Okolje & energija

(foto) Kako so v Zdravilišču Radenci z Resalto prihranili pri filtriranju bazenske vode

V Zdravilišču Radenci so izvedli projekt reciklaže pralnih vod peščenih filtrov z ultrafiltracijo. Družba Resalta je projekt prijavila na razpis Financ za energetsko učinkovit projekt.

Dogodki O & E

FINANCE
Okolje & energija
Pozor, do 15. marca so odprte prijave za razpis za energetske nagrade 2024
Okolje & energija
Energetika
Okolje & energijaOkolje in energija Pozor, do 15. marca so odprte prijave za razpis za energetske nagrade 2024 3

Nagrade bomo delili na Dnevih energetikov, ki bodo letos 16. in 17. aprila v Portorožu; vabljeni k prijavam!

FINANCE
Okolje & energija
Spoznajte zmagovalce razpisa za okoljske nagrade 2023
Okolje & energija
Okoljsko srečanje
Okolje & energijaNataša Koražija Spoznajte zmagovalce razpisa za okoljske nagrade 2023

Izbirali smo med 23 prijavljenimi, podelili smo 3 glavne nagrade in 6 priznanj v kategorijah: okolju prijazen izdelek, postopek in okolju prijazno podjetje.

FINANCE
Okolje & energija
To so letošnji kandidati za okoljske nagrade
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar To so letošnji kandidati za okoljske nagrade

V četrtek, 16. novembra, podeljujemo priznanja do okolja najbolj prijaznim podjetjem, izdelkom, storitvam in postopkom

Portal podpirajo

 INEA

HSE
 

Eles

07.04.2019 23:00
Čas branja: 3 min
(foto) Kako so v Zdravilišču Radenci z Resalto prihranili pri filtriranju bazenske vode
S sistemom ultrafiltracije so na leto povprečno reciklirali 19.387 kubičnih metrov vode in rekuperirali 368 megavatnih ur toplote.

V Zdravilišču Radenci je deset bazenov s skupno površino 1.460 kvadratnih metrov. Bazensko vodo morajo zaradi zagotavljanja ustreznih higienskih razmer filtrirati. Filtracija poteka skozi peščene filtre, ki jih morajo občasno oprati. Za pranje so do nedavnega uporabljali svežo vodo, ki so jo pred uporabo ogreli, po pranju pa spuščali v kanalizacijo.

Načrt: za 85 odstotkov manjši izpust vode za pranje

V družbi Resalta so pripravili projekt za znižanje stroškov sveže vode in toplote in optimiziranje procesa pranja peščenih filtrov v pomurskem zdravilišču. Tehnično rešitev so pripravili na podlagi podatkov o velikosti bazenov, količini vode, dovedene v bazene, količini vode, potrebne za pranje filtrov, urniku pranja filtrov in drugih obratovalnih podatkov. Predvideli so, da bodo s sistemom ultrafiltracije zmanjšali izpust vode za pranje filtrov v kanalizacijo za 85 odstotkov.

Optimizacija ultrafiltracijske naprave

Po vgradnji sistema ultrafiltracije so odpadno vodo od pranja bazenskih filtrov preusmerili v bazen s prostornino 80 kubičnih metrov. V bazenu so dodatno montirali potopno mešalo, ki enakomerno porazdeli trde delce v vodi in prepreči njihovo posedanje na dno bazena. Tako zagotovijo enakomerno obremenjenost sistema ultrafiltracije, zmanjšajo porabo časa, količino čistilnega sredstva za čiščenje membran in predvsem nevarnost biološke razgradnje trdih delcev. S tem so dosegli optimalno velikost ultrafiltracijske naprave, ki obratuje čim več časa na optimalni obremenitvi in zaseda čim manj prostora.

Najprej odstranijo večje nečistoče

Sistem ultrafiltracije napajajo iz cevi, ki poteka iz bazena z volumnom 80 kubičnih metrov, pred tem pa ni bila v uporabi. Odpadno vodo peljejo skozi vmesni rezervoar do predfiltracije, kjer odstranijo večje nečistoče, kot so lasje, koža in drugo. Predfiltrirana odpadna voda nadaljuje pot v ultrafiltracijo, izločene nečistoče pa v rezervoar za egalizacijo.

Ultrafiltracija je sestavljena iz treh modulov, ki delujejo neodvisno. Med čiščenjem enega modula druga dva normalno delujeta. Izločene nečistoče odvajajo v rezervoar za egalizacijo, od tam pa v kanalizacijo. Filtrirano vodo iz ultrafiltracije zbirajo v rezervoarju filtrirane vode, iz njega pa polnijo kompenzacijske bazene.

Postrojenje lahko vodijo daljinsko

Postrojenje ultrafiltracije se z električno energijo napaja iz najbližjega električnega brazdelilnika. Elektroomara postrojenja je montirana zraven ultrafiltracijskih modulov in vsebuje zaščitne in posluževalne elemente, kot so stikala in varovalke, ter krmiljenje postrojenja. Vodenje postrojenja je lokalno na panelu in daljinsko. V elektroomari je izvedeno merjenje porabe električne energije postrojenja. Merjenje izvajajo s točnostjo, ki velja za obračunske meritve.

