Okolje & energija

Poziv k izboljšanju nadzora nad okolju nevarnimi podjetji

Nevladne okoljske organizacije in civilne iniciative so vlado danes pozvale, naj izboljša nadzor nad okolju nevarnimi podjetji, vzpostavi konstruktiven dialog s civilno družbo in zagotovi neodvisno kritično presojo dela odgovornih. Prepričani so, da je pri izvajanju okoljskih ukrepov v ospredju prepogosto volja kapitala.

Dogodki O & E

FINANCE
Okolje & energija
Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ
Okolje & energija
Energetske nagrade
Okolje & energijaNataša Koražija Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ 1

Nagrade in priznanja so dobili Energetika Maribor, IJS, HESS, Občina Kočevje, GLS Slovenija, SNEP GreenTwin, Enertec, Zeleni Hrastnik

FINANCE
Okolje & energija
Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno 2

Za pionirski projekt skupnostne samooskrbe so ustanovili energetsko zadrugo, solastniki elektrarne so hkrati odjemalci, ki so si stroške energije znižali za 30 odstotkov

FINANCE
Okolje & energija
Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije 3

Vas mučijo nove omrežnine in razmišljate o novi sončni elektrarni z baterijami? Enertecovo orodje omogoča izračun optimalne kombinacije z naprednimi algoritmi

Portal podpirajo

 INEA

HSE
 

Eles

Avtor
avtor
21.06.2017 12:40
Dopolnjeno: 21.06.2017 12:43
Čas branja: 1 min
Poziv k izboljšanju nadzora nad okolju nevarnimi podjetji
Z leve: Uroš Macerl, Boris Šuštar, Bernarda Kropf in Gaja Brecelj. Foto: Borut Hočevar

Kot je na novinarski konferenci povedala direktorica Umanotere Gaja Brecelj, 66 organizacij od vlade zahteva, naj nemudoma izboljša nadzor nad podjetji in napravami, ki predstavljajo grožnjo okolju in zdravju ljudi, ter v te postopke vključi strokovno javnost in civilno družbo.

V preteklosti so se po njenih besedah dogajale kršitve, ki se ne bi smele zgoditi. "Ljudje, ki skrbijo za nadzor in dovoljenja, morajo odgovorno opravljati svoje delo. Zato pozivamo k neodvisni kritični presoji dela odgovornih," je dejala.

Od vlade tudi pričakujejo, da bo začela v zgodnji fazi vključevati civilno družbo, "torej že takrat, ko se pripravljajo podlage, in potem v nadaljnjih postopkih sprejemanja strategij, predpisov, umeščanja v prostor in presoj vplivov na okolje". Sodelovanje mora biti konstruktivno in odzivno, cilj pa najboljši možen rezultat, zahtevajo okoljevarstveniki.

Uroš Macerl iz Eko kroga je poudaril, da dogodki zadnjih mesecev le še potrjujejo slabo okoljsko politiko prejšnjih vlad, ki po njegovih besedah niso sodelovale s civilno družbo. "Zdajšnja pa se je v negativnem smislu le še bolj izkazala," je bil kritičen Macerl.

Prepričan je, da bi morala civilna družba sodelovati že pri pripravi podlag za vse uredbe, zakonodajo in predpise. "Žal tega ni, ampak se dogaja ravno nasprotno. Ministrica za okolje pa celo javno pove, da tisti, ki izdajajo okoljska dovoljenja (...), povedo, da vključitev stranke v postopek prinese težavo," je poudaril.

Zaupanje državljanov v pravno državo na področju okolja je po Macerlovih besedah na najnižji ravni, kar je med drugim posledica tega, da onesnaževalci za svoje početje premalokrat odgovarjajo. Kritičen je bil tudi do novega zakona o varstvu okolja, ki da nastaja povsem brez njihovega sodelovanja.

Kritikam se je pridružil tudi Boris Šuštar iz Civilnih iniciativ Celja, ki je vladi med drugim očital, da okoljske katastrofe obravnava kot "incidente, ki se pač dogajajo". Tudi nekateri strokovnjaki po njegovih besedah ne delujejo v korist državljanov, temveč podjetij.

