Okolje & energija

Kako je Robert Golob rušil fotovoltaične mite o neto meritvah

Subvencije za fotovoltaike bi škodile razvoju te dejavnosti, dejavnost se lahko razmahne tudi brez njih, predpostavlja predsednik uprave dobavitelja električne energije Gen I Robert Golob

Dogodki O & E

FINANCE
Okolje & energija
Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ
Okolje & energija
Energetske nagrade
Okolje & energijaNataša Koražija Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ 1

Nagrade in priznanja so dobili Energetika Maribor, IJS, HESS, Občina Kočevje, GLS Slovenija, SNEP GreenTwin, Enertec, Zeleni Hrastnik

FINANCE
Okolje & energija
Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno 2

Za pionirski projekt skupnostne samooskrbe so ustanovili energetsko zadrugo, solastniki elektrarne so hkrati odjemalci, ki so si stroške energije znižali za 30 odstotkov

FINANCE
Okolje & energija
Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije 3

Vas mučijo nove omrežnine in razmišljate o novi sončni elektrarni z baterijami? Enertecovo orodje omogoča izračun optimalne kombinacije z naprednimi algoritmi

Portal podpirajo

 INEA

HSE
 

Eles

25.09.2016 08:25
Čas branja: 3 min
Kako je Robert Golob rušil fotovoltaične mite o neto meritvah
Strah pred izpadom energijskega dela omrežnine zaradi naprav za samooskrbo je odveč, je zatrdil Robert Golob, tretji z desne, ob okrogli mizi na četrtkovi fotovoltaični konferenci, ki sta jo organizirali ljubljanska Fakulteta za elektrotehniko in Slovenska tehnološka platforma za fotovoltaiko.

V sončnih elektrarnah, postavljenih po uredbi o samooskrbi z električno energijo, ki je uvedla sistem neto meritev, ne bo proizvedeno toliko električne energije, da bi lahko kakorkoli ogrozila kogarkoli, je na četrtkovi okrogli mizi, zatrdil Golob in predstavil grobo računico.

1. mit: Zaradi neto meritev bo plačane manj omrežnine

V Sloveniji je 900 tisoč odjemalcev električne energije. Golob je predpostavil, da je lahko postavljenih največ 50 tisoč naprav za samooskrbo. Omejitve so tehnične: hiša mora biti prav obrnjena, poraba primerna in drugo. Če bi vseh 50 tisoč hiš opremili z desetkilovatno elektrarno, bi dobili na videz veliko moč, 500 megavatov, vendar: »Energetsko to ni nič, to je 500 gigavatnih ur v sistemu s 13 teravatnimi urami. Toliko je proizvajala Termoelektrarna Trbovlje, pa ni nihče opazil, ko je izpadla. Energijsko gledano ne bo nobenega problema. Eles bo sicer lahko v posameznih dnevih občutil konice. Ni pa dvoma pri odgovoru na vprašanje, ali je treba samooskrbo odrivati ali jo pod pametnimi pogoji integrirati. Samo ena strategija mora biti in to je pametna integracija.«

Omrežnine bo več, in ne manj 

Strah pred izpadom energijskega dela omrežnine je odveč, je nadaljeval predsednik uprave Gen I in razložil: »Vsi, ki bodo imeli fotovoltaike, bodo sčasoma imeli tudi toplotne črpalke in električne avtomobile, to pa bo povečalo porabo in več kot nadomestilo zmanjšanje omrežnine zaradi izpada 500 gigavatnih ur iz sistema. Zaradi sončnih elektrarn bo omrežnina profitirala. Stalno poslušam, da bo zaradi manjše omrežnine kdo bankrotiral. Nihče ne bo bankrotiral. Vsi sistemski operaterji distribucijskega in prenosnega omrežja bodo imeli zaradi prehoda na brezogljično in sončno energijo in posledično pametne porabnike in pametna omrežja večje prihodke.«

2. mit: Samooskrba izkrivlja omrežninsko politiko

Argumenti, da samooskrba izkrivlja omrežninsko politiko, so privlečeni za lase, v resnici jo izkrivljamo že ves čas, odkar jo imamo, je še dodal Golob.

Največji pobudnik vlog za smooskrbo

Ddajmo, da je Gen I po Golobovih besedah največji pobudnik vlog za spremembo načina odjema. Takšno vlogo mora vložiti odjemalec, ki želi postaviti napravo za samooskrbo in uporabiti sistem neto meritev. Vseh vlog je bilo do 30. Junija 159 v skupni moči 1,27 megavata, priključenih pa je bilo 19 naprav v moči 131 kilovatov.

3. mit: Investitorje odganja strah pred spremembo uredbe

Golob je tudi oporekal razmišljanju, po katerem je vzrok za majhno zanimanje investitorjev uredba, ki ne daje investitorjem nobene garancije. Vlada lahko namreč kadarkoli spremeni uredbo in odpravi neto meritve. »Nekateri investitorji bomo morali vlagati na slepo vero. To je sicer slaba tolažb, a ko bo vernikov dovolj, jih nobena vlada ne bo mogla ignorirati. Močnejši bomo od sindikata učiteljev. Treba je torej dobiti čim več vernikov in potem ne bo več težav z uredbo,« je razmišljal Golob.

