Okolje & energija

(video) Koprska embalaža, ki jo sčasoma razgradijo kar sončni žarki

V podjetju KMK Box izdelujejo transportno embalažo iz valovitega polipropilena, ki je do okolja zelo prijazen material.

Dogodki O & E

FINANCE
Okolje & energija
To so kandidati za energetske nagrade Financ 2024
Okolje & energija
Okolje & energijaNataša Koražija To so kandidati za energetske nagrade Financ 2024

Letošnje energetske nagrade Financ bomo podelili na konferenci Dnevi energetikov, ki bo 16. in 17. aprila.

FINANCE
Transport in logistika
Tako so pri GLS preuredili procese v ozadju in zagnali dostavo z električnimi vozili
Transport in logistika
Energetske nagrade 2024
Transport in logistikaNataša Koražija Tako so pri GLS preuredili procese v ozadju in zagnali dostavo z električnimi vozili

Za gradnjo sistema energetsko učinkovite dostave paketov so morali preurediti vse procese; kako s paketomati režejo prevožene kilometre in izpuste

FINANCE
Okolje & energija
Spoznajte zmagovalce razpisa za okoljske nagrade 2023
Okolje & energija
Okoljsko srečanje
Okolje & energijaNataša Koražija Spoznajte zmagovalce razpisa za okoljske nagrade 2023

Izbirali smo med 23 prijavljenimi, podelili smo 3 glavne nagrade in 6 priznanj v kategorijah: okolju prijazen izdelek, postopek in okolju prijazno podjetje.

Portal podpirajo

 INEA

HSE
 

Eles

16.10.2018 00:30
Čas branja: 2 min
(video) Koprska embalaža, ki jo sčasoma razgradijo kar sončni žarki
"Zdrava rast podjetja je med deset in 15-odstotna," pravi Valter Krmac, KMK Box. Foto: Borut Hočevar

Družinsko podjetje KMK Box je staro 20 let. Začeli so z izdelavo hrbtišč za Gorenjeve hladilnike. Dobavitelji velenjske družbe so bili vrsto let, to pa jim je omogočilo razvoj. Začeli so delati tudi za farmacevtsko industrijo, potem pa so se usmerili v avtomobilsko industrijo oziroma takratni Saturnus, pojasnjuje direktor Valter Krmac.

Slovenski avtomobilski trg je sčasoma postal premajhen, v zadnjih letih so se uveljavili na nemškem avtomobilskem trgu. Nastopajo s konkurenčnimi cenami, hitrostjo in zanesljivostjo. Zagotavljajo tudi rešitve, ki jih drugi ne ponujajo. Izvažajo že več kot polovico proizvodnje. Z nemškim partnerjem se dogovarjajo o prenosu dela razvoja v Slovenijo.

Boljša od kartona, preprosta za reciklažo

Glavni izdelek KMK Box je transportna oziroma medfazna embalaža, ki se uporablja za dostavo izdelkov ali polizdelkov v sestavljalnice ali na tekoči trak. Pomemben pa je material, ki ga uporabljajo za vse izdelke: valovit polipropilen. Material je nadomestek kartona, v avtomobilski industriji ga nadomešča vsaj 70-odstotno. Hkrati je material dovolj trden, zaželeno trdnost dosežejo s količino materiala, ki ga vsebuje embalažna plošča.

Pri kartonu so težave z vlago, prahom, abrazivnostjo, pri polipropilenu takšnih težav ni. Prednost polipropilena je tudi v večkratni uporabi in v veliko bolj preprosti reciklaži kot pri kartonu: porabi se manj energije, ne nastaja odpadna voda.

Polipropilen je do okolja zelo prijazen, razgradijo ga namreč žarki UVE. Ne razgradi se samo embalaža, ki se uporablja v zaprtih prostorih in ni izpostavljena soncu. Takšno embalažo reciklirajo po preprostem postopku: zmeljejo jo in jo operejo ter vrnejo v proizvodnjo. Reciklirati ne morejo samo tistega dela embalaže, ki vključuje lepilo, in delov, ki jim je dodan aluminij. Kupci lahko embalažo po uporabi vrnejo podjetju KMK, vendar tega ne delajo, ker jo raje prodajo sami. »Naša embalaža je dober material,« pojasnjuje Krmac.

Embalažo izdelajo po meri kupca. Nadgradijo jo s tekstilom, dodajajo ji različne pene, da zaščitijo občutljive izdelke. Embalaža je sestavljena iz škatle z notranjim ležiščem, ki učvrsti izdelek. Za avtomobilsko industrijo mora biti oblikovana tako, da je uporabna sedem let. Če je le mogoče, naredijo sestavljivo embalažo, kar olajša transport. Avtomobilisti so zelo zahtevni kupci, pojasnjuje Krmac.

Poleg embalaže razvijajo tudi druge izdelke iz polipropilena, na primer zaščito za drevje. Poizkusili so tudi z balkonskimi gredicami.

