Okolje & energija

(prejeli smo) Za vetrno energijo naj se uvede koncesija

Dogodki O & E

FINANCE
Okolje & energija
Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ
Okolje & energija
Energetske nagrade
Okolje & energijaNataša Koražija Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ 1

Nagrade in priznanja so dobili Energetika Maribor, IJS, HESS, Občina Kočevje, GLS Slovenija, SNEP GreenTwin, Enertec, Zeleni Hrastnik

FINANCE
Okolje & energija
Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno 2

Za pionirski projekt skupnostne samooskrbe so ustanovili energetsko zadrugo, solastniki elektrarne so hkrati odjemalci, ki so si stroške energije znižali za 30 odstotkov

FINANCE
Okolje & energija
Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije 3

Vas mučijo nove omrežnine in razmišljate o novi sončni elektrarni z baterijami? Enertecovo orodje omogoča izračun optimalne kombinacije z naprednimi algoritmi

Portal podpirajo

 INEA

HSE
 

Eles

Avtor
avtor
11.03.2019 13:20
Dopolnjeno: 11.03.2019 13:20
Čas branja: 1 min

Civila iniciativa, ki nasprotuje gradnji vetrnih elektrarn na Ojstrici, je poslala vprašanja na več institucionalnih naslovov. Nikomur od naslovnikov se očitno ne zdi vredno ukvarjati z njihovimi vprašanji.

V Združenju za energetsko neodvisnost Slovenije (ZENS) pa menimo, da je dostojno odgovoriti na prejeta vprašanja. Smo zagovorniki slovenske proizvodnje električne energije in s tem pismom odgovarjamo tudi drugim podobnim iniciativam po Sloveniji.

Spraševalci očitajo investitorju nevzdržnost predvidenega projekta iz treh osnovnih vidikov. Takšni gradnji nasprotujejo iz ekonomskih, okoljskih in zdravstvenih razlogov.

Ekonomski razlogi so vezani izključno na izvajalca investicije. V ekonomiko projekta se tretje osebe ne smejo in ne morejo mešati in nanjo vplivati!

Okoljski segment je največji. Slovenija je podpisnica svetovnega podnebnega sporazuma, s katerim se je večina držav zavezala k zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov. In kako to doseči najbolj preprosto? S proizvodnjo energije s trajnimi energetskimi viri, v konkretnem primeru je to veter. V času obratovanja ni škodljivih emisij, ob koncu obratovanja pa je možno naprave odstraniti brez vidnih posledic. Zagotovo si člani civilne iniciative v svoji okolici ne želijo postaviti termoelektrarne na fosilni energent.

Zdravstveni segment vpliva na okolico urejajo predpisi o postavitvi in obratovanju takšnih objektov. Ko upravni organ izda gradbeno dovoljenje, mora preveriti vse morebitne ovire in šele potem lahko izda dovoljenje.

To je preprost odgovor civilni iniciativi. Bistvo delovanja civilne iniciative je seveda skrito drugje. Pred štirimi leti se je podobna zgodba dogajala na drugem koncu Slovenije in zato smo v ZENS že takrat predlagali uvedbo koncesije za rabo energije vetra.

Uvedbo koncesije za rabo energije vetra na določenem območju predlagamo vnovič. Prvič smo predlagali, da se deset odstotkov od ustvarjenega prihodka plača državi, ki polovico prejetega zneska nakaže lokalni skupnosti, na katere območju se nahaja vetrno polje.

Bistvo delovanja civilne iniciative je iskanje finančnih sredstev od obratujočih projektov. V primeru elektrarn na Ojstrici pa je civilna iniciativa zavila svoje nasprotovanje v ekonomsko, okoljsko in zdravstveno vprašanje, ker v pogovarjanju in dogovarjanju z investitorjem niso bili uspešni.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu?

Sončne elektrarne nudijo podjetjem cenovno ugodno, trajnostno in zanesljivo oskrbo z energijo, kar pomembno zmanjšuje stroške, še...

FINANCE
Okolje & energija
To je globalna poslovna smer, ki je ne smete zgrešiti
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar To je globalna poslovna smer, ki je ne smete zgrešiti 5

V svetovalni družbi Systemiq so zbrali podatke, ki kažejo, kako močno se je globalno gospodarstvo že usmerilo v zmanjšanje ogljičnega odtisa.

FINANCE
Okolje & energija
Distributerji elektrike so ocenili porabo do leta 2030
FINANCE
Okolje & energija
Energetiki načrtujejo za milijarde evrov zelenih naložb
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Energetiki načrtujejo za milijarde evrov zelenih naložb 1

Slovenska energetska podjetja načrtujejo do leta 2027 za vsaj štiri milijarde evrov zelenih energetskih naložb.

FINANCE
Slovenija
Kakšen potencial ima vodik, da postane trajnostno gorivo prihodnosti
OGLAS
Slovenija
SlovenijaFinance PR Kakšen potencial ima vodik, da postane trajnostno gorivo prihodnosti (OGLAS)

Osemnajst podjetij, občin in organizacij je podpisalo konzorcijsko pogodbo za vzpostavitev ekosistema vodika iz nizkoogljičnih virov, koordinacijo konzorcija je prevzel ELES.

FINANCE
Okolje & energija
Kaj je povezalo evropske liberalce in konservativce? Jedrska energija
FINANCE
Manager
Temna stran zelenega
Manager
ManagerHarry de Quetteville, The Telegraph Magazine / The Interview People Temna stran zelenega 11

Nova knjiga, ki jo je o zeleni energetski revoluciji napisal Michael Shellenberger opozarja, da z dirko, da bi rešili podnebno krizo, uničujemo okolje in začenjamo povsem novo vojno za svetovne naravne vire.

FINANCE
Okolje & energija
Mokrice: okoljevarstveniki bi fotovoltaike namesto hidroelektrarne, vlada bi oboje
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Mokrice: okoljevarstveniki bi fotovoltaike namesto hidroelektrarne, vlada bi oboje 11

V Združenju Rovo tožijo vlado, ker je odločila, da je pri izgradnji hidroelektrarne Mokrice javni interes za obnovljive vire energije pomembnejši od javnega interesa po ohranjanju narave.

FINANCE
Okolje & energija
Novi obračun omrežnine za podjetja: izziv ali priložnost?
OGLAS
Okolje & energija
Okolje & energijaFinance PR Novi obračun omrežnine za podjetja: izziv ali priložnost? (OGLAS)

Z novim obračunom omrežnine, ki začne veljati julija 2024, se odpirajo možnosti za znatne prihranke s pametnimi prilagoditvami in učinkovitejšo rabo energije. Preverite, kako lahko izkoristite ta prehod.