Okolje & energija

Pri srednjesavskih elektrarnah vlada še ni dvignila rok

Zanimanje za čimprejšnjo izvedbo projekta elektrarn na srednji Savi je kar nenadoma izjemno veliko, ugotavlja državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Anton Žunič.

Dogodki O & E

FINANCE
Okolje & energija
Kako so v Kočevju odrezali fosilna goriva, ustvarili delovna mesta in privabili industrijo
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Kako so v Kočevju odrezali fosilna goriva, ustvarili delovna mesta in privabili industrijo

V Kočevju so s prehodom na obnovljive vire postali neodvisni od nihanja cen energentov na svetovnih trgih; kako so gradili lokalno verigo oskrbe z biomaso

FINANCE
Okolje & energija
To so kandidati za energetske nagrade Financ 2024
Okolje & energija
Okolje & energijaNataša Koražija To so kandidati za energetske nagrade Financ 2024

Letošnje energetske nagrade Financ bomo podelili na konferenci Dnevi energetikov, ki bo 16. in 17. aprila.

FINANCE
Transport in logistika
Tako so pri GLS preuredili procese v ozadju in zagnali dostavo z električnimi vozili
Transport in logistika
Energetske nagrade 2024
Transport in logistikaNataša Koražija Tako so pri GLS preuredili procese v ozadju in zagnali dostavo z električnimi vozili

Za gradnjo sistema energetsko učinkovite dostave paketov so morali preurediti vse procese; kako s paketomati režejo prevožene kilometre in izpuste

Portal podpirajo

 INEA

HSE
 

Eles

09.04.2018 22:00
Čas branja: 3 min
Pri srednjesavskih elektrarnah vlada še ni dvignila rok
Logično je, da bo treba čim prej po podpisu koncesijske pogodbe ustanoviti tudi srednjesavsko 'infro'. Anton Žunič, državni sekretar

»Na spodnji Savi smo namreč dokazali, da gre za izjemno dobre projekte s pozitivnimi učinki,« razlaga Žunič zanimanje za srednjesavske elektrarne.

»Osnutek koncesijske pogodbe za srednjo Savo upošteva pravne, okoljevarstvene in finančne vidike, interese lokalnih skupnosti, ekonomske učinke investicije in, upam, da bodo država kot koncendent, HSE kot koncesionar in lokalne skupnosti pogodbo čim prej dokončno uskladili in podpisali. Čim prej moramo nadaljevati aktivnosti, kot so študije variant, prostorsko načrtovanje in pridobivanje gradbenega dovoljenja. Z naštetimi dejavnostmi bomo po gradnji zadnje hidroelektrarne na spodnji Savi omogočili nepretrgano nadaljevanje gradnje hidroelektrarn tudi na srednji Savi s ciljem, da izkoristimo celoten vodni potencial Save,« pravi Žunič, ki je pripravil osnutek pogodbe.

Ne le ena, ampak dve pogodbi

Pripravljen pa ni le osnutek ene, ampak dveh pogodb: koncesijske pogodbe in pogodbe o izvajanju koncesije. Zakaj? »V prvem aktu želimo ločeno in transparentno urediti razmerje med koncesionarjem in koncendentom na podlagi zakona o vodah. V drugem aktu so sopodpisniki tudi lokalne skupnosti. Treba pa je upoštevati, da je koncesijsko razmerje eno. Drugi akt, pogodba z lokalnimi skupnostmi, ureja pravice in obveznosti koncendenta in koncesionarja v koncesijskem razmerju, zanjo pa velja vse, kar po zakonu o vodah velja za koncesijsko pogodbo.«

Srednja vs. spodnja Sava

V čem se razlikujeta koncesiji za srednjo in spodnjo Savo? »Pravno je koncept že od začetka drugačen. Srednja Sava ni bila zastavljena kot koncesija za gradnjo, ampak kot koncesija za rabo vode. Poleg tega bo infrastrukturni del investicije v primeru prvih treh srednjesavskih elektrarn, Suhadol, Trbovlje in Renke, pomenil razmeroma manjši delež investicije kot na spodnji Savi. Tam so naravovarstvene omejitve glede prihodnjih lokacij precej bolj zahtevne. Drugačna je tudi nova ureditev za podeljevanje koncesij, ki velja od leta 2014.«

Bo pogodbo podpisal Cerar?

