Okolje & energija

Kako so iz SIJ Acronija izgnali solno kislino

V SIJ Acroniju so do lani površino vroče valjanih trakov čistili s klorovodikovo kislino, bolj znano kot solna kislina. Postopek so zamenjali s povsem novo tehnologijo: z jeklenih trakov zdaj odstranjujejo okside s peskanjem in krtačenjem.

Dogodki O & E

FINANCE
Okolje & energija
Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ
Okolje & energija
Energetske nagrade
Okolje & energijaNataša Koražija Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ 1

Nagrade in priznanja so dobili Energetika Maribor, IJS, HESS, Občina Kočevje, GLS Slovenija, SNEP GreenTwin, Enertec, Zeleni Hrastnik

FINANCE
Okolje & energija
Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno 2

Za pionirski projekt skupnostne samooskrbe so ustanovili energetsko zadrugo, solastniki elektrarne so hkrati odjemalci, ki so si stroške energije znižali za 30 odstotkov

FINANCE
Okolje & energija
Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije 3

Vas mučijo nove omrežnine in razmišljate o novi sončni elektrarni z baterijami? Enertecovo orodje omogoča izračun optimalne kombinacije z naprednimi algoritmi

Portal podpirajo

 INEA

HSE
 

Eles

08.11.2016 07:00
Čas branja: 2 min
Kako so iz SIJ Acronija izgnali solno kislino
Postopek sta razvila vodja tehnologije Janez Katnik (levo) in strojni inženir vzdrževanja Bojan Finc. »Tam, kjer so vsi rekli, da se ne da, sva kopala naprej in prišla do tega, kar imamo danes.«

V SIJ Acroniju so iz proizvodnje odstranili za okolje nevarno kislino. Na površini vroče valjanih jeklenih trakov debeline od treh do petih milimetrov in širine en meter nastaja pri valjanju škaja oziroma železov oksid. Stari postopek odstranjevanja je prinašal okoljska tveganja in precejšnje stroške. Zahteval je tudi veliko zaposlenih, ki so morali ravnati z nevarnimi snovmi.

Tehnologija, kot je še ni bilo

Vodja tehnologije Janez Katnik in strojni inženir vzdrževanja Bojan Finc sta začela razvijati tehnologijo, kakršne v svetu še ni bilo: »Ko smo začeli projekt, ni nihče verjel, da bo šlo, vendar druge možnosti ni bilo.« Izkoristila sta linijo, ki so jo dotlej uporabljali za toplotno obdelavo in luženje nerjavnih pločevin, in nanjo postavila peskarski stroj.

Postopek sta razvijala dve leti. Za testiranje sta uporabila stari peskarski stroj. Obiskala sta več peskarskih laboratorijev v Evropi in ugotovila, da je oksid mogoče odstraniti mehansko, brez kemije. Sodelovala sta z dobavitelji opreme in abraziva, železnih delcev, s katerimi peskarski stroj »obstreljuje« jekleni trak. Delci ob peskanju udarjajo v trak z veliko hitrostjo, oksid ob tem poka in se odlušči. Peskanje je sicer stara tehnologija, a je za takšno odstranjevanje oksida doslej še niso uporabljali.

Novi peskarski stroj je zgradila družba Siapro z Mosta na Soči, izdelavo pa je vodil nemški SMS Group. Stroj so vgradili v delujočo 200-metrsko linijo in prilagodili tehnologijo na drugih delih linije. Katnik in Finc sta razvila tudi tehnologijo krtačenja, s katero po peskanju očistijo jeklene trakove. Pomagali so jima v laboratorijih nemške družbe Osborn.

Odpravljena okoljska tveganja

Čiščenje s peskanjem je odpravilo vrsto okoljskih tveganj, zlasti pa regeneracijo kislin in nevtralizacijo odpadkov. Nevtralizacijo so prej opravljali v razmeroma velikem obratu, kjer so z apnom obdelali vodo, s katero so po luženju čistili jeklene trakove in se je v njej nabral del kisline. Poleg tega ne potrebujejo več skladišča, v katerem so hranili izrabljeno kislino.

Med delom na stari liniji so se v delovni hali nabirali kislinski hlapi. Ekološka sanacija je zato vključevala tudi spremembo ozračja v tovarniški dvorani in sanacijo izpustov, v katerih so bili prah, klor in klorovodik.

Načrtovani stroški nove linije so bili od deset do 15 odstotkov nižji, kot so bili pri stari obdelavi. Celotna naložba je znašala 4,5 milijona evrov.

Preberite tudi:

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Okolje & energija
SIJ Acroni: predelava žlindre korak v krožno gospodarstvo
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar SIJ Acroni: predelava žlindre korak v krožno gospodarstvo

Družba SIJ Acroni iz Skupine SIJ je prevzela dejavnost in opremo za predelavo žlindre družbe Harsco Minerali, kar pomeni utrditev delovanja Skupine SIJ po načelu krožnega gospodarstva.

Tovarna
Novice
Industrijska dediščina: obnovljeno 38-tonsko malo Peltonovo kolo pred stavbo SIJ Acronija
Tovarna leta
NoviceSabina Petrov Industrijska dediščina: obnovljeno 38-tonsko malo Peltonovo kolo pred stavbo SIJ Acronija

Skupaj z velikim Peltonovim kolesom je od leta 1902 zagotavljalo glavni pogon proizvodnih linij takrat nove valjarne Kranjske industrijske družbe na Javorniku

FINANCE
Namesto da bi vzel lizing za avtomobil, sem raje vložil v zeleno obveznico
OGLAS
Finance
Finance PR Namesto da bi vzel lizing za avtomobil, sem raje vložil v zeleno obveznico (OGLAS)

Varna in donosna naložba je zelena obveznica, ki služi tudi za financiranje prehoda na trajnostno in nizkoogljično gospodarstvo

FINANCE
Okolje & energija
Bruselj Slovenijo poziva k izboljšanju na več okoljskih področjih
Okolje & energija
Okolje & energijaSTA Bruselj Slovenijo poziva k izboljšanju na več okoljskih področjih 1

Predstavniki Evropske komisije so v pregledu izvajanja okoljske politike EU, novem mehanizmu Bruslja za dialog z državami članicami, Slovenijo opozorili na tri glavne izzive. To so racionalizacija pravnega okvira, ohranitev območij Natura 2000 ter prednostna obravnava naložb v zvezi z odpadno vodo.

IZVOZNIKI
Novice
Tibor Šimonka bo poleg šefa Perutnine Ptuj še član uprave SIJ
FINANCE
Nova revija Finance: panoge prihodnosti
PRO
Finance
NOVA REVIJA FINANCE
Finance PRO Nova revija Finance: panoge prihodnosti (PRO)

Vabljeni v zakulisje šestih prepletenih panog prihodnosti