Okolje & energija

Številne priložnosti gradnje skoraj nič energijskih stavb

Prihodnost je tudi v skoraj ničenergijskih stavbah, pri čemer bi ekonomika naložbe morala biti ključna pri odločanju o celoviti prenovi stavb, so si bili enotni sodelujoči na konferenci Trajnostna energija lokalno, ki jo je priredil Borzen, slovenski operater trga z elektriko.

Dogodki O & E

FINANCE
Okolje & energija
Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ
Okolje & energija
Energetske nagrade
Okolje & energijaNataša Koražija Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ 1

Nagrade in priznanja so dobili Energetika Maribor, IJS, HESS, Občina Kočevje, GLS Slovenija, SNEP GreenTwin, Enertec, Zeleni Hrastnik

FINANCE
Okolje & energija
Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno 2

Za pionirski projekt skupnostne samooskrbe so ustanovili energetsko zadrugo, solastniki elektrarne so hkrati odjemalci, ki so si stroške energije znižali za 30 odstotkov

FINANCE
Okolje & energija
Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije 3

Vas mučijo nove omrežnine in razmišljate o novi sončni elektrarni z baterijami? Enertecovo orodje omogoča izračun optimalne kombinacije z naprednimi algoritmi

Portal podpirajo

 INEA

HSE
 

Eles

14.09.2016 12:29
Dopolnjeno: 14.09.2016 12:34
Čas branja: 3 min

Štirinajst govorcev je skupaj z več kot sto udeleženci včeraj govorilo o nekaterih ključnih izzivih, pred katerimi se je znašla celovita energetska prenova stavb v lokalnih skupnostih. Že po letu 2018 naj bi bile vse stavbe v javni lasti skoraj nič energijske, vse nove stavbe pa po letu 2020, so sporočili iz Borzena.

Kako doseči te ambiciozne cilje pri omejenih javnih finančnih sredstvih? Vprašanja po besedah direktrorja Borzena Karla Peršolje motivirajo Borzen, ki želi prispevati k delitvi znanj in praks ter spodbujati aktivnosti pri celoviti obnovi skoraj nič energijskih stavb.

Klemen Potisek z ministrstva za infrastrukturo je dodal, da Borzenova konferenca veliko prispeva k dviganju zavesti o učinkovitejši rabi energije kot enem temeljnih izzivov Slovenije na energetskem in okoljskem področju. V stavbah porabimo kar 40 odstotkov energije, zato lahko pri gradnji stavb in njihovi rekonstrukciji pričakujemo glavne prihranke energije in večjo uporabo obnovljivih virov energije s povečanjem zahtev glede energetske učinkovitosti stavb. Najpomembnejši strateški projekt vlade je zato prenova stavb z velikim multiplikativnim učinkom zniževanja stroškov energije, povečevanja energetske neodvisnosti in zmanjševanja emisije toplogrednih plinov.

Z Dolgoročno strategijo za spodbujanje naložb energetske prenove stavb v okviru projekta energetske prenove smo se zavezali, da bomo v obdobju nove finančne perspektive 2014 – 2020 prenovili četrtino vsega stavbnega fonda oziroma okrog 22 miljonov kvadratnih metrov stavbnih površin, od tega 1,8 milijona kvadratnih metrov javnih stavb, je povedal Tilen Smolnikar z ministrstva za infrastrukturo.

Za učinkovito rabo energije javnih stavb bo namenjenih 115 milijonov evrov nepovratnih sredstev in 50 miljonov evrov povratnih sredstev. Letni razpisi so že v teku, Smolnikar je napovedal nove razpise in tri vrste novih finančnih inštrumentov: posojila javnim in zasebnim lastnikom, inštrument za porazdelitev tveganja in lastniško financiranje ESCO podjetij. Na razpolago bodo v letu 2017.

Po besedah Erika Potočarja z Ministrstva za infrastrukturo je sprejet Akcijski načrt za skoraj nič energijske stavbe za obdobje do leta 2020, v katerem so določeni definicija in minimalne zahteve skoraj nič energijskih stavb. Bistvene zahteve za skoraj nič energijske stavbe bodo predpisane tudi v spremembi Pravilnika o učinkoviti rabi energije v stavbi.

Marjana Zavrl Šijanec iz GI ZRMK je izpostavila dilemo ekonomske upravičenosti prenove in vprašanje kompleksnosti celovite prenove stavbe in skoraj ničenergijske prenove stavbe ter zanimivost takšne prenove za financiranje po načelu energetskega pogodbeništva.

Z izzivi učinkovitosti, kakovosti in transparentnosti energetskega pogodbeništva in kakšne so praktične izkušnje z njim v Sloveniji in Evropi, je udeležence seznanil Damir Staničić z Inštituta Jožef Stefan.

Tomaž Krištof, Studio Krištof arhitekti, je opozoril, da energetske obnove zapečatijo stavbo za . nadaljnjih nekaj deset let, zato je nujno pred odločitvijo natančno preveriti, v kakšnem stanju je stavba, katere so njene pomanjkljivosti in za kakšno vrsto prenove bi se bilo smiselno odločiti, saj je lahko energetska sanacija priložnost za mnoge druge oblike prenov, kot so funkcionalna, prostorska, sanitarna, konstrukcijska, protipožarna in protipotresna.

