Okolje & energija

Letalec Lenarčič bo nad Ciprom in Španijo meril vplive saharskega peska

Slovenski letalec in raziskovalec podnebnih spremeb Matevž Lenarčič bo dober del letošnjega poletja preživel v svojem ultralahkem letalu v družbi pilota Domna Graufa na novi okoljski misiji nad Ciprom in severno Španijo.

Dogodki O & E

FINANCE
Okolje & energija
Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ
Okolje & energija
Energetske nagrade
Okolje & energijaNataša Koražija Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ 1

Nagrade in priznanja so dobili Energetika Maribor, IJS, HESS, Občina Kočevje, GLS Slovenija, SNEP GreenTwin, Enertec, Zeleni Hrastnik

FINANCE
Okolje & energija
Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno 2

Za pionirski projekt skupnostne samooskrbe so ustanovili energetsko zadrugo, solastniki elektrarne so hkrati odjemalci, ki so si stroške energije znižali za 30 odstotkov

FINANCE
Okolje & energija
Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije 3

Vas mučijo nove omrežnine in razmišljate o novi sončni elektrarni z baterijami? Enertecovo orodje omogoča izračun optimalne kombinacije z naprednimi algoritmi

Portal podpirajo

 INEA

HSE
 

Eles

27.06.2019 08:30
Dopolnjeno: 27.06.2019 08:30
Čas branja: 3 min
Letalec Lenarčič bo nad Ciprom in Španijo meril vplive saharskega peska
Domen Grauf (levo) in Matevž Lenarčič

Na območju Cipra in Španije bodo v naslednjih tednih merili onesnaženost s puščavskim peskom, ki ga veter prinaša iz Sahare prek Sredozemskega morja v Južno Evropo. Meritve bosta Lenarčič in Grauf opravljala v okviru misije Green Light World Flight.

Pilota sta včeraj odletela z letališča v Slovenskih Konjicah proti Španiji, malo pred 11. uro pa sta pristala na letališču Avinyo zahodno od Barcelone.

Lenarčič in Grauf sta se pridružila mednarodnemu okoljskem projektu DNAAP, namenjenemu ugotavljanju, meritvam in preučevanju onesnaževanj, ki jih ne povzroča človek.

Projekt upravlja ljubljansko podjetje Aerosol, sodelujejo pa Institut Jožef Stefan, španski nacionalni raziskovalni svet, ciprski inštitut in vodilni španski raziskovalni center CSIC. Raziskave sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.

Meritve bosta Lenarčič in Grauf izvajala na različnih višinah nad Ciprom in severovzhodno Španijo v okolici Barcelone.

Griša Močnik in Luka Drinovec, vodilna člana znanstvenega dela misije Green Light World Flight, sta Lenarčičevo letalo Dynamic WT 9 opremila z dodatnimi instrumenti za meritve onesnaženosti zraka.

Prisotnost saharskega peska je Lenarčič meril že leta 2017 nad večjim delom Sredozemlja, vendar so letošnje vremenske razmere veliko bolj naklonjene tovrstnim meritvam. Nad območjem, kjer bodo potekale meritve, v naslednjih dneh vremenoslovci napovedujejo intenziven vremenski pojav, ki bo prenesel velike količine puščavskega prahu nad vzhodno Španijo, zato bodo rezultati meritev zelo pomembni.

Matevž Lenarčič je z ultralahkim letalom že trikrat letel okoli sveta, leta 2013 je dosegel Severni tečaj, v zadnjih dveh letih je meritve onesnaženosti zraka opravil tudi nad Sredozemljem in Azijo. Za letos je bil sicer načrtovan polet v Himalajo, Indijo in Butan , vendar je Lenarčič zaradi tehničnih težav in zamude pri izgradnji letala Advantic WT 10 Research načrt prestavil na prihodnje leto.

O vplivih saharskega peska

Veter redno prenaša mineralne aerosolizirane delce puščavskega peska iz Sahare preko Sredozemskega morja v južno Evropo. Ti delci absorbirajo in sipajo sončno svetlobo in vplivajo na globalno in regionalno podnebje.