Lahko vlada podpiše koncesijsko pogodbo še v tem mandatu? Sodi takšen podpis med tekoče posle? »Vlada, ki opravlja le tekoče posle, nastopa v pripravi koncesijske pogodbe kot koncendent. Koncesijski akt je bil že podeljen. Koncesionar bo HSE, ki mu je bila podeljena vodna pravica leta 2005. Dokumenti za sklenitev koncesijske pogodbe za gradnjo hidroelektrarn na srednji Savi so bili v medresorskem usklajevanju že februarja. Zato bi jih bilo po mojem mnenju mogoče dokončno uskladiti in podpisati že v tem mandatu. Dokončno odločitev bo sprejela vlada. V primeru pozitivne odločitve bi bilo dokumente mogoče dokončno uskladiti in podpisati že v tem mandatu.«

Od kod denar

Vir za energetski del investicije bo zagotovil koncesionar. »Koncesionar bo moral umestiti dinamiko gradnje hidroelektrarn v svoj poslovni načrt. Potrjen načrt bo moral vsebovati tudi vpliv financiranja gradnje na finančne izkaze koncesionarja.«

Glavna vira financiranja za infrastrukturni del investicije sta vodni in podnebni sklad. »Tudi če bodo potrebni še drugi javnofinančni viri, bo država, kot smo dokazali na primeru elektrarn na spodnji Savi, v času obratovanja vsake hidroelektrarne pridobivala v proračun koncesijske dajatve, ki znašajo 14 odstotkov od prodane električne energije, in druge dajatve. Državni proračun v 50-letnem obdobju koncesije prejme precej več sredstev, kot jih mora država vložiti.«

Srednjesavska »infra«

Infrastrukturni del naložbe vključuje tudi okoljevarstvene ukrepe, ohranjanje biotske raznovrstnosti in kulturne dediščine, vodotoke, prilagoditev infrastrukture in drugo. Na spodnji Savi je država za izvedbo vodne in druge infrastrukture ustanovila enoosebno družbo Infra. »Logično je, da bo treba čim prej po podpisu pogodbe ustanoviti tudi srednjesav­sko 'infro', ki bo pristojna za izvedbo vodne in druge državne in lokalne infrastrukture ter za vzdrževanje objektov vodne infrastrukture na srednji Savi.«

Infrastrukturni del celotne naložbe bo pri HE Suhadol, Trbovlje in Renke razmeroma manj zahteven, kot je bil pri HE Brežice, predvsem zaradi ugodnejše konfiguracije terena. Znašal bo približno 30 odstotkov vrednosti celotne investicije. Za primerjavo: pri HE Brežice je bil infrastrukturni del višji od 50 odstotkov celotne naložbe.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Okolje & energija
'Nora je država, v kateri 30 let ne moremo urediti obvoznice!'
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar 'Nora je država, v kateri 30 let ne moremo urediti obvoznice!'

Na Litijskem forumu časnika Finance smo med drugim govorili tudi o gradnji hidroelektrarn na litijskem delu Save in o z gradnjo povezanimi vprašanji.

FINANCE
Okolje & energija
Bodo zaradi Cerarjevega odstopa elektrarne na srednji Savi spet obtičale?
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Bodo zaradi Cerarjevega odstopa elektrarne na srednji Savi spet obtičale?

Preverjali smo, ali sodi podpis koncesijske pogodbe o elektrarnah na srednji Savi med tekoče vladne posle.

FINANCE
Okolje & energija
Hidroelektrarne na srednji Savi in neavtohtoni sulci
FINANCE
Kako brez stresa do sončne elektrarne?
OGLAS
Finance
Finance PR Kako brez stresa do sončne elektrarne? (OGLAS)

Ste vlogo za postavitev in priklop vaše sončne elektrarne že oddali in morda celo tudi pridobili soglasje? Ali pa o samooskrbi z električno energijo šele razmišljate? V vsakem primeru potrebujete pri nadaljnjih korakih za postavitev sončne elektrarne ob sebi več kot le izvajalca del. Pravi partner bo namreč poskrbel, da bo vse izvedeno kvalitetno in hitro, vi pa boste ob tem povsem brez skrbi.

FINANCE
Okolje & energija
Poslanec Hršak: na srednji Savi bo teža na GEN energiji
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Poslanec Hršak: na srednji Savi bo teža na GEN energiji 3

Poslanec Desusa Ivan Hršak pojasnjuje, kakšne možnosti za sprejetje ima in kaj prinaša predlog zakona o izgradnji elektrarn na srednji Savi.

FINANCE
Okolje & energija
DZ zavrnil zakon o izgradnji hidroelektrarn na srednji Savi
Okolje & energija
Okolje & energijaSTA DZ zavrnil zakon o izgradnji hidroelektrarn na srednji Savi

DZ je zavrnili predlog zakona o načinu izgradnje infrastrukture in pogojih koncesije za izkoriščanje energetskega potenciala srednje Save.

FINANCE
(Pred ponedeljkovo sejo skupščine delničarjev) Sava, Hoteli Bernardin in SDH - za kaj sploh gre?
Finance
Petra Sovdat (Pred ponedeljkovo sejo skupščine delničarjev) Sava, Hoteli Bernardin in SDH - za kaj sploh gre?

Zakaj SDH ne želi dokapitalizirati Save, ki jo je reševal pred letom in pol

FINANCE
Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu?
OGLAS
Finance
Finance PR Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu? (OGLAS)

Sončne elektrarne nudijo podjetjem cenovno ugodno, trajnostno in zanesljivo oskrbo z energijo, kar pomembno zmanjšuje stroške, še posebej za tista podjetja z visoko porabo energije.