Okolje & energija

Podjetja čakajo v vrsti za najboljše študente elektrotehnike

Konec novembra smo v Kranju pripravili sedmi letošnji regionalni forum Časnika Finance. Sklepni pogovor je bil namenjen vprašanju, kako se podjetja spopadajo s pomanjkanjem ustreznih kadrov.

Dogodki O & E

FINANCE
Okolje & energija
To so kandidati za energetske nagrade Financ 2024
Okolje & energija
Okolje & energijaNataša Koražija To so kandidati za energetske nagrade Financ 2024

Letošnje energetske nagrade Financ bomo podelili na konferenci Dnevi energetikov, ki bo 16. in 17. aprila.

FINANCE
Transport in logistika
Tako so pri GLS preuredili procese v ozadju in zagnali dostavo z električnimi vozili
Transport in logistika
Energetske nagrade 2024
Transport in logistikaNataša Koražija Tako so pri GLS preuredili procese v ozadju in zagnali dostavo z električnimi vozili

Za gradnjo sistema energetsko učinkovite dostave paketov so morali preurediti vse procese; kako s paketomati režejo prevožene kilometre in izpuste

FINANCE
Okolje & energija
Spoznajte zmagovalce razpisa za okoljske nagrade 2023
Okolje & energija
Okoljsko srečanje
Okolje & energijaNataša Koražija Spoznajte zmagovalce razpisa za okoljske nagrade 2023

Izbirali smo med 23 prijavljenimi, podelili smo 3 glavne nagrade in 6 priznanj v kategorijah: okolju prijazen izdelek, postopek in okolju prijazno podjetje.

Portal podpirajo

 INEA

HSE
 

Eles

08.12.2017 01:00
Čas branja: 5 min

Predvsem pri elektrotehničnih strokah se srečujemo z velikim strukturnim neravnotežjem nekaterih kadrovskih profilov, je povedal Maks Prokop, direktor kadrovske službe in pravnega oddelka, Iskraemeca, na dogodku Časnika Finance Gorenjski forum.

Iskraemeco je med družbami, ki najbolj občutijo pomanjkanje nekaterih kadrov. Elektroenergetska panoga se krepi od leta 2011 in vsa podjetja poskušajo pridobiti kadre že na fakultetah. »Podjetja vse bolj in vse bolj celovito tekmujemo za študente,« je povedal Prokop. Predstavniki Iskraemeca so pred dvema letoma obiskali Fakulteto za energetiko Univerze v Ljubljani in povedali, da nameravajo štipendirati najboljše študente. Dobili so odgovor: postavite se v vrsto.

Direktorji naj govorijo, kakšne kadre potrebujejo

»Veseli smo, da se vse več o tem govori in piše, in upamo, da bo to pripomoglo k povečanju vpisa,« je o kadrovski problematiki povedal profesor na Fakulteti za elektrotehniko Janez Bešter. Pri vpisu na njegovo fakulteto ni večjega navala. Pred osamosvojitvijo se je nanjo želelo vpisati dvakrat več študentov, kot je bilo vpisnih mest, pred kratkim pa so zmanjšali število vpisnih mest s 300 na 150. »Veliko pomaga, če direktorji pojasnjujejo, kakšen kader potrebujejo. Poleg ustreznega javnega mnenja, ustreznega plačila in ugleda bo to prej ali slej vplivalo na razmere v šolskem sistemu,« je ocenil Bešter.

Zakaj Slovenci težko dobijo informatike na Balkanu

Najboljše kadre v svoji panogi iščejo tudi v žirovski Alpini, je povedal direktor Bojan Gantar: »V boju za kadre moramo poskrbeti za rast in razvoj zaposlenih. To in dolgoročna stabilnost sta najboljša vaba za nove kadre.«

Dobri kadri radi delajo skupaj z dobrimi kadri, pa je med drugim povedal direktor kranjskega visokotehnološkega podjetja 3fs Andraž Logar.

Logar je opozoril na težave IT-podjetij pri pridobivanju kadrov iz držav nekdanje Jugoslavije: »Pri generaciji, ki jo iščemo, ugled Slovenije na območju nekdanje skupne države ni vreden nič. Za to se moramo zahvaliti prejšnji generaciji podjetnikov, ki je tam naredila marsikaj dobrega, a tudi slabega.« In še: »Slovenci smo glasovali proti temu, da bi Hrvaška vstopila na razmeroma bolj preprost evropski trg delovne sile, zdaj pa hodijo Hrvatje delat na Irsko, kjer jih sprejemajo odprtih rok.«

Izkoristiti konjunkturo za vlaganje v zaposlene

Trg dela se bo še bolj zaostril. Iz položaja, ko se je bil boj za prosto delovno mesto, bomo prišli v položaj, ko se bo bil boj za usposobljenega delavca, pa je povedal Jurij Snoj, generalni direktor direktorata za trg dela in zaposlovanje na ministrstvu za delo.

Kako naj v takšnih razmerah ravnajo delodajalci? Dober delodajalec mora najprej poskrbeti, da je podjetje trdno in varno, potem pa, da postane zanimivo za nove generacije. Ponudbo delavcem je treba prilagoditi specifikam, ki jih želijo nove generacije, je dodal Prokop.

