Okolje & energija

(video) S projektom Nedo do bolj kakovostne dobave elektrike na kritičnih mestih

Projekt Nedo je mednarodni projekt pametnih omrežij in pametnih skupnosti v okviru partnerstva med japonsko agencijo NEDO in družbo ELES, so zapisali v prijavi projekta na razpis za energetsko učinkovit projekt.

Dogodki O & E

FINANCE
Okolje & energija
Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ
Okolje & energija
Energetske nagrade
Okolje & energijaNataša Koražija Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ 1

Nagrade in priznanja so dobili Energetika Maribor, IJS, HESS, Občina Kočevje, GLS Slovenija, SNEP GreenTwin, Enertec, Zeleni Hrastnik

FINANCE
Okolje & energija
Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno 2

Za pionirski projekt skupnostne samooskrbe so ustanovili energetsko zadrugo, solastniki elektrarne so hkrati odjemalci, ki so si stroške energije znižali za 30 odstotkov

FINANCE
Okolje & energija
Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije 3

Vas mučijo nove omrežnine in razmišljate o novi sončni elektrarni z baterijami? Enertecovo orodje omogoča izračun optimalne kombinacije z naprednimi algoritmi

Portal podpirajo

 INEA

HSE
 

Eles

10.04.2019 02:15
Čas branja: 2 min
(video) S projektom Nedo do bolj kakovostne dobave elektrike na kritičnih mestih
Tako so novembra 2017 odprli prvi srednje-/nizkonapetostni regulacijski transformator slovenskega proizvajalca. Z leve Boris Kupec, Elektro Celje, Aleksander Mervar, ELES, in Jernej Horvat, Kolektor Sisteh. Foto: Borut Hočevar

Nedo je po vsebini zelo kompleksen projekt, so nadaljevali v družbi ELES, sistemskem operaterju prenosnega elektroenergetskega omrežja: »Projekt vključuje številna področja pametnih skupnosti in pametnih omrežij in jih povezuje v učinkovito celoto.«

Nosilni družbi projekta sta ELES in japonski Hitachi, v izvedbo pa je vključenih več kot 30 podjetij, med njimi so lastniki infrastrukture, izvajalci in ponudniki rešitev.

Dve fazi projekta

Projekt je razdeljen v dve fazi. Prvo so začeli izvajati konec leta 2016 in bo trajala do konca leta 2019, izvajajo pa jo na lokacijah transformatorskih postaj RTP Slovenj Gradec v omrežju Elektra Celje in RTP Breg Elektra Maribor. Drugo fazo so začeli izvajati septembra lani, končali pa jo bodo aprila 2021.

Sodobna oprema in napredne funkcionalnosti

V okviru projekta bodo vgradili sodobno opremo, kot so regulacijski transformatorji, odklopniki, sistemi vodenja distribucijskega omrežja, in razvili številne napredne funkcionalnosti. Nekaj primerov: koordinirana regulacija napetosti, lokalizacija in izolacija okvar ter vnovična vzpostavitev napajanja, obratovanje v zaprti zanki, konservativna regulacija napetosti, kratkoročna napoved odjema in razpršene proizvodnje po točkah v omrežju.

Dodatna vsebina ni prikazana, ker niste dovolili prejema piškotkov z zunanjih strežnikov. Spremeni...

Koristi na ravni prenosnega omrežja

Sodobna oprema in napredne funkcionalnosti sestavljajo skupaj z infrastrukturo napredno infrastrukturo pametnih omrežij in pametnih skupnosti, so nadaljevali v prijavi na energetsko učinkovit projekt. Večino dejavnosti v okviru projekta Nedo sicer izvajajo pri nižjih napetostih, vendar pa se koristi izvajanja naprednih funkcionalnosti pokažejo predvsem na ravni prenosnega elektroenergetskega omrežja.

Obnovljivi viri in prehod dela odjema na električno energijo, na primer ogrevanje s toplotnimi črpalkami in električna vozila, se večinoma sicer dogajajo na nižjih napetostnih ravneh, vendar pa njihov agregiran učinek vpliva na obratovanje in razvoj prenosnega omrežja, zato je ključnega pomena večja koordinacija dejavnosti med deležniki elektroenergetskega sistema.

Tudi najmanjši bodo lahko sodelovali pri izravnalni shemi

Rezultat projekta bo napredna infrastruktura, ki bo družbi ELES pomagala izpolniti zakonske zahteve in izboljšati kakovost storitve za odjemalce električne energije z uporabo trajnostnih in do okolja prijaznih rešitev.

Objektni cilji projekta so postavitev napredne infrastrukture pametnih omrežij in pametnih skupnosti na več lokacijah po Sloveniji ter razvoj naprednih funkcionalnosti. Namenski cilj projekta pa je povečanje konkurenčnosti ponudbe terciarne rezerve z uvedbo novih mehanizmov za 0,5 megavata in omogočiti sodelovanje pri izravnavi sistema tudi najmanjšim odjemalcem.

Manj omrežja bo treba kablirati

V prijavi so našteli dosežene prihranke in koristi od projekta:

● V okviru projekta so aktivirali 800 malih odjemalcev za pomoč pri izravnavi sistema. Skupno so nadomestili 1.584 kilovatnih ur električne energije, ki bi jo sicer morali aktivirati v klasičnih elektrarnah.

● Mali odjemalci s priključno močjo pod 43 kilovatov, ki so sodelovali pri projektu, so dobili sodoben in inovativen cenik za omrežnino. Cenik bo spodbujal obremenitve v času, ki ustreza operaterju omrežja. Operater o tem obvesti odjemalce 24 ur prej. V okviru projekta so izvedli 50 ur aktivacij in merili odziv malih odjemalcev. Ugotovili so, da so mali odjemalci v povprečju zmanjšali obremenitve za 20 odstotkov.

