Okolje & energija

ELES poziva: prihranili smo milijone, a razmere na trgu se spreminjajo

ELES bo z zakupom moči za sistemske storitve v letu 2019 prihranil 21 milijonov evrov, glede na leto 2018 pa bodo stroški nižji za deset milijon evrov. Vrsta sprememb pa zahteva skrbno ukrepanje v bilančnih skupinah.

Dogodki O & E

FINANCE
Okolje & energija
Kako so v Kočevju odrezali fosilna goriva, ustvarili delovna mesta in privabili industrijo
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Kako so v Kočevju odrezali fosilna goriva, ustvarili delovna mesta in privabili industrijo

V Kočevju so s prehodom na obnovljive vire postali neodvisni od nihanja cen energentov na svetovnih trgih; kako so gradili lokalno verigo oskrbe z biomaso

FINANCE
Okolje & energija
To so kandidati za energetske nagrade Financ 2024
Okolje & energija
Okolje & energijaNataša Koražija To so kandidati za energetske nagrade Financ 2024

Letošnje energetske nagrade Financ bomo podelili na konferenci Dnevi energetikov, ki bo 16. in 17. aprila.

FINANCE
Transport in logistika
Tako so pri GLS preuredili procese v ozadju in zagnali dostavo z električnimi vozili
Transport in logistika
Energetske nagrade 2024
Transport in logistikaNataša Koražija Tako so pri GLS preuredili procese v ozadju in zagnali dostavo z električnimi vozili

Za gradnjo sistema energetsko učinkovite dostave paketov so morali preurediti vse procese; kako s paketomati režejo prevožene kilometre in izpuste

Portal podpirajo

 INEA

HSE
 

Eles

29.10.2018 12:00
Čas branja: 3 min

Družba ELES mora za nemoteno delovanja elektroenergetskega sistema zagotavljati sistemske storitve. To ji nalagajo pravila Združenja evropskih sistemskih operaterjev prenosnih omrežij ENTSO-E, so zapisali v družbi ELES, ki je skrbnica elektroenergetskega sistema Slovenije, sistemske storitve pa zakupi pri slovenskih družbah za proizvodnjo električne energije.

ELES zakupi moči za posamezno sistemsko storitev in za potencialno izravnalno električno energijo. Sredstva za zakup moči pridobiva iz prihodkov od uporabe prenosnega omrežja, zakup energije pa gre v breme bilančnih skupin. Strošek zakupa moči je največji letni strošek družbe ELES, v zadnjih letih se giblje med 41 in 43 milijonov evrov na leto.

Začetek poskusnega obratovanja TEŠ 6 junija 2014 in pridobitev uporabnega dovoljenja za črpalno hidroelektrarno Avče januarja 2015 bi lahko pomenila za ELES velike težave pri zakupu dodatnih kapacitet za tako imenovano terciarno rezervo.

Blok 6 namreč za 205 megavatov presega 50 odstotkov moči NEK oziroma 348 megvatov, ČHE Avče pa pomeni 185 megavatov moči v črpalnem režimu.

ELES bi moral na podlagi določil ENTSO-E zato zagotoviti dodatnih 205 megavatov pozitivne in 185 megavatov negativne terciarne rezerve. Zaradi določil Energetskega zakona bi ju lahko zakupil samo v Sloveniji.

Po cenah, ki so veljale v letu 2015, bi to pomenilo letno dodatnih 18,5 milijona evrov oziroma 19 odstotkov povečanje tarif za uporabo prenosnega omrežja.

»V družbi ELES smo se problematike zavedali, nanjo ves čas opozarjali pristojne na vladi, resornem ministrstvu in Agenciji za energijo,« pravijo v operaterju prenosnega sistema.

Najlažje bi bilo, da Svet Agencije za energijo odobri povečanje tarif, vendar so v družbi ELES ocenili, da obstajajo še druge potencialne rešitve: »V letu 2013 smo začeli s pridobivanjem dodatnih kapacitet s čim manjšim vplivom na višino tarif za uporabo prenosnega omrežja, kar bi neposredno vplivalo na končne cene električne energije pri slovenskih porabnikih.«

Ker je združenje ENTSO-E zadolžilo ELES za izravnavanje odstopanj bloka, ki ga sestavljajo Slovenija, Hrvaška in BiH, so iskali rešitve v okviru bloka: »Januarju 2014 smo podpisali tristranski sporazum med sistemskimi operaterji Slovenije, Hrvaške in BiH, ELES, HOPS in NOS BiH, o skupnem zagotavljanju terciarne rezerve po pravilih ENTSO-E.«

A ne samo to: »Dodatno smo sklenili dogovor z italijanskim sistemskim operaterjem TERNO o razpoložljivosti 250 megavatov moči za terciarno rezervo. Po tem dogovoru je rezervacija kapacitete brezplačna, plača se samo električna energija. S tem dodatno varujemo morebitno občasno neizvajanje določil blokovskega sporazuma.«

Rezultate podpisanih sporazumov občutijo od vključno leta 2015 dalje, čeprav širši javnosti niso znani: »V obdobju od 2015 do 2018 smo prihranili za več kot 40 milijonov evrov stroškov, ki bi nastali zaradi potreb dodatnega zakupa in bi jih v končni fazi plačali slovenski porabniki električne energije.«

Septembra in oktobra letos so izvedli zakup sistemskih storitev za leto 2019. »Odločili smo se, da bomo skušali stroške zakupa moči za sistemske storitve še dodatno znižati. V to nas silijo dejavniki, ki vplivajo na naše finančno poslovanje: omrežnina za prenosno omrežje se od leta 2014 zmanjšuje in je leta 2018 za 27 odstotkov nižja kot leta 2014, upoštevajoč prihodek na preneseno megavatno uro električne energije za potrebe v državi.«

Poleg tega bo oktobrska vzpostavitev nemško-avstrijske električne meje dodatno znižala prihodke od avkcij za čezmejne prenosne kapacitete. Ocenjujejo, da bo znižanje znašalo med 10 in 15 milijonov evrov na leto.