Konjunkturo bi morali izkoristiti, da bi se podjetja tudi z vlaganjem v zaposlene pripravila na čase, ko konjunkture ne bo, je razmišljal Gantar: »Konjunktura pride in gre, znanje in moč zaposlenih pa ostaneta v podjetju. Ko ni konjunkture, zaposleni enako dobro generirajo nove ideje in izdelke, slabe čase zato precej manj občutimo. O tem bi morali razmišljati bolj, kot da se veselimo konjunkture. Ponujena nam je priložnost, ki jo moramo izkoristiti.«

Na koliko brezposelnih lahko računajo v gospodarstvu? Večina od 80 tisoč brezposelnih je dolgotrajno brezposelna in takšni ne bodo dolgo zdržali v ritmu delovnika. Okoli 35 tisoč brezposelnih ima znanje, kompetence in je končalo šole, a morda ne takšnih, kot jih iščejo delodajalci. Iskanje med mladimi pa je zelo težko, saj je število mladih brezposelnih upadlo na 14 tisoč, je pojasnil Snoj.

Podjetja se morajo bolj odpreti šolam in šole podjetjem

»Mladim želimo omogočiti, da dobijo osnovno opremo, se zbirajo in najdejo v pravem poklicu, zato izvajamo mednarodni projekt ustvarjalnih laboratorijev FabLab na okoli 50 točkah po Sloveniji. Mineva 300 let, odkar je Marija Terezija postavila šolski sistem, zdaj pa je treba narediti korak naprej v inovativnost,« je povedal Bešter.

Podjetja bi se morala še bolj povezati s šolami, se odpreti šolam, je ob koncu pogovora povedal Bešter: »Vsako podjetje z vsaj 50 zaposlenimi bi moralo imeti eno osebo, ki bi se ukvarjala samo s povezovanjem s šolami. Po drugi strani pa bi morala imeti vsaka šola vsaj enega zaposlenega, ki bi se ukvarjal s povezovanjem s podjetji. Za obe strani bi bilo dolgoročno veliko bolje.«

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Zelene obveznice, varna izbira za preudarne vlagatelje

Varna in donosna naložba je zelena obveznica, ki služi tudi za financiranje prehoda na trajnostno in nizkoogljično gospodarstvo

PA
Novice
Kako naj gorenjska podjetja dobijo dovolj primernih kadrov?
Finance Akademija
NovicePoslovna akademija Kako naj gorenjska podjetja dobijo dovolj primernih kadrov?

Jutri bo v Kranju potekal Gorenjski forum Financ, v ospredju katerega bo predvsem gospodarska prihodnost regije.

FINANCE
Topjob
Ko gredo Ljubljančani delat na Gorenjsko
Topjob
TopjobBorut Hočevar Ko gredo Ljubljančani delat na Gorenjsko

V gorenjskih podjetjih ugotavljajo, da se dnevno vozi k njim na delo vse več prebivalcev Ljubljane in tudi bolj oddaljenih krajev.

FINANCE
Topjob
V Kranju v živo: kako naj podjetja pridejo do deficitarnih kadrov
Topjob
TopjobBorut Hočevar V Kranju v živo: kako naj podjetja pridejo do deficitarnih kadrov 15

Sogovorniki na regionalnih dogodkih časnika Finance pogosto zastavljajo vprašanje, kako naj podjetja dobijo dovolj primernih kadrov. O tem bomo govorili tudi prihodnji četrtek, 23. novembra, na Gorenjskem forumu v Kranju.

FINANCE
Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu?
OGLAS
Finance
Finance PR Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu? (OGLAS)

Sončne elektrarne nudijo podjetjem cenovno ugodno, trajnostno in zanesljivo oskrbo z energijo, kar pomembno zmanjšuje stroške, še posebej za tista podjetja z visoko porabo energije.

FINANCE
IKT
Slovenski IKT: Težav z naročili ni več, so pa zato toliko večje zaradi pomanjkanja kadrov
IKT
IKTEsad Jakupović Slovenski IKT: Težav z naročili ni več, so pa zato toliko večje zaradi pomanjkanja kadrov

Vizija, znanje, osredotočenost in odločnost bodo tudi letos odločilni za globalno konkurenčnost Slovenije na področju IKT

Novice
(video) Kako kadrujejo v gorenjski Silicijevi dolini
NoviceBorut Hočevar (video) Kako kadrujejo v gorenjski Silicijevi dolini 1

Podjetje 3fs je eno tistih, ki potrjujejo, da lahko v Kranju oziroma na Gorenjskem deluje viskotehnološko podjetje, ki izvozi večino svojih izdelkov, hkrati pa zna motivirati zaposlene, pojasnjuje direktor Andraž Logar.

FINANCE
Topjob
Kako do novih zaposlenih? Delodajalci delijo svoje izkušnje
Topjob
TopjobLana Dakić Kako do novih zaposlenih? Delodajalci delijo svoje izkušnje

Za dobre kadre so le redki pripravljeni široko razpreti denarnice, večina ponuja dobro delovno okolje, možnost izobraževanj in usposabljanj ter prožnost pri delovnem času

FINANCE
Zelene obveznice, varna izbira za preudarne vlagatelje
OGLAS
Finance
Finance PR Zelene obveznice, varna izbira za preudarne vlagatelje (OGLAS)

Varna in donosna naložba je zelena obveznica, ki služi tudi za financiranje prehoda na trajnostno in nizkoogljično gospodarstvo