Govorci so med aktualnimi primeri, na katere se pristojne institucije po njihovih besedah niso odzvale ustrezno, izpostavili predvsem požar v vrhniškem Kemisu. Bernarda Kropf iz Civilne iniciative Sinja Gorica je ponovila opozorila lokalnih prebivalcev, da več kot mesec dni po požaru še vedno niso prejeli ustreznih informacij in navodil.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Kako brez stresa do sončne elektrarne?

Ste vlogo za postavitev in priklop vaše sončne elektrarne že oddali in morda celo tudi pridobili soglasje? Ali pa o samooskrbi z...

FINANCE
Manager
(intervju) Ekspert Peter Novak po požaru v Kemisu: nekdo v varnostni verigi je v celoti odpovedal
Manager
ManagerGorazd Suhadolnik (intervju) Ekspert Peter Novak po požaru v Kemisu: nekdo v varnostni verigi je v celoti odpovedal 18

Eden največjih energetskih strokovnjakov pri nas Peter Novak meni, da ob spoštovanju vsega, kar danes vemo, do take katastrofe, kot se je zgodila v Kemisu, ne bi smelo priti. Razlaga tudi, kaj bi morali storiti, da takšnih nesreč ne bi bilo več.

FINANCE
Okolje & energija
Vrhniški občinski svetniki zahtevali preselitev Kemisa
Okolje & energija
Okolje & energijaSTA Vrhniški občinski svetniki zahtevali preselitev Kemisa

Na sinočnji seji vrhniškega občinskega sveta o posledicah požara v Kemisu so svetniki izrazili enotno stališče, da je zdajšnja lokacija podjetja neprimerna za zbiranje in predelavo nevarnih odpadkov. Svetniki so zato zahtevali, naj se Kemis preseli na drugo lokacijo, ki bo ustrezala okoljskim in varnostnim pogojem.

FINANCE
Okolje & energija
Vrhnika, »zelena« referenčna destinacija
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Vrhnika, »zelena« referenčna destinacija 3

Okoljska ministrica, požar v Kemisu ni kot pogoreli kozolec!

FINANCE
Okolje & energija
Novi obračun omrežnine za podjetja: izziv ali priložnost?
OGLAS
Okolje & energija
Okolje & energijaFinance PR Novi obračun omrežnine za podjetja: izziv ali priložnost? (OGLAS)

Z novim obračunom omrežnine, ki začne veljati julija 2024, se odpirajo možnosti za znatne prihranke s pametnimi prilagoditvami in učinkovitejšo rabo energije. Preverite, kako lahko izkoristite ta prehod.

FINANCE
Okolje & energija
Posli na Vrhniki tečejo nemoteno, odsotnosti ni veliko
FINANCE
Okolje & energija
Zakaj okoljski inšpektorat ne bo analiziral okolice Kemisa
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Zakaj okoljski inšpektorat ne bo analiziral okolice Kemisa

Na inšpektoratu za okolje trdijo, da je bil Kemis pod stalnim inšpekcijskim nadzorom.

FINANCE
Okolje & energija
Požar katastrofa za Gorenjev Kemis, onesnaženja naj ne bi bilo
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Požar katastrofa za Gorenjev Kemis, onesnaženja naj ne bi bilo 5

V vrhniški Kemis, ki ga je sinoči zajel požar, je bilo vloženih osem milijonov evrov, lastnik podjetja pa je Gorenje.

FINANCE
Slovenija
Kakšen potencial ima vodik, da postane trajnostno gorivo prihodnosti
OGLAS
Slovenija
SlovenijaFinance PR Kakšen potencial ima vodik, da postane trajnostno gorivo prihodnosti (OGLAS)

Osemnajst podjetij, občin in organizacij je podpisalo konzorcijsko pogodbo za vzpostavitev ekosistema vodika iz nizkoogljičnih virov, koordinacijo konzorcija je prevzel ELES.