Okolje & energija

(foto) V slovenske ceste vgrajujejo žlindro iz SIJ Acronija

V jeklarni SIJ Acroni predelajo vso novonastalo žlindro v uporabne surovine, ob tem sanirajo tudi stare deponije. Posel opravlja družba Harsco Minerali.

Dogodki O & E

FINANCE
Okolje & energija
Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ
Okolje & energija
Energetske nagrade
Okolje & energijaNataša Koražija Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ 1

Nagrade in priznanja so dobili Energetika Maribor, IJS, HESS, Občina Kočevje, GLS Slovenija, SNEP GreenTwin, Enertec, Zeleni Hrastnik

FINANCE
Okolje & energija
Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno 2

Za pionirski projekt skupnostne samooskrbe so ustanovili energetsko zadrugo, solastniki elektrarne so hkrati odjemalci, ki so si stroške energije znižali za 30 odstotkov

FINANCE
Okolje & energija
Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije 3

Vas mučijo nove omrežnine in razmišljate o novi sončni elektrarni z baterijami? Enertecovo orodje omogoča izračun optimalne kombinacije z naprednimi algoritmi

Portal podpirajo

 INEA

HSE
 

Eles

10.11.2016 22:44
Čas branja: 4 min
(foto) V slovenske ceste vgrajujejo žlindro iz SIJ Acronija
Družba Harsco je za izrabo žlahtnih kovin iz žlindre in za pridobivanje mineralnega izdelka postavila predelovalni obrat ob jeklarni.

Pri proizvodnji jekla v družbi SIJ Acroni nastajata dve vrsti žlindre: pri taljenju v elektro obločni peči nastaja črna, pri obdelavi jekla po postopkih sekundarne metalurgije in pri izdelavi nerjavnih jekel pa bela. Največ je črne žlindre, ki pa jo lahko v celoti uporabijo kot nadomestek naravnim materialom.

Kakšen je postopek

Leta 2010 sta SIJ Acroni in ameriška družba Harsco podpisala pogodbo o predelavi jeklarske žlindre v Acroniju. Na Jesenicah so ustanovili družbo Harsco, ki od leta 2013 predeluje vso novo žlindro in postopoma tudi nakopičeno staro. Ustvarili so prek 30 delovnih mest.

Novo črno žlindro izlivajo pod elektro obločno peč, kjer jo zmešajo z ohlajeno črno žlindro. Material za dva dni odpeljejo na lokacijo za ohlajanje v bližini jeklarne. Žlindro potem odpeljejo na prostor za separiranje, drobljenje in sejanje na ustrezno granulacijo, ki je odvisna od namena uporabe. Ob tem izvajajo tudi testiranja žlindre.

Primerna zlasti za zahtevne odseke

Iz žlindre pridobijo cenovno učinkovito surovino za uporabo v predelovalnih obratih in mineralni produkt, ki je uporaben v gradbeništvu. Žlindro uporabljajo predvsem pri gradnji cest, zlasti pri zahtevnih odsekih, na primer črnih točkah, križiščih in drugod. Črno jeklarsko žlindro lahko uporabijo pri vseh plasteh cestišča, najbolj smiselna je uporaba pri zagotavljanju čim večje odpornosti površin asfaltne zmesi proti glajenju. Cestni kompoziti z žlindro dobijo dobro vodopropustnost, nosilnost in oprijemljivost na vozišču.

Pred tremi leti so v Sloveniji zgradili več testnih odsekov. Del voznega pasu so izdelali iz konvencionalnega agregata, del pa iz žlindre. Po dveh letih ni bilo znamenj degradacije na nobenem delu, torne lastnosti vozišča z žlindro pa so bile boljše kot pri klasičnem materialu.

Žlindro uporabljajo tudi pri regulaciji vodnih poti, izdelavi protihrupnih nasipov, za drenažne in tesnilne plasti in tudi kot gnojilo.

Ekološko nesporna

Pri reciklaži žlindre rešujejo predvsem problematiko odpadkov. Črna jeklarska žlindra je ekološko nesporna glede izluževanja kovin. Ker nastaja neposredno iz tekočega stanja lahko z njo nadomestimo eruptivne kamenine, kakršnih v Sloveniji praktično ni in jih zato uvažajo iz Avstrije in Hrvaške. Žlindra ima prednost pred uporabo naravnih vulkanskih kamenin, oprijemljivost smol je večja, kotalno trenje tišje, ugrezi cestišč v vročini so manjši.

V razvitih državah je uporaba črne jeklarske žlindre v gradbeništvu rutinska, zlasti v državah, kjer manjka naravnih surovin.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Okolje & energija
SIJ Acroni: predelava žlindre korak v krožno gospodarstvo
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar SIJ Acroni: predelava žlindre korak v krožno gospodarstvo

Družba SIJ Acroni iz Skupine SIJ je prevzela dejavnost in opremo za predelavo žlindre družbe Harsco Minerali, kar pomeni utrditev delovanja Skupine SIJ po načelu krožnega gospodarstva.

Tovarna
Novice
Industrijska dediščina: obnovljeno 38-tonsko malo Peltonovo kolo pred stavbo SIJ Acronija
Tovarna leta
NoviceSabina Petrov Industrijska dediščina: obnovljeno 38-tonsko malo Peltonovo kolo pred stavbo SIJ Acronija

Skupaj z velikim Peltonovim kolesom je od leta 1902 zagotavljalo glavni pogon proizvodnih linij takrat nove valjarne Kranjske industrijske družbe na Javorniku

IZVOZNIKI
Novice
Tibor Šimonka bo poleg šefa Perutnine Ptuj še član uprave SIJ
FINANCE
Manager
Zakaj upravljati trajnostno mobilnost v podjetjih?
OGLAS
Manager
ManagerFinance PR Zakaj upravljati trajnostno mobilnost v podjetjih? (OGLAS)

Trije največji zaposlovalci v škofjeloški industrijski coni Trata (Knauf Insulation d. o. o., LTH Castings d. o. o. in SIBO G. d. o. o) so v sodelovanju z Občino Škofja Loka, Razvojno agencijo Sora ter inštitucijami IPoP - Inštitutom za politike prostora, CIPRO Slovenija in CIPRO International, dobro leto in pol spodbujali zaposlene, da na delo pridejo trajnostno, v sklopu projekta Trata 2.1.

FINANCE
Okolje & energija
Z roboti po zalitih in opuščenih rudnikih
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Z roboti po zalitih in opuščenih rudnikih

Geološki zavod Slovenije (GeoZS) s partnerji projektov UNEXMIN in iVAMOS! organizira 29. in 30. januarja mednarodno strokovno konferenco Uporaba robotike in avtomatizacije za iskanje in izkoriščanje mineralnih surovin.

FINANCE
Okolje & energija
Bruselj Slovenijo poziva k izboljšanju na več okoljskih področjih
Okolje & energija
Okolje & energijaSTA Bruselj Slovenijo poziva k izboljšanju na več okoljskih področjih 1

Predstavniki Evropske komisije so v pregledu izvajanja okoljske politike EU, novem mehanizmu Bruslja za dialog z državami članicami, Slovenijo opozorili na tri glavne izzive. To so racionalizacija pravnega okvira, ohranitev območij Natura 2000 ter prednostna obravnava naložb v zvezi z odpadno vodo.

FINANCE
Nova revija Finance: panoge prihodnosti
PRO
Finance
NOVA REVIJA FINANCE
Finance PRO Nova revija Finance: panoge prihodnosti (PRO)

Vabljeni v zakulisje šestih prepletenih panog prihodnosti