Okolje & energija

V družbi KOTO si večino elektrike proizvedejo sami

V družbi KOTO so prepoznali učinkovito rabo energije kot ključni ukrep energetske politike za povečanje konkurenčnosti podjetja, zato so v prejšnjem letu izvedli obsežen energetski pregled in določili ključne rešitve za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov in povečanje deleža obnovljivih virov energije.

Dogodki O & E

FINANCE
Okolje & energija
Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ
Okolje & energija
Energetske nagrade
Okolje & energijaNataša Koražija Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ 1

Nagrade in priznanja so dobili Energetika Maribor, IJS, HESS, Občina Kočevje, GLS Slovenija, SNEP GreenTwin, Enertec, Zeleni Hrastnik

FINANCE
Okolje & energija
Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno 2

Za pionirski projekt skupnostne samooskrbe so ustanovili energetsko zadrugo, solastniki elektrarne so hkrati odjemalci, ki so si stroške energije znižali za 30 odstotkov

FINANCE
Okolje & energija
Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije 3

Vas mučijo nove omrežnine in razmišljate o novi sončni elektrarni z baterijami? Enertecovo orodje omogoča izračun optimalne kombinacije z naprednimi algoritmi

Portal podpirajo

 INEA

HSE
 

Eles

06.11.2017 21:20
Čas branja: 2 min
V družbi KOTO si večino elektrike proizvedejo sami
Bioplinska naprava v družbi KOTO

Med ukrepi za učinkovito rabo energije so preureditev razvoda ogrevanja na bioplinski postaji, izolacija ventilov in druge opreme v kotlovnici in podpostajah, podaljšanje obratovanja enote za soproizvodnjo toplote in električne energije in obnova plinskega motorja kogeneracije. Dograjujejo utilizator dimnih plinov, s takšno naložbo lahko prihranijo štiri odstotke vhodne energije pri delovanju kotla za proizvodnjo pare, kar pomeni zmanjšanje porabe zemeljskega plina za 49 tisoč standardnih kubičnih metrov na leto oziroma letni prihranek energije 463 megavatnih ur.

Največja naložba v čistilno napravo

Poleg tega so nadgradili in povečali volumen biofiltra, zamenjali biofiltrski vložek, optimizirali biološko čistilno napravo za odpadne vode, posodobili so njen nadzorni sistem in zmanjšali uporabo kemikalij glede na predelano onesnaženo vodo. Naložba v izboljšano avtomatizacijo postopka biološke čistilne naprave je letošnja največja naložba.

S stroškovno ugodnimi ukrepi so na letni ravni dosegli prihranek v višini stroškov dela enega zaposlenega in zmanjšali izpuste ogljikovega dioksida za 254 ton. »S tem smo dokazali, da lahko že z majhnimi vložki v ukrepe učinkovite rabe v energetiki dosežemo pomembne pozitivne ekonomske in okoljske učinke,« so zapisali.

Industrijska bioplinarna

V lastni industrijski bioplinski napravi proizvedejo 84,4 odstotka porabljene električne energije. V napravi predelujejo odpadke iz urbanega okolja, živilske industrije, gostinstva, trgovske dejavnosti in gospodinjstev. Bioplin izkoriščajo v kogeneraciji, toploto iz obnovljivih virov večinoma izrabijo za proizvodnjo pare in ogrevanje prostorov. Posebnost postopka je v povezavi z drugimi tehnološkimi procesi v podjetju, kar so omogočili z lastnim razvojem predpriprave surovin za bioplin in s tehnološko povezavo na biološko čistilno napravo. Proizvodnjo bioplina in električne energije so v zadnjih letih z optimizacijo ob stabilnem procesu povečali za 15 odstotkov. V zadnjih letih proizvedejo na leto od 1,8 do 1,9 milijona kubičnih metrov bioplina in med 3.800 in štiri tisoč megavatnih ur električne energije, prihranijo pa 1.709 ton ogljikovega dioksida.

Drugi okoljski ukrepi

Z biofiltrom čistijo zrak, ki nastaja v objektih za predelavo živalskih stranskih proizvodov in pri mehanskem čiščenju odpadne vode. Zbirajo tudi odpadna jedilna olja, jih očistijo in prodajo proizvajalcem biodizla. Z razvojnimi evropskimi projekti SaltGae in AlgaeBioGas demonstrirajo tehnologije čiščenja odpadne vode z mikroalgami, potencialne biomase prihodnosti, so še zapisali v družbi KOTO.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Zelene obveznice, varna izbira za preudarne vlagatelje

Varna in donosna naložba je zelena obveznica, ki služi tudi za financiranje prehoda na trajnostno in nizkoogljično gospodarstvo

AGROBIZ
Novice
KOTO z novo koncesijo za uničenje nevarnih klavniških odpadkov
Agrobiznis
NovicePetra Šubic KOTO z novo koncesijo za uničenje nevarnih klavniških odpadkov

Nova koncesija velja do konca marca 2022; ne splača se oddati manj kot 300 kilogramov živalskih stranskih proizvodov kategorije 1 in 2

FINANCE
Okolje & energija
Do okolja prijazni in poslovno uspešni
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Do okolja prijazni in poslovno uspešni

Na tradicionalnem Okoljskem srečanju Časnika Finance smo podelili priznanja za okolju prijazno podjetje, izdelek oziroma storitev in postopek.

FINANCE
Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu?
OGLAS
Finance
Finance PR Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu? (OGLAS)

Sončne elektrarne nudijo podjetjem cenovno ugodno, trajnostno in zanesljivo oskrbo z energijo, kar pomembno zmanjšuje stroške, še posebej za tista podjetja z visoko porabo energije.

FINANCE
Okolje & energija
Optimizacija rabe energije zaščitena kot banka
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Optimizacija rabe energije zaščitena kot banka

V velenjskem podjetju Amibit so razvili centralni upravljalni sistem za optimizacijo porabe energetskih virov.

FINANCE
Okolje & energija
Na Okoljskem srečanju: kako do denarja za okoljske projekte
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Na Okoljskem srečanju: kako do denarja za okoljske projekte

LIFE je največji evropski finančni mehanizem evropske komisije, namenjen izključno ukrepom za varstvo okolja, ohranjanje narave, blaženju podnebnih sprememb in prilagajanju nanje.

PA
Novice
Na Okoljskem srečanju: dobre prakse in kako do denarja za okoljske projekte
Finance Akademija
NovicePoslovna akademija Na Okoljskem srečanju: dobre prakse in kako do denarja za okoljske projekte

Okoljsko srečanje 2017 bo potekalo pod naslovom »Odličnost, inovativnost in učinkovitost v praksi – okolju prijazni projekti v Sloveniji in tujini«

FINANCE
Okolje & energija
Novi obračun omrežnine za podjetja: izziv ali priložnost?
OGLAS
Okolje & energija
Okolje & energijaFinance PR Novi obračun omrežnine za podjetja: izziv ali priložnost? (OGLAS)

Z novim obračunom omrežnine, ki začne veljati julija 2024, se odpirajo možnosti za znatne prihranke s pametnimi prilagoditvami in učinkovitejšo rabo energije. Preverite, kako lahko izkoristite ta prehod.