Okolje & energija

Sanacija Celjske kotline še vedno po polžje

Sanacija Celjske kotline, ki se uvršča med najbolj degradirana okolja v Sloveniji, se premika zelo počasi. Končane so vse potrebne preiskave za sanacijo območja Bukovžlaka, okoljsko poročilo je predvideno v decembru 2019, v 2020 naj bi sledilo gradbeno dovoljenje in objava razpisa za izvajalca sanacije, ki naj bi stekla sredi 2021.

Dogodki O & E

FINANCE
Okolje & energija
Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ
Okolje & energija
Energetske nagrade
Okolje & energijaNataša Koražija Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ 1

Nagrade in priznanja so dobili Energetika Maribor, IJS, HESS, Občina Kočevje, GLS Slovenija, SNEP GreenTwin, Enertec, Zeleni Hrastnik

FINANCE
Okolje & energija
Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno 2

Za pionirski projekt skupnostne samooskrbe so ustanovili energetsko zadrugo, solastniki elektrarne so hkrati odjemalci, ki so si stroške energije znižali za 30 odstotkov

FINANCE
Okolje & energija
Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije 3

Vas mučijo nove omrežnine in razmišljate o novi sončni elektrarni z baterijami? Enertecovo orodje omogoča izračun optimalne kombinacije z naprednimi algoritmi

Portal podpirajo

 INEA

HSE
 

Eles

Avtor
avtor
30.12.2018 18:00
Čas branja: 2 min

Celjska občina je ta mesec na območju stare Cinkarne začela s pilotnim poskusom remediacije z organo-mineralnim substratom z namenom sanacije tal, pri čemer onesnažene zemljine niso izkopavali. Delavci celjskega podjetja Simbio so tako ogradili 100 kvadratnih metrov veliko zemljišče in ga prekrili z geotekstilom.

Na zemljišče je nato Simbio nasul mešanico organske komponente kompostiranega zelenega reza, zeolitne moke in mineralne komponente neonesnažene zemlje z območja Slovenskih Konjic. Na tako pripravljeno testno območje bodo posejali travo in uredili zasaditev.

Ministrstvo za okolje in prostor je novembra medtem zaključilo vse potrebne preiskave za sanacijo območja Bukovžlaka, na katerem so desetletja odlagali nekdanje cinkarniške odpadke in delno odpadke rušenja stare cinkarne. Dokončanje izdelave idejnega projekta za sanacijo Bukovžlaka je predvideno aprila prihodnje leto, so povedali na ministrstvu.

Okoljsko ministrstvo je poročilo o izvedenih preiskavah na območju Bukovžlaka posredovalo tudi evropski komisiji, ki zaradi zamud pri odstranjevanju nezakonitih odpadkov v Bukovžlaku in zemeljskih izkopov z nevarnimi snovmi na območju Stare Cinkarne vodi postopek proti Sloveniji.

Preiskave, opravljene v obdobju od 2015 do 2018, po navedbah ministrstva brez izjeme kažejo, da geološka tla na območju Bukovžlaka niso onesnažena oziroma, da vrednosti opazovalnih parametrov v geoloških tleh ne presegajo vrednosti po uredbi o mejnih, opozorilnih in kritičnih imisijskih vrednosti nevarnih snovi v tleh.

Letos izvedene preiskave podzemne vode pa kažejo, da je stanje podzemne vode v vodonosniku med Hudinjo, Ložnico in Voglajno slabo in se poslabšuje, vendar so vzroki in viri slabega stanja podzemne vode nekje drugje, opozarjajo na okoljskem ministrstvu.

Ministrstvo je tako ta mesec določilo podroben načrt aktivnosti na območju Bukovžlaka za prvo polovico prihodnjega leta.

Poleg izdelave ocene stroškov sanacije odlagališča, obratovalnih stroškov in stroškov investicijskega vzdrževanja bodoče infrastrukture na območju se bo ministrstvo lotilo tudi izdelave idejne urbanistične ali krajinske zasnove kompleksa in izdelave osnutka občinskega podrobnega prostorskega načrta za to območje. Rok za izdelavo tega osnutka je december 2019.

Izdelava okoljskega poročila je prav tako predvidena za december prihodnje leto, vlogo za izdajo gradbenega dovoljenja naj bi ministrstvo vložilo januarja 2020, maja tega leta ministrstvo pričakuje izdajo gradbenega dovoljenja, isti mesec naj bi vlada potrdila investicijsko dokumentacijo, decembra 2020 je predvidena objava javnega razpisa za izbor izvajalca sanacije, sanacija pa naj bi se začela julija 2021.

