Okolje & energija

Greenpeace opozarja na globalno krizo pri shranjevanju jedrskih odpadkov

Dogodki O & E

FINANCE
Okolje & energija
Pozor, do 15. marca so odprte prijave za razpis za energetske nagrade 2024
Okolje & energija
Energetika
Okolje & energijaOkolje in energija Pozor, do 15. marca so odprte prijave za razpis za energetske nagrade 2024 3

Nagrade bomo delili na Dnevih energetikov, ki bodo letos 16. in 17. aprila v Portorožu; vabljeni k prijavam!

FINANCE
Okolje & energija
Spoznajte zmagovalce razpisa za okoljske nagrade 2023
Okolje & energija
Okoljsko srečanje
Okolje & energijaNataša Koražija Spoznajte zmagovalce razpisa za okoljske nagrade 2023

Izbirali smo med 23 prijavljenimi, podelili smo 3 glavne nagrade in 6 priznanj v kategorijah: okolju prijazen izdelek, postopek in okolju prijazno podjetje.

FINANCE
Okolje & energija
To so letošnji kandidati za okoljske nagrade
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar To so letošnji kandidati za okoljske nagrade

V četrtek, 16. novembra, podeljujemo priznanja do okolja najbolj prijaznim podjetjem, izdelkom, storitvam in postopkom

Portal podpirajo

 INEA

HSE
 

Eles

Avtor
avtor
08.02.2019 10:25
Čas branja: 2 min

V svetu se vse bolj kopičijo jedrski odpadki, ki bodo še tisoče let radioaktivni, predvsem v obliki izrabljenega goriva nukleark. Kot je v nedavnem poročilu še opozorila mednarodna okoljevarstvena organizacija Greenpeace, so razmere na področju shranjevanja jedrskih odpadkov dobile razsežnosti globalne krize.

Trenutno je po navedbah francoske tiskovne agencije AFP po svetu razpršenega skupaj za 250.000 ton visoko radioaktivnega izrabljenega jedrskega goriva.

Strokovnjaki so opravili analizo objektov za njegovo hrambo v sedmih državah z jedrskimi elektrarnami, med katerimi sicer ni Slovenije. Med drugim so ugotovili, da so številna skladišča že skoraj do konca zapolnjena.

V vseh opazovanih državah - ZDA, Franciji, Japonski, Belgiji, Veliki Britaniji, Švedski in Finski - se poleg tega soočajo z drugimi težavami, ki jih še niso v celoti rešile, navaja Greenpeace v poročilu. Med temi omenja nevarnost požarov, uhajanje radioaktivnih plinov, onesnaževanje okolja in naraščajoče stroške.

"Več kot 65 let po začetku uporabe jedrske energije v civilne namene niti ena sama država ne more trditi, da ima pravo rešitev za ureditev problema najnevarnejših radioaktivnih odpadkov," je ob tem dejala koordinatorka poročila, jedrska strokovnjakinja pri Greenpeaceu Shaun Burnie.

Kot je opozorila, se je med drugim izkazalo, da ima zakopavanje izrabljenega jedrskega goriva globoko v zemljo, sicer ena od doslej vodilnih opcij rešitve problema dolgotrajnega shranjevanja, "velike pomanjkljivosti".

Večino izrabljenega jedrskega goriva sicer hranijo v hladilnih bazenih poleg reaktorjev, ki pa nimajo dodatne "sekundarne" zaščite in so zato ranljive, ko gre za zagotavljanje nenehnega hlajenja. Nekatere so celo brez nadomestnega vira energije, navaja poročilo.

Kot opozarja, je taljenje sredice v japonski jedrski elektrarni Fukušima po potresu in cunamiju leta 2011 jasno pokazalo, da nevarnost takšnih hladilnih bazenov ni zgolj hipotetična.

Poročilo izpostavlja razmere v ZDA, kjer imajo tudi največ jedrskih elektrarn - kar okoli 100, in Franciji (58 elektrarn).

"V Franciji nimajo kredibilne rešitve za dolgoročno varno hrambo izrabljenega jedrskega goriva," navaja poročilo. Francoski nadzorni organi so izrazili zaskrbljenost glede zmogljivosti hladilnih bazenov v obratu za predelavo jedrskega goriva v La Haguu. Upravitelj obrata je sicer zagotovil, da do leta 2030 ni nevarnosti za prekoračitev kapacitet v bazenih tega obrata.