Absorpcija svetlobe v aerosolih segreva atmosfero, sipanje svetlobe nazaj v vesolje pa jo hladi. Skupen sevalni prispevek aerosolov je lahko pozitiven in segreva ali negativen in hladi, odvisno od njihovih lastnosti. Cilj letošnjega projekta je izmeriti absorpcijske lastnosti aerosoliziranih delcev puščavskega peska in določiti njihov prispevek h koncentracijam delcev PM10.

Vedenje o transportu puščavskega peska je izjemnega pomena zaradi vpliva na globalno segrevanje, pospeševanje taljenja ledenikov, segrevanja morja in negativnega vpliva na zdravje ljudi. Študije dokazujejo povečano smrtnost zaradi pljučnih in srčno-žilnih bolezni v času povečane koncentracije puščavskega peska v ozračju.

Pesek prinese različne mikroorganizme, minerale in alergene in se veže na strupene snovi v zraku urbanih naselij. Zaradi kompleksnosti še niso raziskane vse dimenzije vpliva na človekovo zdravje, so še sporočili sodelavci misije Green Light World Flight.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Kako brez stresa do sončne elektrarne?

Ste vlogo za postavitev in priklop vaše sončne elektrarne že oddali in morda celo tudi pridobili soglasje? Ali pa o samooskrbi z...

Slovenija
Na okužbo z virusom SARS-CoV-2 vpliva tudi kakovost zraka
SlovenijaUrška Kužner Na okužbo z virusom SARS-CoV-2 vpliva tudi kakovost zraka

»Snovi, vezane na manjše delce, imajo lahko bolj škodljive učinke na zdravje kot tiste, ki so vezane na večje delce. Zato prenosa kapljic in aerosola, zlasti finejšega aerosola, ni mogoče prezreti,« pravi dr. Irena Grmek Košnik iz Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH). Pojasnila nam je, da je število okužb z virusom SARS-CoV-2 tam, kjer je zrak bolj onesnažen, večje, kar so dokazali s številnimi raziskavami.

FINANCE
Podjetnik
EU prvič tudi kot delničar v startupih
FINANCE
Manager
Evropski sateliti, ki bodo bolje zaznali naravne katastrofe
Manager
ManagerBloomberg Evropski sateliti, ki bodo bolje zaznali naravne katastrofe

Kako bi to lahko koristilo tudi vlagateljem?

FINANCE
Okolje & energija
Novi obračun omrežnine za podjetja: izziv ali priložnost?
OGLAS
Okolje & energija
Okolje & energijaFinance PR Novi obračun omrežnine za podjetja: izziv ali priložnost? (OGLAS)

Z novim obračunom omrežnine, ki začne veljati julija 2024, se odpirajo možnosti za znatne prihranke s pametnimi prilagoditvami in učinkovitejšo rabo energije. Preverite, kako lahko izkoristite ta prehod.

FINANCE
Okolje & energija
Kako smo Slovenci podcenili razogljičenje EU in debelo gledamo, ker ga drugi niso
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Kako smo Slovenci podcenili razogljičenje EU in debelo gledamo, ker ga drugi niso 18

Ker ne spremljamo evropskih gospodarskih tokov, nam manjka evropskih projektov

FINANCE
Okolje & energija
EU je zeleni dogovor podprla z zagonom podnebno-energetske diplomacije
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar EU je zeleni dogovor podprla z zagonom podnebno-energetske diplomacije 6

Evropski diplomati so dobili novo nalogo. Po svetu morajo spodbujati globalni energetski prehod, promovirati energetsko učinkovitost in tehnologijo za obnovljive vire.

FINANCE
Subvencije
Subvencije za razvoj: za podjetja, ki sodelujejo s tujimi partnerji, na voljo poseben razpis
Subvencije
SubvencijeTeja Grapulin Subvencije za razvoj: za podjetja, ki sodelujejo s tujimi partnerji, na voljo poseben razpis

Podjetja lahko dobijo povrnjeno do polovico upravičenih stroškov za raziskave in razvoj

FINANCE
Slovenija
Kakšen potencial ima vodik, da postane trajnostno gorivo prihodnosti
OGLAS
Slovenija
SlovenijaFinance PR Kakšen potencial ima vodik, da postane trajnostno gorivo prihodnosti (OGLAS)

Osemnajst podjetij, občin in organizacij je podpisalo konzorcijsko pogodbo za vzpostavitev ekosistema vodika iz nizkoogljičnih virov, koordinacijo konzorcija je prevzel ELES.