»Za leto 2019 in tudi v prihodnje smo izkoristili vse možnosti, ki nam jih nudijo podpisana sporazuma in nova evropska uredba o omrežnih kodah. Rezultat je takšen: stroški so za 20,7 milijona evrov na leto nižji, kot bi bili, če bi ELES sam zagotavljal vse sistemske storitve, oziroma so stroški za 9,7 milijona evrov nižji glede na leto 2018. Če ne bo prišlo do kolapsa pri prihodkih od čezmejnih prenosnih kapacitet, bo ta prihranek omogočal ohranjanje tarif za uporabo prenosnega omrežja vsaj še naslednja tri leta,« ugotavljajo v družbi ELES.

Vendar pa so nove cene električne energije za sistemske storitve bistveno višje, kot so bile dosedanje. ELES uporablja za izravnalno platformo slovensko borzo BSP, kjer so se cene letos povečale za več kot 55 odstotkov.

Višje cene bodo vplivale na stroške izravnave slovenskih bilančnih skupin. Kakšni bodo dejanski stroški izravnave, bo odvisno predvsem od kakovosti napovedi dobav in porabe bilančnih skupin.

Daleč največji slovenski bilančni skupini na slovenskem trgu sta HSE in GEN-I. Družbe skupin HSE in GEN nudijo 95 odstotkov moči za vse sistemske storitve. "Zato ocenjujemo, da bosta bilančni skupini HSE in GEN-I še posebej skrbni pri izdelavi tako imenovanih dnevnih voznih redov," so še sporočili iz družbe ELES.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Namesto da bi vzel lizing za avtomobil, sem raje vložil v zeleno obveznico

Varna in donosna naložba je zelena obveznica, ki služi tudi za financiranje prehoda na trajnostno in nizkoogljično gospodarstvo

FINANCE
Okolje & energija
Začenjajo se priprave na združitev elektrooperaterjev SODO in ELES
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Začenjajo se priprave na združitev elektrooperaterjev SODO in ELES 5

Na dnevnem redu današnje seje vlade je tudi predlog sklepa, po katerem bodo na infrastrukturnem ministrstvu pripravili pravno podlago za vertikalno integracijo družbe SODO z družbo ELES.

FINANCE
Okolje & energija
Projekcije: kakšen bo lahko uvoz elektrike, kaj lahko ovira nizkoogljičnost
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Projekcije: kakšen bo lahko uvoz elektrike, kaj lahko ovira nizkoogljičnost 10

"Pri naložbah v sončne in vetrne elektrarne pričakujem predvsem iniciativo domačega in tujega zasebnega kapitala," je povedal generalni direktor družbe ELES Aleksander Mervar.

FINANCE
Okolje & energija
Startupi, pozor: ELES išče projekte umetne inteligence za elektroomrežje
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Startupi, pozor: ELES išče projekte umetne inteligence za elektroomrežje

V Elesu so objavili mednarodni poziv za razvoj tehnologij, ki bodo zasnovane na umetni inteligenci in bodo namenjene uporabi v prenosnem elektroenergetskem omrežju

FINANCE
Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu?
OGLAS
Finance
Finance PR Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu? (OGLAS)

Sončne elektrarne nudijo podjetjem cenovno ugodno, trajnostno in zanesljivo oskrbo z energijo, kar pomembno zmanjšuje stroške, še posebej za tista podjetja z visoko porabo energije.

FINANCE
Okolje & energija
'Zelena prihodnost bo draga kot hudič, a tega noben ne upa reči na glas'
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar 'Zelena prihodnost bo draga kot hudič, a tega noben ne upa reči na glas' 16

Direktor družbe ELES Aleksander Mervar je razmišljal o stroških, lažeh in poenostavljanju v energetski tranziciji

FINANCE
Okolje & energija
(intervju) A. Mervar: Slovenija bo pri elektriki doživela šok, ki ga druge države ne bodo
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar (intervju) A. Mervar: Slovenija bo pri elektriki doživela šok, ki ga druge države ne bodo 17

"Če bi tisti, ki porabljajo elektriko v gospodarstvu, elektriko kupili maja, ne bi imeli nikakršnih težav. Vendar so vsi deloma špekulirali in zdaj so padli v brezno. Bodimo pošteni, to je bila špekulacija," ugotavlja direktor družbe ELES Aleksander Mervar.

FINANCE
PMM
ELES, fakulteta za elektrotehniko, Renault, Iveco … v skupnem projektu e-mobilnosti
Pametna mesta in mobilnost
Pametna mesta in mobilnostBorut Hočevar ELES, fakulteta za elektrotehniko, Renault, Iveco … v skupnem projektu e-mobilnosti 4

Fakulteta za elektrotehniko sodeluje pri zasnovi programskega orodja, ki bo pomagalo odločevalcem pri izgradnji infrastrukture za polnjenje e-avtov. Orodje razvijajo v okviru evropskega projekta INCIT-EV, uporabljali pa ga bodo lahko občinske uprave, mesta, kjer se odločajo o umeščanju polnilne infrastrukture, elektrodistribucijska podjetja, upravljavci prometne infrastrukture in drugi.

FINANCE
Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu?
OGLAS
Finance
Finance PR Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu? (OGLAS)

Sončne elektrarne nudijo podjetjem cenovno ugodno, trajnostno in zanesljivo oskrbo z energijo, kar pomembno zmanjšuje stroške, še posebej za tista podjetja z visoko porabo energije.