Predstavnik Civilnih iniciativ Celje Boris Šuštar je zelo skeptičen do napovedane sanacije območja Bukovžlaka, saj so se od leta 2015, ko je sodišče EU pritrdilo evropski komisiji in ugotovilo, da država krši evropsko zakonodajo o odpadkih, na okoljskem ministrstvu po njegovih besedah doslej ukvarjali le z zavajanjem komisije z minimaliziranjem izjemno hudega onesnaženja na območju, velikem 6.243 kvadratnih metrov.

"Morda se bodo z novim ministrom Juretom Lebnom ukrepi sanacije in preprečevanje ogrožanja okolja in s tem zdravja ljudi le udejanjili. Upanje umre zadnje," je dejal Šuštar.

Okoljsko ministrstvo je sicer sanacijo Bukovžlaka napovedalo že lani. Sanacija tega šest hektarjev velikega zemljišča ob sedanji Cinkarni Celje naj bi po neuradnih informacijah stala 2,8 milijona evrov.

Območje so poleg desetletij odlaganja nekdanjih cinkarniških odpadkov in delno odpadkov od rušenja stare cinkarne močno zaznamovale tudi aktivnosti vojske, tako nemške kot jugoslovanske. Tam so bili vadbeni poligoni, strelski jarki, strojnična gnezda, ki so jih pozneje zasipavali z neustreznim materialom, možno pa je tudi, da so z zasipanjem prekrili povojna grobišča.

Več premikov je pri sanaciji zemljine na igriščih vrtcev v celjski občini. Po sanaciji na igrišču dveh vrtcev ministrstvo za prihodnje leto napoveduje sanacijo igrišč še petih celjskih vrtcev, ki so onesnažena s težkimi kovinami, zanjo pa je predvidenih okoli milijon evrov proračunskega denarja. Po načrtih bodo sanirali tri enote vrtca Zarja in po eno enoto vrtcev Anice Černejeve in Tončke Čečeve. V letu 2020 naj bi stekla sanacija še po dve enot vrtcev Zarja in Anice Černejeve ter še ena enota vrtca Tončke Čečeve.

Za takojšnjo celovito sanacijo Celjske kotline se je sicer že marca letos, ko je okoljsko ministrstvo vodila še Lebnova predhodnica Irena Majcen, zavzela varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer, ki je ocenila, da zadeve od strani ministrstva potekajo prepočasi. S poskusom pospešitve sanacije mesec dni pozneje ni uspela poslanka SMC iz Celja Janja Sluga. Njen predlog zakona o sanaciji Celjske kotline namreč ni prestal parlamentarnega sita.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Cinkarna v letu 2020: prihodki na ravni predkoronskega leta, dobiček večji od načrtovanega
Finance
Petra Sovdat Cinkarna v letu 2020: prihodki na ravni predkoronskega leta, dobiček večji od načrtovanega

Kakšna so naročila za letos, kdaj bo znana višina dividende za lani in kaj še uprava sporoča delničarjem

FINANCE
Cinkarna: če ne bo pretresov, bo dobiček letos večji od načrta, delnica na dvoletnem vrhu
Finance
Jurij Šimac Cinkarna: če ne bo pretresov, bo dobiček letos večji od načrta, delnica na dvoletnem vrhu

Uprava predlaga 11 evrov bruto dividende; lahko lastniki spet poskrbijo za zvišanje?

FINANCE
Nova revija Finance: panoge prihodnosti
PRO
Finance
NOVA REVIJA FINANCE
Finance PRO Nova revija Finance: panoge prihodnosti (PRO)

Vabljeni v zakulisje šestih prepletenih panog prihodnosti

FINANCE
Kaj se je zgodilo z edino ponudbo za nakup Cinkarne Celje, ki jo je dobila DUTB?
Finance
Petra Sovdat Kaj se je zgodilo z edino ponudbo za nakup Cinkarne Celje, ki jo je dobila DUTB?

Politične volje za prodajo ni, smo izvedeli neuradno, postopek prodaje je ustavljen. Kdo je oddal ponudbo in koliko je ponudil?

FINANCE
Članki
Krka rekordno, Cinkarna med elito
FINANCE
Slovenija
Kakšen potencial ima vodik, da postane trajnostno gorivo prihodnosti
OGLAS
Slovenija
SlovenijaFinance PR Kakšen potencial ima vodik, da postane trajnostno gorivo prihodnosti (OGLAS)

Osemnajst podjetij, občin in organizacij je podpisalo konzorcijsko pogodbo za vzpostavitev ekosistema vodika iz nizkoogljičnih virov, koordinacijo konzorcija je prevzel ELES.