Verjeti je treba pet let

»Izhod iz takšnih težav je v baterijah. Danes baterije še niso na točki, ko bi se splačale. Čez pet ali najkasneje deset let pa bodo. Torej je treba zdržati pet let. Potem se bomo lahko izklopili iz omrežja, ker bodo baterije tako poceni, da bo rešitev ekonomsko zdržala. Pet let je treba verjeti,« je dodal predsednik uprave Gen I.

Glavni problem: birokracija

Glavna težava investitorjev je drugje: »Stranke ne morejo razumeti, zakaj monterji postavijo napravo v enem dnevu, tisti, ki premetavajo papirje, pa potrebujejo dva meseca. To je razlog, zakaj je tako majhno število naprav. Ni problem ne v denarju in ne v ozaveščanju, problem je v birokraciji. Če kaj potrebujemo, je to poenostavljanje postopkov. Naslednja sprememba naj ne bo zvišanje moči za vključitev v sistem neto meritev. Za to je še vedno čas.«

4. mit: Fotovoltaike potrebujejo subvencije

»Povračilna doba pri sončni elektrarni je lahko 12 let, lahko pa 13 ali 14 let. Zato je čista laž, da vstopajo v takšne naložbe finančni špekulanti. V fotovoltaike vstopajo tisti, ki vanje verjamejo. Če bi se odločili za subvencije, bi bil to v tem trenutku škodljiv korak. Investicijske subvencije, ki bi skrajšale povračilno dobo od 13 let na 10 let, bi bile za ta sektor bolj škodljive kot koristne. Subvencije se bodo nekoč iztekle, tisti, ki jih bo dobil, bo privilegiran, drugi pa ne. Tisti, ki jim je bil denar odvzet, čeprav samo namišljeno, začnejo delovati proti subvencijam.«

Zacvetijo lahko tudi brez finančnih podpor

»Ocenjujemo, tudi kot potencialni investitorji, da se lahko dejavnost razmahne tudi brez subvencij. Danes je to samo moja predpostavka, potrebujem šest mesecev, da ugotovimo, ali predpostavka drži. Čez šest mesecev bom povedal, če sem se zmotil,« je končal Golob. 

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Okolje & energija
Vse o tem, zakaj plačljiva primarna regulacija ni reševanje TEŠ
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Vse o tem, zakaj plačljiva primarna regulacija ni reševanje TEŠ 4

Kako deluje primarna regulacija v elektroenergetskem sistemu in zakaj ne gre za subvencije, tudi če bo doslej brezplačna storitev postala plačljiva, je pojasnil Jurij Klančnik, direktor Področja za obratovanje v družbi ELES.

FINANCE
Okolje & energija
Slovenska energetika v letu 2018: remont v JEK in TEŠ 6
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Slovenska energetika v letu 2018: remont v JEK in TEŠ 6

Zbrali smo podatke o naložbenih načrtih večjih energetskih družb

FINANCE
Okolje & energija
Kako bomo odjemalci elektrike reševali težave (tudi) zaradi fotovoltaik
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Kako bomo odjemalci elektrike reševali težave (tudi) zaradi fotovoltaik

Na novem portalu i-energija.si so pojasnili, kako bodo odjemalci in proizvajalci električne energije v prihodnje sodelovali pri regulaciji frekvence.

FINANCE
Zelene obveznice, varna izbira za preudarne vlagatelje
OGLAS
Finance
Finance PR Zelene obveznice, varna izbira za preudarne vlagatelje (OGLAS)

Varna in donosna naložba je zelena obveznica, ki služi tudi za financiranje prehoda na trajnostno in nizkoogljično gospodarstvo

FINANCE
Okolje & energija
Čezmejni prenos elektrike: Slovenija v družbi najboljših
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Čezmejni prenos elektrike: Slovenija v družbi najboljših

Slovenske zmogljivosti čezmejnega prenosa električne energije so bistveno večje od potreb in so primerljive z danskimi, kjer omogočajo največji delež vetrne in sončne energije na svetu.

FINANCE
Okolje & energija
Dobrobiti od fotovoltaik si razdelimo uporabniki omrežja
Okolje & energija
Okolje & energijaDarko Fius Dobrobiti od fotovoltaik si razdelimo uporabniki omrežja 35

Objavljamo tretji in zadnji del odmeva na nekatere trditve Leona Valenčiča, vodje oddelka Splošna energetika in načrtovanje energetskih sistemov na Elektroinštitutu Milan Vidmar, izrečene v intervjuju z naslovom Za prenovo elektrodistribucijskega omrežja vsaj sedem milijard.

FINANCE
Okolje & energija
Posebnost v energetiki: dobiček se včasih pokaže drugje, kot je bil ustvarjen
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Posebnost v energetiki: dobiček se včasih pokaže drugje, kot je bil ustvarjen

V nekaterih primerih se dobrobiti v energetskih družbah ne pokažejo v poslovnih izidih podjetja, kjer so jih ustvarili, je opozoril direktor družbe ELES Aleksander Mervar.

FINANCE
Okolje & energija
Novi obračun omrežnine za podjetja: izziv ali priložnost?
OGLAS
Okolje & energija
Okolje & energijaFinance PR Novi obračun omrežnine za podjetja: izziv ali priložnost? (OGLAS)

Z novim obračunom omrežnine, ki začne veljati julija 2024, se odpirajo možnosti za znatne prihranke s pametnimi prilagoditvami in učinkovitejšo rabo energije. Preverite, kako lahko izkoristite ta prehod.