Okolje & energija

Hrvaška za solidarnostni sporazum s Slovenijo o oskrbi s plinom

Hrvaška vlada je sprejela odločitev o sklenitvi solidarnostnega sporazuma s Slovenijo o oskrbi s plinom, podpisala pa ga bo v prihodnjih dneh, je po zasedanju ministrov članic EU, pristojnih za energetiko, povedal hrvaški gospodarski minister Davor Filipović. Slovenska vlada je predlog pobude za tak sporazum potrdila že avgusta.

Dogodki O & E

FINANCE
Okolje & energija
Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ
Okolje & energija
Energetske nagrade
Okolje & energijaNataša Koražija Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ 1

Nagrade in priznanja so dobili Energetika Maribor, IJS, HESS, Občina Kočevje, GLS Slovenija, SNEP GreenTwin, Enertec, Zeleni Hrastnik

FINANCE
Okolje & energija
Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno 2

Za pionirski projekt skupnostne samooskrbe so ustanovili energetsko zadrugo, solastniki elektrarne so hkrati odjemalci, ki so si stroške energije znižali za 30 odstotkov

FINANCE
Okolje & energija
Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije 3

Vas mučijo nove omrežnine in razmišljate o novi sončni elektrarni z baterijami? Enertecovo orodje omogoča izračun optimalne kombinacije z naprednimi algoritmi

Portal podpirajo

 INEA

HSE
 

Eles

Avtor
avtor
24.11.2022 22:05
Čas branja: 1 min

"Solidarnost je predpogoj za uspešen boj v teh kriznih razmerah na ravni vse Evrope," je danes v Bruslju poudaril Filipović in dodal, da se o tovrstnih sporazumih pogovarjajo tudi s sosednjimi državami.

Slovenska vlada je predlog pobude za sklenitev sporazuma s Hrvaško sprejela že poleti, odbor DZ za zunanjo politiko pa je predlogu pritrdil septembra. Predlog ureja tehnične, pravne in finančne podlage za izvajanje solidarnostnega mehanizma med državami članicami EU za pomoč pri dobavi plina zaščitenim odjemalcem v skladu z evropsko uredbo o ukrepih za zagotavljanje zanesljivosti oskrbe s plinom. Sporazum bi veljal za obe strani, torej bi lahko Slovenija zaprosila Hrvaško za pomoč in obratno.

Država mehanizem aktivira kot zadnjo možnost, potem ko izvede vse možne ukrepe za zagotovitev oskrbe zaščitenih odjemalcev, vključno z ukinitvijo dobave plina vsem nezaščitenim odjemalcem. Skladno s slovensko zakonodajo so zaščiteni odjemalci poleg gospodinjstev tudi zdravstvene dejavnosti z rehabilitacijo in nego, vzgojno-varstvene dejavnosti, izobraževalne dejavnosti z dijaškimi in študentskimi domovi ter univerzitetnimi knjižnicami, pa tudi socialnovarstvene dejavnosti.

Skladno s sporazumom bo država, ki nudi solidarnostno pomoč, po svojih najboljših močeh izvedla ukrepe v svojem plinskem sistemu, da bi lahko ponudila potrebno količino plina državi prejemnici. Če se ta odloči za prejem ponudbe za oskrbo s plinom v okviru solidarnostne pomoči, se skladno z evropsko uredbo in sporazumom obveže zagotoviti plačilo prejetega plina.

Tovrstni dogovori sicer sledijo enemu od predlogov evropske komisije pri soočanju z energetsko draginjo. V Bruslju se zavzemajo za standardni sporazum, na podlagi katerega bi države članice v primeru izrednih razmer prejele plin od drugih, tudi če nimajo sklenjenega solidarnostnega sporazuma.

Evropska komisija je predlagala še več ukrepov za spopad z energetsko krizo. Med njenimi osrednjimi predlogi je vzpostavitev mehanizma, v skladu s katerim bi zgornjo mejo cene terminskih pogodb za zemeljski plin za mesec naprej na nizozemskem trgovalnem vozlišču TTF postavili pri 275 evrih na megavatno uro. Mehanizem bi se samodejno sprožil, če bi cena več kot dva tedna presegala to vrednost, obenem pa to ne bi odražalo razmer na globalnih trgih.

O tem so danes razpravljali pristojni ministri, Kumer pa je menil, bo treba predlog popraviti.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Kje se konča solidarnost?
Finance
Tanja Smrekar Kje se konča solidarnost? 26

p(Solidarnost#Solidarnost) se namreč konča pri denarnici in pri zaupanju. Če ne verjameš, da boš zaradi solidarnosti živel v prihodnje bolje tudi sam, ne samo državni koritniki, solidarnosti ni 

FINANCE
Okolje & energija
V Bruslju so predstavili logiko, zakaj bi omejevali cene plina na borzi TTF
Okolje & energija
Okolje & energijaAlbina Kenda V Bruslju so predstavili logiko, zakaj bi omejevali cene plina na borzi TTF

Evropska komisija je predstavila sveženj ukrepov proti visokim cenam zemeljskega plina, v katerega je denimo vključila predlog, da bi članice določen delež plina kupovale skupinsko -- v nasprotju s pričakovanji pa ni predstavila konkretnega predloga glede dinamičnega mehanizma, s katerim naj bi potencialno zajezili cene plina na borzi TTF

FINANCE
Okolje & energija
Bloomberg: Slovenija je za EU pripravila predlog za brzdanje cen plina
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Bloomberg: Slovenija je za EU pripravila predlog za brzdanje cen plina

V nekaterih državah članicah zahtevajo uvedbo cenovne kapice na zemeljski plin. V eni od držav pa so že pripravili predlog rešitve. Ta država je Slovenija, poroča Bloomberg.

FINANCE
Okolje & energija
Novi obračun omrežnine za podjetja: izziv ali priložnost?
OGLAS
Okolje & energija
Okolje & energijaFinance PR Novi obračun omrežnine za podjetja: izziv ali priložnost? (OGLAS)

Z novim obračunom omrežnine, ki začne veljati julija 2024, se odpirajo možnosti za znatne prihranke s pametnimi prilagoditvami in učinkovitejšo rabo energije. Preverite, kako lahko izkoristite ta prehod.

FINANCE
Okolje & energija
Voditelji EU za omejevanje cen zemeljskega plina
Okolje & energija
Okolje & energijaSTA Voditelji EU za omejevanje cen zemeljskega plina 14

Voditelji EU so danes na zasedanju v Bruslju vendarle dosegli dogovor o ukrepih za soočanje z energetsko draginjo, je sporočil predsednik Evropskega sveta Charles Michel. Med drugim so se zavzeli za uvedbo začasnega dinamičnega cenovnega koridorja za transakcije z zemeljskim plinom.

FINANCE
Manager
Kako lahko Evropi uspe brez ruskega plina
Manager
ManagerDaniel Gros Kako lahko Evropi uspe brez ruskega plina 32

Namesto subvencioniranja porabe z omejitvami cen bi morale evropske vlade subvencionirati prihranke plina.

FINANCE
Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu?
OGLAS
Finance
Finance PR Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu? (OGLAS)

Sončne elektrarne nudijo podjetjem cenovno ugodno, trajnostno in zanesljivo oskrbo z energijo, kar pomembno zmanjšuje stroške, še posebej za tista podjetja z visoko porabo energije.