Nagrajujejo tim, ne posameznika

V podjetju je 60 zaposlenih, pomagajo si tudi s študenti, ves čas jih imajo od 15 do 20. Nekateri ostanejo v podjetju: v razvoju, komerciali in drugod. Delo v proizvodnji je dvoizmensko, organizirali so ga v obliki timskega dela. Tudi nagrajujejo skupine, in ne posameznika. »Tako smo razvili timski duh,« pojasnjuje Krmac. Imajo dva komercialista, enega za domači, drugega za tuji trg. Komercialist je tudi svetovalec. Embalaža mora biti namreč prilagojena izdelku, zato sodelujejo z naročnikom že pri razvoju izdelka.

Vhodni material kupujejo. Razmišljali so sicer o lastni proizvodnji polipropilena, vendar so zamisel odložili za prihodnost in se raje usmerili v razvoj embalaže. Lani aprila so kupili stavbo v Kopru, zdaj jo urejajo. Novi prostori jim bodo omogočili do 20-odstotno rast. »Zdrava rast je med deset in 15-odstotna,« pravi Krmac, ki priznava, da je nekoliko »konservativen podjetnik«.

Dodatna vsebina ni prikazana, ker niste dovolili prejema piškotkov z zunanjih strežnikov. Spremeni...

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Kako brez stresa do sončne elektrarne?

Ste vlogo za postavitev in priklop vaše sončne elektrarne že oddali in morda celo tudi pridobili soglasje? Ali pa o samooskrbi z...

FINANCE
Pozor! Za odpadno embalažo boste plačevali skoraj vsi, ki jo dajete prvi v promet v državi
Finance
Tanja Smrekar Pozor! Za odpadno embalažo boste plačevali skoraj vsi, ki jo dajete prvi v promet v državi 5

Za plačilo obveznosti stroškov ravnanja z odpadno embalažo razveljavljajo količinski prag 15 ton dane embalaže letno na trg v Sloveniji

FINANCE
Okolje & energija
Končno je odpravljen glavni razlog za kopičenje odpadkov
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Končno je odpravljen glavni razlog za kopičenje odpadkov

Na seji vlade so sprejeli uredbo o embalaži in odpadni embalaži, ki med drugim odpravlja prag za plačilo stroškov za odpadno embalažo. Na komunalni zbornici pričakujejo, da se odpadna embalaža ne bo več nabirala.

FINANCE
Okolje & energija
16 odgovorov na najpogostejša vprašanja novih zavezancev za odpadno embalažo
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar 16 odgovorov na najpogostejša vprašanja novih zavezancev za odpadno embalažo 1

Zaradi nove uredbe o ravnanju z embalažo morajo številna podjetja do 24. maja prvič vstopiti v embalažno shemo. Objavljamo odgovore na ključna vprašanja, ki jih zastavljajo embalažnim družbam.

FINANCE
Okolje & energija
Novi obračun omrežnine za podjetja: izziv ali priložnost?
OGLAS
Okolje & energija
Okolje & energijaFinance PR Novi obračun omrežnine za podjetja: izziv ali priložnost? (OGLAS)

Z novim obračunom omrežnine, ki začne veljati julija 2024, se odpirajo možnosti za znatne prihranke s pametnimi prilagoditvami in učinkovitejšo rabo energije. Preverite, kako lahko izkoristite ta prehod.

AGROBIZ
Nasveti
Vizualna podoba blagovne znamke je kot češnja na vrhu torte
Agrobiznis
NasvetiAnja Korenč Vizualna podoba blagovne znamke je kot češnja na vrhu torte 1

Oblikovalka svetuje, na kaj je dobro paziti pri oblikovanju vizualne podobne blagovne znamke živil, ki obsega logotip in embalažo.

FINANCE
Okolje & energija
Odpadki se spet kopičijo. Pravila so letos spremenjena. Kdo bo tokrat plačal odvoz?
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Odpadki se spet kopičijo. Pravila so letos spremenjena. Kdo bo tokrat plačal odvoz? 2

Lani je ministrstvo za okolje namenilo 12 milijonov evrov za odvoz nepobrane odpadne embalaže. Zgodba pa se ponavlja, embalaža se je po novem letu spet začela kopičiti. Kaj nas čaka letos?

FINANCE
Okolje & energija
Podjetja, zelo se mudi: 24. maja bo treba imeti pogodbo z embalažno družbo
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Podjetja, zelo se mudi: 24. maja bo treba imeti pogodbo z embalažno družbo 12

Nova embalažna uredba med drugim določa, da bodo morala poravnati stroške za odpadno embalažo vsa podjetja, ki dajo embalažo na trg. V praksi to pomeni včlanitev v embalažno shemo tudi za tiste, ki doslej niso bili člani. Časa je samo še tri tedne.

FINANCE
Slovenija
Kakšen potencial ima vodik, da postane trajnostno gorivo prihodnosti
OGLAS
Slovenija
SlovenijaFinance PR Kakšen potencial ima vodik, da postane trajnostno gorivo prihodnosti (OGLAS)

Osemnajst podjetij, občin in organizacij je podpisalo konzorcijsko pogodbo za vzpostavitev ekosistema vodika iz nizkoogljičnih virov, koordinacijo konzorcija je prevzel ELES.