrne energije upadajo zelo hitro: v zadnji petih letih so stroški vetrne energije upadli za tretjino, stroški sončne energije pa za 80 odstotkov. Še bodo upadali in takšna energija bo postala glavna tekmica zemeljskemu plinu. Sončna in vetrna energija imata velike omejitve, ker nista stalni, ampak spremenljivi.  Njuno vključevanje v sistem je velik izziv. Številni strokovnjaki iščejo optimalne kombinacije med vetrno, sončno, vodno, jedrsko in drugimi energijami.

Imamo vtis, da ZDA pri obnovljivih virih prehitevajo Evropo. Menite enako?

ZDA in Kitajska veliko delata pri obnovljivih virih. Lani so bile kitajske naložbe v obnovljive vire višje kot v vseh evropskih državah in ZDA skupaj. Moramo pa biti pošteni, Evropa je bila začetnica pri obnovljivih virih. Evropska gospodarstva so nekoliko trpela, ker je bila takšna energija takrat draga. Zdaj pa vidimo, da vse države, poleg Evrope, ZDA in Kitajske tudi Indija in druge močno spodbujajo obnovljive vire. To je razlog za velik razvoj takšnih virov. Še enkrat, velika težava je raba obnovljivih virov, ne da bi povzročali težave. S tem se veliko ukvarjamo.

Velike družbe, na primer Apple in IKEA, gradijo svoje elektrarne na obnovljive vire. Je to po vašem mnenju trend?

Ja, to je trend. Kar počnejo, je dobro za okolje in za publiciteto. Če pa to postavimo v globalni kontekst, to ne bodo nosilci sprememb. Največji igralci so industrija, gospodinjstva in elektrarne. Njihove odločitve bodo zelo pomembne in bodo oblikovale spremembe. 

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Kako brez stresa do sončne elektrarne?

Ste vlogo za postavitev in priklop vaše sončne elektrarne že oddali in morda celo tudi pridobili soglasje? Ali pa o samooskrbi z...

FINANCE
Okolje & energija
Izteka se javna obravnava predloga energetskega koncepta Slovenije
Okolje & energija
Okolje & energijaSTA Izteka se javna obravnava predloga energetskega koncepta Slovenije 5

Sprejemanje energetskega koncepta Slovenije se preveša v sklepno fazo. V ponedeljek se namreč izteka javna obravnava, pripravlja se celovita presoja vplivov na okolje, sledilo bo medresorsko usklajevanje in nato potrjevanje na vladi. V DZ bo romal predvidoma marca, so za STA povedali na ministrstvu za infrastrukturo.

FINANCE
Okolje & energija
Vse več terencev se že pozna na globalni porabi nafte
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Vse več terencev se že pozna na globalni porabi nafte

Globalne emisije ogljikovega dioksida, ustvarjene v energetiki, so lani zrasle za 1,4 odstotka ter dosegle rekordnih 32,5 gigatone. Lanska rast izpustov v energetiki je prva po treh letih, so sporočili iz mednarodne agencije za energijo IEA.

FINANCE
Okolje & energija
Raziskava: podjetja še niso pripravljena na ekonomijo nove energije
Okolje & energija
Okolje & energijaSTA Raziskava: podjetja še niso pripravljena na ekonomijo nove energije 1

Čeprav se podjetja čutijo pripravljena za sodelovanje v spreminjajočem se energetskem okolju, pa njihovi postopki ne dokazujejo takšnega razmišljanja, kaže raziskava podjetja Schneider Electric. Ovire so nezadostno integrirano načrtovanje in realizacija na področju energije, vztrajnosti in upravljanja s podatki.

FINANCE
Okolje & energija
Novi obračun omrežnine za podjetja: izziv ali priložnost?
OGLAS
Okolje & energija
Okolje & energijaFinance PR Novi obračun omrežnine za podjetja: izziv ali priložnost? (OGLAS)

Z novim obračunom omrežnine, ki začne veljati julija 2024, se odpirajo možnosti za znatne prihranke s pametnimi prilagoditvami in učinkovitejšo rabo energije. Preverite, kako lahko izkoristite ta prehod.

FINANCE
Okolje & energija
Dvajset let energetske odličnosti: od pionirjev do profesionalcev
FINANCE
Okolje & energija
Dnevi energetikov: vrhunska predavanja in uspešne energetske rešitve
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Dnevi energetikov: vrhunska predavanja in uspešne energetske rešitve

Kaj prinašajo Dnevi energetikov, letošnje najpomembnejše srečanje slovenskih energetskih menedžerjev?

FINANCE
Okolje & energija
(video) 'Odvisnost od uvoza elektrike šibi konkurenčnost gospodarstva'
FINANCE
Nova revija Finance: panoge prihodnosti
PRO
Finance
NOVA REVIJA FINANCE
Finance PRO Nova revija Finance: panoge prihodnosti (PRO)

Vabljeni v zakulisje šestih prepletenih panog prihodnosti