Okolje & energija

Digitalizacija v energetiki: novi senzorji, programska oprema v oblaku …

Katere so glavne usmeritve pri digitalizaciji upravljanja energije, je na aprilskih Dnevih energetike naštel Tomaž Fatur iz ponudnice rešitev za upravljanje elek­trične energije Solvera Lynx. Povzemamo del njegovega predavanja.

Dogodki O & E

FINANCE
Okolje & energija
Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ
Okolje & energija
Energetske nagrade
Okolje & energijaNataša Koražija Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ 1

Nagrade in priznanja so dobili Energetika Maribor, IJS, HESS, Občina Kočevje, GLS Slovenija, SNEP GreenTwin, Enertec, Zeleni Hrastnik

FINANCE
Okolje & energija
Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno 2

Za pionirski projekt skupnostne samooskrbe so ustanovili energetsko zadrugo, solastniki elektrarne so hkrati odjemalci, ki so si stroške energije znižali za 30 odstotkov

FINANCE
Okolje & energija
Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije 3

Vas mučijo nove omrežnine in razmišljate o novi sončni elektrarni z baterijami? Enertecovo orodje omogoča izračun optimalne kombinacije z naprednimi algoritmi

Portal podpirajo

 INEA

HSE
 

Eles

17.05.2018 05:00
Čas branja: 2 min
Digitalizacija v energetiki: novi senzorji, programska oprema v oblaku …
Tomaž Fatur, direktor za raziskave in razvoj v Solveri Lynx, je predaval aprila na 20. Dnevih energetikov.

Trendi digitalizacije v energetiki so takšni kot v industriji, je začel Fatur. Senzorji so postali pametni, preprosti in poceni. V prihodnje bo izdelano na milijone senzorjev, njihove cene pa bodo na ravni nekaj evrov.

Novi senzorji omogočajo zajem podatkov na območjih, o katerih doslej nismo niti razmišljali kot o možnih lokacijah za zajem podatkov. Ker se podatki prenašajo po vsem svetu, bo treba bolj poenotiti pravila za označevanje podatkov.

Podjetja nimajo več lastne programske opreme, ampak jo najemajo. »To se dogaja v oblaku,« je povedal Fatur. V industriji je sicer še precej nezaupanja v takšen najem, ker podjetje dogajanja nima pod nadzorom: »Pomislite, da bo avto čez čas vozil brez našega nadzora, v industriji pa nekdo ne bo želel, da bi bili podatki zunaj 'ograje podjetja'! To je morda nekoliko skregano z logiko, morda pa bo povzročilo, da bomo bolj konservativni do novih tehnologij, kot je na primer avtonomna vožnja.«

Kakorkoli, takšno delovanje bo zahtevalo miselni preskok.

Podatke, zbrane po opisani poti, uporabljajo za zaznavanje napak in diagnostiko, tako lokalno kot tudi na daljavo. Kaj to prinaša?

»Naprav ne zamenjamo takrat, ko nehajo delati ali ko jim poteče življenjska doba, ampak ko zaznamo, da bodo v krajšem času odpovedale.«

Dodatni senzorji omogočajo, da opravimo nekatere aktivnosti takrat, ko se pokaže potreba. Potrebujemo pa dovolj natančne sisteme. Vodenje in nadzor z enega mesta, lokalno ali na daljavo, sta zdaj nekaj vsakdanjega.

Informacijski sistemi se povezujejo in potrebujejo vse manj ljudi za oskrbo. Sistemi so sposobni nenehno spremljati različne podatke, zato avtomatizacija ni več odvisna od človeka.

Rast števila naprav v industriji

Število naprav v industriji se povečuje. Pred nekaj leti so prevladovale mobilne naprave, računalniki, tablice in druge, zdaj pa se vse več naprav pojavlja v industriji. »Tu tudi pričakujejo največjo krepitev tehnologij.«

Med glavnimi dejavniki je brezžična povezljivost, ki omogoča dostop do bolj oddaljenih naprav in nižje stroške takšnega dostopa.

