Okolje & energija

(biografija) Jure Leben, kandidat za ministra za okolje in prostor

Na ministrstvo za okolje in prostor se vrača Jure Leben. Tam je manj kot mesec dni že preživel kot državni sekretar, tokrat pa kandidira za najvišji stolček. Na resorju ga čaka precej odprtih vprašanj, izrednega pomena pa bo predvsem njegova komunikacija z drugimi ministrstvi, finančnim, infrastrukturnim, gospodarskim, kmetijskim in ostalimi.

Dogodki O & E

FINANCE
Okolje & energija
Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ
Okolje & energija
Energetske nagrade
Okolje & energijaNataša Koražija Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ 1

Nagrade in priznanja so dobili Energetika Maribor, IJS, HESS, Občina Kočevje, GLS Slovenija, SNEP GreenTwin, Enertec, Zeleni Hrastnik

FINANCE
Okolje & energija
Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno 2

Za pionirski projekt skupnostne samooskrbe so ustanovili energetsko zadrugo, solastniki elektrarne so hkrati odjemalci, ki so si stroške energije znižali za 30 odstotkov

FINANCE
Okolje & energija
Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije 3

Vas mučijo nove omrežnine in razmišljate o novi sončni elektrarni z baterijami? Enertecovo orodje omogoča izračun optimalne kombinacije z naprednimi algoritmi

Portal podpirajo

 INEA

HSE
 

Eles

Avtor
avtor
29.08.2018 17:50
Čas branja: 2 min

Leben se je rodil leta 1981 v Ljubljani. Med šolanjem je aktivno igral košarko. Ta ga je vodila na študij v ZDA, kjer je končal študij iz ocenjevanja in varstva okolja. Nato se je vrnil v Evropo, kjer je delal v transportnem inštitutu TRL, in sicer na področjih ocenjevanja transportnih sistemov, celovite presoje vplivov na okolje, vpeljave novih tehnologij in podnebnih sprememb, izhaja iz biografije, ki jo je posredovala stranka SMC.

Šolanje je nadaljeval na britanski univerzi Oxford Brookes, kjer je končal specialistični okoljski študij. Letos je na britanski univerzi Hertfordshire zaključil še magistrski študij filozofije.

Po vrnitvi v Slovenijo je leta 2008 prevzel vodenje Centra za obnovljive vire energije in varstvo okolja Pivka, strokovno pot pa nato nadaljeval v vladni službi za podnebne spremembe, kjer je bil zadolžen za razvoj politik na področju energije in novih zelenih tehnologij ter vodenja EU projektov.

V letu 2012 je delo nadaljeval na takratnem ministrstvu za kmetijstvo in okolje, kjer je bil odgovoren za implementacijo ECO oznake in eko inovacij, bil je vodja medresorske delovne skupine za zelena javna naročila, gradnjo in rekonstrukcijo cest in namestnik vodje medresorske delovne skupine za zeleno davčno reformo.

Oktobra 2014 je bil v vladi Mira Cerarja imenovan za državnega sekretarja na ministrstvu za okolje in prostor, a je manj kot mesec dni po imenovanju odstopil. Na dan je namreč prišlo, da je napačno navajal svojo izobrazbo kot magister znanosti.

Poleti 2016 sta ga Cerar in minister za infrastrukturo Peter Gašperšič znova povabila k sodelovanju. Zasedel je mesto državnega sekretarja na infrastrukturnem ministrstvu in prevzel vodenje projekta drugi tir. Od tedaj se je spopadel s številnimi izzivi; med drugim je zakon o drugem tiru prestal dva referenduma, prvega je namreč ustavno sodišče razveljavilo. Prav ta odločitev je bila po Cerarjevih besedah kaplja čez rob, ki je sprožila njegov odstop in nove predčasne volitve.

Tudi v novi službi Lebnu izzivov ne bo manjkalo. Med bolj kritičnimi temami so odpadki, sanacija degradiranih območij, protipoplavni ukrepi ter urejanje stanovanjske problematike.

Zelo pomembno pa bo tudi, kako bo okoljski minister komuniciral s kolegi v vladi. V zadnjih letih so namreč na državo leteli številni očitki, ker naj bi interese okolja podrejala interesom (zasebnega) kapitala. Med spornimi projekti iz zadnjega obdobja so šesti blok Termoelektrarne Šoštanj, Kemis, Ekosistemi, Anhovo in Magna.

"Slovenska politika je predolgo zanemarjala okoljski resor in ga podrejala ostalim politikam. Čas je, da okoljski resor prevzame stranka, ki ima varovanje okolja med ključnimi programskimi prioritetami, in ministrski položaj zasede oseba, ki bo imela pokončno držo v varovanju okolja," so avgusta v odprtem pismu mandatarju za sestavo vlade Marjanu Šarcu zapisale nevladne okoljske organizacije.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Zelene obveznice, varna izbira za preudarne vlagatelje

Varna in donosna naložba je zelena obveznica, ki služi tudi za financiranje prehoda na trajnostno in nizkoogljično gospodarstvo

FINANCE
Okolje & energija
Kemis: Poslujemo v delu objekta, ki ni nelegalen
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Kemis: Poslujemo v delu objekta, ki ni nelegalen 1

Iz Kemisa so sporočili, da poslujejo v delu objekta, ki po drugostopenjski odločbi ministrstva za okolje ni prepoznan kot nelegalna gradnja.

FINANCE
Okolje & energija
Minister Vizjak je pojasnil, kako bodo pospešili okoljske postopke
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Minister Vizjak je pojasnil, kako bodo pospešili okoljske postopke

Namesto treh organov bo o prostorskih dovoljenjih po novem odločal samo eden.

FINANCE
Slovenija
Kakšen potencial ima vodik, da postane trajnostno gorivo prihodnosti
OGLAS
Slovenija
SlovenijaFinance PR Kakšen potencial ima vodik, da postane trajnostno gorivo prihodnosti (OGLAS)

Osemnajst podjetij, občin in organizacij je podpisalo konzorcijsko pogodbo za vzpostavitev ekosistema vodika iz nizkoogljičnih virov, koordinacijo konzorcija je prevzel ELES.

FINANCE
Okolje & energija
V javni razpravi je osnutek zakona o varstvu okolja. Poglejte ga in pošljite pripombe
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar V javni razpravi je osnutek zakona o varstvu okolja. Poglejte ga in pošljite pripombe 2

Do 1. februarja sprejemajo pripombe k osnutku zakona o varstvu okolja. Povzemamo nekatere njegove pomembnejše določbe.

FINANCE
Okolje & energija
Nevladniki so pripravili predlog zelene javnofinančne reforme
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Nevladniki so pripravili predlog zelene javnofinančne reforme 3

Na spletni strani Podnebno ogledalo so objavili poročilo o Zeleni javnofinančni reformi. Pripravili so ga v fundaciji Umanotera.

FINANCE
Okolje & energija
(grafi) Slovenija v evropskem vrhu pri okoljskih davkih. Kaj to pomeni?
FINANCE
Okolje & energija
Novi obračun omrežnine za podjetja: izziv ali priložnost?
OGLAS
Okolje & energija
Okolje & energijaFinance PR Novi obračun omrežnine za podjetja: izziv ali priložnost? (OGLAS)

Z novim obračunom omrežnine, ki začne veljati julija 2024, se odpirajo možnosti za znatne prihranke s pametnimi prilagoditvami in učinkovitejšo rabo energije. Preverite, kako lahko izkoristite ta prehod.