Ocenjeni in dejanski prihranki

Kako so pred izvedbo projekta ocenili prihranke? Ocena prihrankov vode in energije je temeljila na obratovalnih podatkih Zdravilišča Radenci. Letna ocenjena količina vode za pranje peščenih filtrov je 36.500 kubičnih metrov. Ob predpostavki, da bi nov sistem ultrafiltracije zagotovil 85-odstotno vračanje vode, bi to pomenilo prihranek sveže vode 31.025 kubičnih metrov na leto. Ocenili so tudi prihranek pri porabi, saj ima reciklirana voda temperaturo od 30 do 35 stopinj in je ni treba ogrevati tako kot svežo vodo, ki ima povprečno 15 stopinj. Prihranek pri porabi toplote so ocenili na 719 megavatnih ur na leto.

Projekt obratuje od konca leta 2016. Med izvedbo so vgradili tudi merilnik količine reciklirane vode in količine rekuperirane toplote. Mesečni podatki so prikazani v tabelah.

S sistemom ultrafiltracije so na leto povprečno reciklirali 19.387 kubičnih metrov vode in rekuperirali 368 megavatnih ur toplote. Manjše količine reciklirane vode in rekuperirane toplote so posledica manjše količine porabljene vode za pranje peščenih filtrov in manjše količine prevzete vode, pri čemer pa s sistemom ultrafiltracije dosegajo predvidene izkoristke, so še zapisali v prijavi na razpis za energetsko učinkovit projekt.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite + poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Nepremičnine
Nepremičnine Kakšen mora biti kakovosten servis kosilnice

Vključevati mora vse potrebne preglede in popravila kosilnice oziroma vrtnega traktorja ali riderja – opravite ga pri strokovnjaku.

FINANCE
Okolje & energija
Z modelom nevronske mreže bodo ocenjevali pretoke slovenskih vodotokov
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Z modelom nevronske mreže bodo ocenjevali pretoke slovenskih vodotokov 5

Recimo, da ste zaprosili za koncesijo za rabo vode za proizvodnjo pijač ali za vodno dovoljenje za namakanje. Kako pristojni na Direkciji RS za vode vedo, ali je na izbrani lokaciji dovolj vode za predlagani odvzem?

FINANCE
Manager
Prste stran od pitne vode, eno Anhovo je bilo dovolj
Manager
ManagerBojana Humar Prste stran od pitne vode, eno Anhovo je bilo dovolj

Do leta 2025 bo okoli polovica svetovnega prebivalstva imela takšne ali drugačne težave z ustrezno vodno oskrbo. Pri ravnanju z vodnimi viri bi zato morala biti ničelna toleranca do tveganj.

Slovenija
Ne bojte se mraza, niti mrzle vode!
SlovenijaNina Šprohar Ne bojte se mraza, niti mrzle vode!

Kopanje v mrzli vodi ali prhanje z njo ima številne koristne učinke na naše telo. Večkrat ko se boste prhali s hladno vodo, bolj se bo telo na to navadilo. Vseeno pa bodite previdni, saj pri tem ne gre za tekmovanje z drugimi ali celo za kaznovanje samega sebe, pravi športnik Gašper Predanič. In doda, da nas mrzla voda potisne tja, kjer odpade vse nepomembno in se moramo začeti ukvarjati s seboj.

FINANCE
Manager
(Intervju) "Hidroelektrarne absolutno niso zelena energija"
Manager
ManagerNataša Koražija (Intervju) "Hidroelektrarne absolutno niso zelena energija" 12

Mihael J. Toman, Biotehniška fakulteta v Ljubljani: V noveli zakona o vodah je sporen člen, ki rahlja zakonodajo glede posegov na priobalna zemljišča in obrežna območja. Ne gre samo za vplive na vodovarstvenih območjih, ampak za poseg v biodiverzitetno raznolika območja, ki skrbijo, da imamo zdravo pitno vodo.

FINANCE
Manager
Komunalna podjetja proti Vizjakovi spremembi zakona o vodah
Manager
ManagerNataša Koražija Komunalna podjetja proti Vizjakovi spremembi zakona o vodah 1

Sebastijan Zupanc, direktor Združenja komunalnih podjetij: Od sprejetja zakona o vodah leta 2002, ko je obveznost določanja vodovarstvenih območij prešla z občin na državo, še vedno ni določena večina vodovarstvenih območij. Še vedno je veljavnih več kot 300 občinskih odlokov, ki določajo vodovarstvena območja. To stanje bi bilo treba prednostno urediti in zagotoviti ustrezno varovanje teh območij.

FINANCE
Subvencije
To so domače naložbe, ki so letos dobile zeleno luč za evropske milijone
Subvencije
SubvencijeTeja Grapulin To so domače naložbe, ki so letos dobile zeleno luč za evropske milijone 1

Pogledali smo tudi, za katere projekte oziroma programe je do zdaj namenjenega največ evropskega denarja

FINANCE
Subvencije
TOP razpisi tega tedna: evropska komisija, Eko sklad, občine
Subvencije
SubvencijeTeja Grapulin TOP razpisi tega tedna: evropska komisija, Eko sklad, občine

Objavljamo izbor aktualnih razpisov za subvencije in druge oblike spodbud

FINANCE
Okolje & energija
Kakšna je življenjska doba alkoholnega razkužila