Okolje & energija

Cizelj posvaril pred skromnim financiranjem jedrske znanosti

Slovenska vlada - podobno kot številne druge vlade jedrskih držav - razmeroma malo vlaga v področje jedrske znanosti, je opozoril vodja odseka za reaktorsko tehniko Instituta Jožef Stefan Leon Cizelj. Jedrska Slovenija v to področje letno usmeri okoli poldrugi milijon evrov, nejedrska Avstrija pa pet milijonov evrov, je ponazoril.

Dogodki O & E

FINANCE
Okolje & energija
Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ
Okolje & energija
Energetske nagrade
Okolje & energijaNataša Koražija Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ 1

Nagrade in priznanja so dobili Energetika Maribor, IJS, HESS, Občina Kočevje, GLS Slovenija, SNEP GreenTwin, Enertec, Zeleni Hrastnik

FINANCE
Okolje & energija
Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno 2

Za pionirski projekt skupnostne samooskrbe so ustanovili energetsko zadrugo, solastniki elektrarne so hkrati odjemalci, ki so si stroške energije znižali za 30 odstotkov

FINANCE
Okolje & energija
Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije 3

Vas mučijo nove omrežnine in razmišljate o novi sončni elektrarni z baterijami? Enertecovo orodje omogoča izračun optimalne kombinacije z naprednimi algoritmi

Portal podpirajo

 INEA

HSE
 

Eles

Avtor
avtor
12.09.2017 09:33
Čas branja: 1 min

Na področju jedrske znanosti in raziskav sta trenutno po Cizljevi oceni največja izziva razmeroma nizko zanimanje mladih za to področje in razmeroma slabo financiranje vlad v jedrskih državah. "Pritisk javnosti na ukinitev jedrske energije je razmeroma velik in to se pozna tudi v raziskovalnem smislu," je dejal v torek pred začetkom konference Jedrska energija za novo Evropo (Nene 2017) na Bledu.

A obstajajo tudi izjeme. Italijani in Avstrijci so se na primer oboji jedrski energiji odrekli že takoj po nesreči v Černobilu v letih 1986 oziroma 1987, a vseeno močno financirajo znanost in šolstvo na tem področju.

"Avstrijska vlada v znanost na jedrskem področju usmeri okoli pet milijonov letno, slovenska vlada pa približno dobrega 1,5 milijona evrov," je poudaril Cizelj in spomnil, da prva ni, druga pa je jedrska država.

V EU je sicer jedrskih držav približno polovica. Nove elektrarne izrazito gradijo le Francozi in Finci, Poljaki in Litovci pa o tem razmišljajo. Na Madžarskem širijo jedrsko elektrarno Paks, a bo gradnja trajala še več let.

"V Evropi in tudi v ZDA je trenutno dovolj poceni elektrike in zato ni posebnih spodbud za investicije v kar koli, razen v tisto, kar je subvencionirano - to pa sta predvsem fotovoltaika in veter," razloge za takšno stanje navaja Cizelj. V klasične vire ta trenutek nihče ne investira ravno zaradi razmeroma nizke cene elektrike.

Vendar pa je dodal, da se že čez nekaj let potrebe po elektriki lahko pomembno spremenijo. Velike spremembe se na primer obetajo na področju mobilnosti, vse bolj priljubljene so toplotne črpalke in podobno.

Cizelj je ob tem zagotovil tudi, da so nuklearne elektrarne izjemno trdni in na zunanje vplive odporni objekti. Tako na primer v Teksasu orkan Harvey ni ustavil nobene nuklearke, Irma pa do nedelje zvečer eno od štirih enot. Obstajajo pa tudi izračuni in določeni testi Američanov o vplivu padca letala na tak objekt. "Nič se ne zgodi," je zagotovil sogovornik.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Okolje & energija
(intervju) »JEK 2 bi lahko bil pozitiven primer za EU«
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar (intervju) »JEK 2 bi lahko bil pozitiven primer za EU« 3

Thomas Tromm je raziskovalec jedrske energije na nemškem Karlsruher Institut für Technologie. Z njim smo govorili o prihodnosti jedrskih elektrarn v EU, o odlagališčih jedrskih odpadkov, nismo pa se izognili vprašanju o morebitnem drugem bloku jedrske elektrarne v Slovenji.

FINANCE
Okolje & energija
Na Dunaju o jedrski varnosti tudi slovenski strokovnjaki
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Na Dunaju o jedrski varnosti tudi slovenski strokovnjaki 1

Prejšnji teden je bila na Dunaju generalna konferenca Mednarodne agencije za atomsko energijo (MAAE). Iz Slovenije so se je udeležili predstavniki zunanjega ministrstva, uprave za jedrsko varnost in ministrstva za infrastrukturo.

FINANCE
Okolje & energija
Novšak: Nova nuklearka prinaša štiri milijarde evrov dodane vrednosti
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Novšak: Nova nuklearka prinaša štiri milijarde evrov dodane vrednosti 3

Podaljšanje življenjske dobe jedrske elektrarne prinaša dve milijardi evrov dodane vrednosti, novi blok pa štiri milijarde, je ob uvodu v konferenco NENE 2017 povedal generalni direktor GEN energije Martin Novšak.

FINANCE
Namesto da bi vzel lizing za avtomobil, sem raje vložil v zeleno obveznico
OGLAS
Finance
Finance PR Namesto da bi vzel lizing za avtomobil, sem raje vložil v zeleno obveznico (OGLAS)

Varna in donosna naložba je zelena obveznica, ki služi tudi za financiranje prehoda na trajnostno in nizkoogljično gospodarstvo

FINANCE
Okolje & energija
(intervju) Kaj bi prinesla zavrnitev drugega bloka jedrske elektrarne
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar (intervju) Kaj bi prinesla zavrnitev drugega bloka jedrske elektrarne 4

Če se odločimo, da jedrske energije nočemo, moramo vedeti, da smo se odpovedali najcenejši rešitvi pri doseganju ciljev predlaganega Energetskega koncepta Slovenije (EKS) in bomo plačevali dražjo elektriko, bolj bomo odvisni od tujcev, v ozračje pa bomo spuščali več ogljika, med drugim pravi Leon Cizelj z Instituta Jožefa Stefana.

FINANCE
Okolje & energija
Radioaktivnega rutenija z južnega Urala v Sloveniji ni več
Okolje & energija
Okolje & energijaSTA Radioaktivnega rutenija z južnega Urala v Sloveniji ni več

Onesnaženost z radioaktivnim rutenijem-106, katerega zelo nizke ravni je v zraku v začetku oktobra zaznala uprava za jedrsko varnost, v Sloveniji po navedbah uprave ni več prisotna. Bila je sicer tako nizka, da ni imela posledic za zdravje ljudi in okolje. Še vedno pa ni znan vzrok onesnaženja, saj točne lokacije izpusta ni mogoče določiti.

FINANCE
Kako brez stresa do sončne elektrarne?
OGLAS
Finance
Finance PR Kako brez stresa do sončne elektrarne? (OGLAS)

Ste vlogo za postavitev in priklop vaše sončne elektrarne že oddali in morda celo tudi pridobili soglasje? Ali pa o samooskrbi z električno energijo šele razmišljate? V vsakem primeru potrebujete pri nadaljnjih korakih za postavitev sončne elektrarne ob sebi več kot le izvajalca del. Pravi partner bo namreč poskrbel, da bo vse izvedeno kvalitetno in hitro, vi pa boste ob tem povsem brez skrbi.