Naprave postajajo pametne tudi na lokaciji merjenja, kjer obdelajo podatke in pošljejo naprej samo tiste, ki na primer odstopajo od pričakovanj. Pomembna postajata tudi upravljanje številnih naprav in zanesljivost obvladovanja celotnega omrežja.

Poslovni modeli še niso natančno določeni. Omogočili pa bodo, da bodo v prihodnje postale donosne tudi dejavnosti, ki danes še niso.

Vodilne platforme pri internetu stvari

Tomaž Fatur je dodal še nekaj napovedi. Sistemi mobilnih operaterjev so zelo dragi, zato je prenos podatkov po takšnem omrežju zelo drag. Tudi naprava, ki se lahko priključi na tako omrežje, je zato draga. Nastajajo pa nova omrežja, ki omogočajo znižanje cen.

Pri internetu stvari se oblikujejo vodilne platforme. To ne bo lokalna platforma, ki bi jo imela na primer Solvera Lynx, temveč se bodo naprave povezale v vozlišče interneta stvari, na primer od Microsofta, IBM, SAP

V takšnem sistemu bodo lahko podatke analizirali. Proizvajalci, kot je Solvera Lynx, bodo takšnim sistemom dodajali aplikacije, ki jih bo uporabljal končni uporabnik, je še povedal Fatur.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
IKT
Kako platforme preoblikujejo digitalizacijo in trg informacijskih rešitev
IKT
IKTJakob Žorž Kako platforme preoblikujejo digitalizacijo in trg informacijskih rešitev

Samo vprašanje časa je, kdaj bodo prevzele primat v izvajanju poslovnih informacijskih sistemov

IZVOZNIKI
Novice
Kako Plastika Skaza vpeljuje tehnologijo blockchain in kakšno vrsto digitalizacije uvajajo kot prvi v Sloveniji
Izvozniki.si
NoviceMladen Miković Kako Plastika Skaza vpeljuje tehnologijo blockchain in kakšno vrsto digitalizacije uvajajo kot prvi v Sloveniji

Intervju: Robert Agnič in Bart Stegeman, direktorja Plastike Skaza

FINANCE
IKT
Kakšne koristi prinaša sistem SAP livarjem
IKT
IKTJaka Mandelj Kakšne koristi prinaša sistem SAP livarjem

Livarna potrebuje sistem SAP, ko mora planirati, ker ima resne kupce, ki jim mora dobaviti izdelke na točno določen rok in ne sme zamujati

FINANCE
Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu?
OGLAS
Finance
Finance PR Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu? (OGLAS)

Sončne elektrarne nudijo podjetjem cenovno ugodno, trajnostno in zanesljivo oskrbo z energijo, kar pomembno zmanjšuje stroške, še posebej za tista podjetja z visoko porabo energije.

FINANCE
IKT
Kako bo sprememba cen surovin vplivala na poslovni izid
IKT
IKTRedakcija IKT Kako bo sprememba cen surovin vplivala na poslovni izid

To je trenutno eno najbolj perečih vprašanj, na katero si lahko veliko lažje odgovorijo proizvodna podjetja z najsodobnejšim poslovnoinformacijskim sistemom

FINANCE
Vzpon mladoletnikov
Finance
Jure Mikuž Vzpon mladoletnikov 1
FINANCE
IKT
SAP predstavil medpodjetniško družabno omrežje SAP Business Network
IKT
IKTEsad Jakupović SAP predstavil medpodjetniško družabno omrežje SAP Business Network

SAP je na svoji glavni letni konferenci Sapphire Now 2021 objavil več novih pobud in predstavil vrsto inovacij, ki podjetjem lahko pomagajo posodobiti in digitalizirati poslovne procese ter se preoblikovati v pametna podjetja

FINANCE
Okolje & energija
Novi obračun omrežnine za podjetja: izziv ali priložnost?
OGLAS
Okolje & energija
Okolje & energijaFinance PR Novi obračun omrežnine za podjetja: izziv ali priložnost? (OGLAS)

Z novim obračunom omrežnine, ki začne veljati julija 2024, se odpirajo možnosti za znatne prihranke s pametnimi prilagoditvami in učinkovitejšo rabo energije. Preverite, kako lahko izkoristite ta prehod.