Konferenca se je zaključila z okroglo mizo »Ambicije skoraj ničenergijskih stavb za jutri«, na kateri je  Andreja Cirman z Ekonomske fakultete poudarila, da se denar v Evropski uniji vrača na nepremičninsko področje zaradi večje verjetnosti donosnosti, kot na primer v bankah in v obveznicah, velik potencial pa vidi v javno-zasebnem partnerstvu ob tem, da se projekti seveda »morajo splačati«.

Rajko Leban, GOLEA, je izpostavil, da je pri energetski prenovi potrebno razmejiti, kateri ukrepi so ekonomsko smiselni, kateri pa ne. Obstoja nevarnost, da bi projekti šli naprej zgolj v smeri zahtev PURES, ne pa že v smeri nič energijskih stavb. Koncept energijsko učinkovitih stavb in stavb, ki so proizvajalci energije, predstavlja velik zasuk v iskanju kakovostnih prostorskih rešitev, ki bo v prihodnosti zahteval še tesnejše povezovanje s samim prostorskim načrtom, je poudarila Barbara Radovan z ministrstva za okolje in prostor.

Sklepne ugotovitve omizja in udeležencev so bile, da lahko gradnja in celovita energetska obnova stavb in skoraj nič energijskih stavb hkrati ponuja številne priložnosti in koristi. Ekonomska upravičenost bi morala pri tem igrati ključno vlogo. K takšnim projektom je treba pristopati celostno, upoštevajoč poleg okoljskih in energetskih tudi funkcionalne in prostorske vidike. Pri tem je izpostaviti, da vse to zahteva bolj integrirano načrtovanje, vključevanje novih znanj in tehnologij, nova povezovanja med projekti in občinami, kot tudi nove vire financiranja, pri čemer energetsko pogodbeništvo stopa v ospredje, so še sporočili iz Borzena.

 

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Okolje & energija
Dobrega gradbinca za energetsko prenovo je težko dobiti
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Dobrega gradbinca za energetsko prenovo je težko dobiti 5

Slovenska gradbena operativa ni sposobna narediti bistveno več energetskih sanacij, kot jih je v letu 2017, je povedal direktor Eko sklada Hinko Šolinc.

FINANCE
Nepremičnine
Osnovna dejstva o skoraj ničenergijskih stavbah
Nepremičnine
NepremičnineVasilij Krivec Osnovna dejstva o skoraj ničenergijskih stavbah 2

Za javne objekte evropska direktiva o energetski učinkovitosti stavb začne veljati v začetku leta 2019, leta 2020 pa bodo morali biti po tej direktivi grajeni vsi objekti, tudi stanovanjski

FINANCE
Nepremičnine
To so podatki o nepremičninah, ki jih čim prej uredite
Nepremičnine
NepremičnineTeja Grapulin To so podatki o nepremičninah, ki jih čim prej uredite 1

S pravočasnim urejanjem podatkov se boste izognili poznejšim kolobocijam, opozarjajo na geodetski upravi

FINANCE
Kako brez stresa do sončne elektrarne?
OGLAS
Finance
Finance PR Kako brez stresa do sončne elektrarne? (OGLAS)

Ste vlogo za postavitev in priklop vaše sončne elektrarne že oddali in morda celo tudi pridobili soglasje? Ali pa o samooskrbi z električno energijo šele razmišljate? V vsakem primeru potrebujete pri nadaljnjih korakih za postavitev sončne elektrarne ob sebi več kot le izvajalca del. Pravi partner bo namreč poskrbel, da bo vse izvedeno kvalitetno in hitro, vi pa boste ob tem povsem brez skrbi.

FINANCE
Nepremičnine
Trimo razvil inovativni šestslojni sistem zasteklitve stavb
OGLAS
Nepremičnine
NepremičnineFinance PR Trimo razvil inovativni šestslojni sistem zasteklitve stavb (OGLAS) 1

Q-Air je Evropska unija prepoznala kot veliko inovacijo, pomembno za Evropo in širše, ter projekt finančno podprla v okviru programa Obzorje 2020.

FINANCE
Nepremičnine
Pasti večanja energijske učinkovitosti v stanovanjih in poslovnih stavbah
Nepremičnine
NepremičnineDr. Mateja Dovjak Pasti večanja energijske učinkovitosti v stanovanjih in poslovnih stavbah

Pomanjkanje dnevne svetlobe v grajenem okolju negativno vpliva na uporabnika, njegovo počutje in zdravje.

FINANCE
Okolje & energija
Aplikacija, ki pokaže potenciale za energetsko prenovo
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Aplikacija, ki pokaže potenciale za energetsko prenovo

Aplikacija Enerfund, ki omogoča lažje in centralizirano pridobivanje informacij o energetski učinkovitosti stavb v več evropskih državah, je sedaj na voljo tudi v Sloveniji.

FINANCE
Okolje & energija
Novi obračun omrežnine za podjetja: izziv ali priložnost?
OGLAS
Okolje & energija
Okolje & energijaFinance PR Novi obračun omrežnine za podjetja: izziv ali priložnost? (OGLAS)

Z novim obračunom omrežnine, ki začne veljati julija 2024, se odpirajo možnosti za znatne prihranke s pametnimi prilagoditvami in učinkovitejšo rabo energije. Preverite, kako lahko izkoristite ta prehod.