● Izvajalci projekta Nedo pričakujejo 50-odstotno skrajšanje kazalnika SAIDI oziroma System Average Interruption Duration Index. Kazalnik pove, koliko traja povprečen izpad električne energije na odjemalca.

● Projekt izvajajo na lokacijah, kjer je kakovost dobave električne energije slabša, z naprednimi funkcionalnostmi jo bodo izboljšali, zato kabliranje omrežja, kar je alternativen ukrep, ne bo potrebno.

Dodatna vsebina ni prikazana, ker niste dovolili prejema piškotkov z zunanjih strežnikov. Spremeni...

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu?

Sončne elektrarne nudijo podjetjem cenovno ugodno, trajnostno in zanesljivo oskrbo z energijo, kar pomembno zmanjšuje stroške, še...

FINANCE
PMM
ELES, fakulteta za elektrotehniko, Renault, Iveco … v skupnem projektu e-mobilnosti
Pametna mesta in mobilnost
Pametna mesta in mobilnostBorut Hočevar ELES, fakulteta za elektrotehniko, Renault, Iveco … v skupnem projektu e-mobilnosti 4

Fakulteta za elektrotehniko sodeluje pri zasnovi programskega orodja, ki bo pomagalo odločevalcem pri izgradnji infrastrukture za polnjenje e-avtov. Orodje razvijajo v okviru evropskega projekta INCIT-EV, uporabljali pa ga bodo lahko občinske uprave, mesta, kjer se odločajo o umeščanju polnilne infrastrukture, elektrodistribucijska podjetja, upravljavci prometne infrastrukture in drugi.

FINANCE
Okolje & energija
(dopolnjeno) Razpad evropskega elektroenergetskega sistema se je začel na Hrvaškem
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar (dopolnjeno) Razpad evropskega elektroenergetskega sistema se je začel na Hrvaškem 1

Evropsko sinhrono elektroenergetsko omrežje je 8. januarja razpadlo zaradi tehničnih težav na daljnovodih v Ernestinovem pri Osijeku.

FINANCE
Okolje & energija
Opozorilo iz energetike: nizkoogljična družba bo terjala višjo omrežnino
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Opozorilo iz energetike: nizkoogljična družba bo terjala višjo omrežnino 15

Kaj čaka končne odjemalce električne energije, če bodo uresničeni dolgoročni načrti družb ELES, SODO in elektrodistribucijskih podjetij, je predstavil Elesov direktor Aleksander Mervar.

FINANCE
Skupina HSE: s trajnostnimi energetskimi projekti in rešitvami za končne odjemalce poganjamo zeleni prehod
OGLAS
Finance
Skupina HSE
Finance PR Skupina HSE: s trajnostnimi energetskimi projekti in rešitvami za končne odjemalce poganjamo zeleni prehod (OGLAS)

Skupina HSE je največja proizvajalka električne energije iz obnovljivih virov v Sloveniji in nosilka zelenega prehoda. Sledimo poglavitnim strateškim smernicam države in Evropske unije na področju trajnostnega razvoja ter temu nenehno prilagajamo svojo dejavnost in storitve. Več kot polovica proizvedene električne energije iz skupine HSE že danes prihaja iz obnovljivih virov, končnim odjemalcem pa ponujamo celovite in konkurenčne energetske rešitve na področju trajnostne energetske oskrbe in samooskrbe.

FINANCE
Okolje & energija
Prijavite se na spletni dogodek v živo: kako bodo elektroomrežje ščitili pred težo obnovljivih virov
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Prijavite se na spletni dogodek v živo: kako bodo elektroomrežje ščitili pred težo obnovljivih virov 6

Kako ELES pripravlja slovensko elektroenergetsko omrežje na vse več sončnih elektrarn, toplotnih črpalk, e-polnilnic in na druge izzive, bo v spletnem intervjuju razložil Uroš Salobir iz Elesa. Poslušajte ga in postavite vprašanja tudi vi.

FINANCE
Okolje & energija
Začenjajo se priprave na združitev elektrooperaterjev SODO in ELES
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Začenjajo se priprave na združitev elektrooperaterjev SODO in ELES 5

Na dnevnem redu današnje seje vlade je tudi predlog sklepa, po katerem bodo na infrastrukturnem ministrstvu pripravili pravno podlago za vertikalno integracijo družbe SODO z družbo ELES.

FINANCE
Okolje & energija
Zakaj imamo v Sloveniji veliko velikih baterij
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Zakaj imamo v Sloveniji veliko velikih baterij 3

»Če gledamo z vidika frekvenčnih storitev, je slovenski delež med večjimi v EU. Resda ima Slovenija zaradi majhnosti sistema in šibke prožnosti klasičnih elektrarn večjo potrebo po baterijah kot druge države, je povedal Uroš Salobir, ELES, v intervjuju, v katerem je sodeloval tudi njegov sodelavec Jurij Klančnik.

FINANCE
Okolje & energija
Novi obračun omrežnine za podjetja: izziv ali priložnost?
OGLAS
Okolje & energija
Okolje & energijaFinance PR Novi obračun omrežnine za podjetja: izziv ali priložnost? (OGLAS)

Z novim obračunom omrežnine, ki začne veljati julija 2024, se odpirajo možnosti za znatne prihranke s pametnimi prilagoditvami in učinkovitejšo rabo energije. Preverite, kako lahko izkoristite ta prehod.