V ZDA so za rešitev problematike potrošili že milijarde dolarjev, a rešitve še vedno ni. Že desetletja gradijo podzemno skladišče Yucca Mountain, a administracija prejšnjega predsednika ZDA Baracka Obame je financiranje leta 2010 ukinila.

Medtem je kar okoli 70 odstotkov izrabljenega jedrskega goriva v ZDA v ranljivih hladilnih bazenih, pogosto v količinah, ki za večkrat presegajo prvotne načrte, še opozarja poročilo Greenpeacea.

Precejšen problem predstavljajo tudi jedrski odpadki, ki nastajajo pri kopanju uranove rude. Teh naj bi bilo po svetu skupaj več kot dve milijardi ton, dodaja okoljevarstvena organizacija.

V edini slovenski jedrski elektrarni, Nuklearni elektrarni Krško (Nek), skrbijo za izrabljeno jedrsko gorivo. Ta čas se pripravljajo na gradnjo skladišča za suho hrambo, s čimer bodo po dogovoru meddržavne komisije iz leta 2015 vse visokoradioaktivne odpadke iz Neka v Sloveniji hranili do konca njenega delovanja leta 2043. Prve tovrstne odpadke naj bi vanj iz zdajšnjega vodno hlajenega bazena prenesli leta 2021.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite + poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Nepremičnine
Nepremičnine Kakšen mora biti kakovosten servis kosilnice

Vključevati mora vse potrebne preglede in popravila kosilnice oziroma vrtnega traktorja ali riderja – opravite ga pri strokovnjaku.

FINANCE
Okolje & energija
Kaj je povezalo evropske liberalce in konservativce? Jedrska energija
FINANCE
Okolje & energija
Izvedenci evropske komisije: jedrska energija sodi med zelene naložbe
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Izvedenci evropske komisije: jedrska energija sodi med zelene naložbe 3

Znanstveniki, ki svetujejo evropski komisiji, so zatrdili, da jedrska energija zdravju in okolju ne povzroča večje škode kot druge tehnologije za proizvodnjo elektrike.

FINANCE
Okolje & energija
Obnovljivi viri in jedrska energija nad toplogredne pline
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Obnovljivi viri in jedrska energija nad toplogredne pline 17

Jedrske elektrarne pri proizvodnji elektrike ne ustvarjajo toplogrednih plinov, vendar pa nastanejo izpusti v celotnem življenjskem krogu elektrarne. Zakaj in kakšne so primerjave z drugimi vrstami elektrarn?

FINANCE
Okolje & energija
Kje gradijo jedrske elektrarne in koliko bo novih
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Kje gradijo jedrske elektrarne in koliko bo novih 7

Po svetu gradijo okoli 50 novih jedrskih reaktorjev. Večino v Aziji. Dodatne jedrske zmogljivosti pa zagotavljajo tudi z nadgradnjo starih reaktorjev in zlasti v ZDA s podaljšanjem življenjske dobe elektrarn

FINANCE
Okolje & energija
Macron, Janša in še pet predsednikov skupaj v podporo jedrski energiji
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Macron, Janša in še pet predsednikov skupaj v podporo jedrski energiji 10

Predsedniki vlad oziroma držav sedmih članic EU so v pismu Ursuli von der Leyen pozvali k enaki obravnavi vseh nizkoogljičnih virov električne energije.

FINANCE
Okolje & energija
Kako bodo jedrski energetiki sodelovali na podnebnem vrhu COP 26
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Kako bodo jedrski energetiki sodelovali na podnebnem vrhu COP 26 5

Globalni podnebni vrh COP 26 v Glasgowu bo najpomembnejša podnebna konferenca po pariškem COP 21. Organizatorji želijo okrepiti podnebne zaveze podpisnic pariškega sporazuma. Pomembno vlogo na konferenci pa napovedujejo tudi jedrski energiji.

FINANCE
Okolje & energija
GEN: dobri rezultati, renesansa jedrske energije
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar GEN: dobri rezultati, renesansa jedrske energije 5

V Skupini GEN so predstavili lanske rezultate, letošnje poslovne načrte in vlogo jedrske energije v svetu.

FINANCE
Okolje & energija
Zakaj je francoska elektrika cenejša od nemške in bolj pomaga podnebju
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Zakaj je francoska elektrika cenejša od nemške in bolj pomaga podnebju 12

»Mednarodnih podnebnih ciljev ne bomo dosegli, če bomo izključili jedrsko energijo.« Stavek so zapisali pred nekaj dnevi v organizaciji UNECE, komisiji Združenih narodov za Evropo oziroma The United Nations Commission for Europe.