Okolje & energija

Februarja prihajajo balkonske fotovoltaike. Koliko stanejo, kam jih lahko postavimo?

Prvega februarja se začne prodaja balkonskih sončnih elektrarn v Sloveniji, naprave pa bodo na voljo sredi februarja, so napovedali v podjetju Energen.

Dogodki O & E

FINANCE
Okolje & energija
Okolje & energija
Energetske nagrade
Okolje & energija Nataša Koražija Energetske nagrade: odpiramo glasovanje za najboljše energetske projekte

Glasujete lahko za svoje favorite v treh kategorijah: energetsko učinkovito podjetje, energetsko učinkovit projekt, energetska učinkovitost v logistiki in transportu.

FINANCE
Okolje & energija
Okolje & energija
Energetske nagrade
Okolje & energija Nataša Koražija Resalta je na strehah mestne občine Ljubljana zgradila 51 sončnih elektrarn

Kandidati za energetske nagrade: na osnovnih šolah, vrtcih, zdravstvenih domovih in kulturnih objektih je 51 elektrarn, 47 je povezanih v energetsko skupnost.

FINANCE
Okolje & energija
Okolje & energija
Energetske nagrade
Okolje & energija Nataša Koražija GLS: do leta 2030 hočejo doseči ničelne izpuste dostavnih vozil

Kandidati za energetske nagrade: v minulem poslovnem letu so dodali 25 električnih dostavnikov, zdaj jih bodo še 30.

Portal podpirajo

 Gen skupina - logotip

 

ELES

 

HSE

12.01.2023 01:00
Čas branja: 4 min
Februarja prihajajo balkonske fotovoltaike. Koliko stanejo, kam jih lahko postavimo?
Dimenzija 200-vatnega sončnega panela za na balkonsko ograjo je meter krat meter, teža pa manj kot tri kilograme. Foto: Energen

Na ministrstvu za infrastrukturo so tik pred novim letom izdali pravilnik, v katerem so določili tehnične zahteve za priključitev in delovanje balkonske fotovoltaike oziroma, kot so jih imenovali v pravilniku, vtične naprave za proizvodnjo električne energije. Tako so vzpostavili pogoje za postavitev takšnih naprav tudi pri nas.

Dve različici elektrarne

Prodaja balkonskih sončnih elektrarn se začne februarja, naprave bodo kupcem na voljo sredi februarja, je napovedal direktor Energena Marko Seršen. Ponudili bodo dve različici.

Prva rešitev vključuje 300- in 600-vatne solarne panele, v drugi pa so ultralahki 200-vatni paneli. Obe rešitvi vključujeta tudi inverter, konektorje, kabel z vtičem, vatmeter, lahko pa tudi konstrukcijo za postavitev panelov.

V obeh kompletih je tudi dokumentacija, namenjena obvestilu elektrodistribucijskega operaterja, je razložila Maja Badovinac, vodja projekta Vklopi sonce v podjetju Energen.

Načelo namesti si sam

Rešitev je dovolj preprosta, da jo lahko namesti uporabnik sam, zagotavlja Maja Badovinac.

Večje panele lahko montiramo na konstrukcijo, ki jo namestimo na tla, na primer na balkon ali vrt. Takšni paneli tehtajo okoli 16 kilogramov in so primernejši za družinske hiše. Za postavitev 300-vatnega panela na konstrukciji pod 30-stopinjskim kotom potrebujemo površino dva metra krat 1,7 metra.

Ultralahki paneli pa tehtajo manj kot tri kilograme, na balkonsko ograjo pa jih namestimo s trakovi z ježki. Paneli so prenosljivi, primerni so za stanovanja v bloku, njihova dimenzija je meter krat meter, material je upogljiv. V kompletu so štirje takšni paneli, inverter in druga oprema. Inverter je 600-vaten, ker takšno moč predvideva pravilnik, štirje 200-vatni paneli pa omogočajo 600-vatni izplen energije tudi ob slabšem vremenu.

Poskrbeti je treba za priklop

Za priklop naprave potrebujemo navadno vtičnico. Če takšne vtičnice ni na balkonu ali na fasadi hiše, je treba poskrbeti za napeljavo.

Še nekaj informacij. Inverterji potrebujejo za delovanje javno elektroomrežje, naprave namreč niso namenjene otočnemu delovanju. Vsi paneli in inverterji so kitajske proizvodnje, garancija je 20-letna. Elektrooperaterja je treba obvestiti dva tedna pred priklopom, posebna dovoljenja za priklop pa niso potrebna.

Cene in povračilna doba

Komplet z ultralahkimi paneli bo stal 1.300 evrov. Komplet z večjim, 300-vatnim panelom 700 evrov, komplet z dvema takšnima paneloma pa 1.200 evrov.

Pri povprečni slovenski osončenosti 1.100 ur na leto lahko investitor pričakuje okoli 660 kilovatnih ur energije. Pri ceni 20 centov za kilovatno uro bi investitor na leto prihranil okoli 130 evrov elektrike iz omrežja, so ocenili v Energenu.

V Nemčiji je povračilna doba takšne naložbe od štiri do pet let, pojasnjuje Maja Badovinac. V nekaterih državah lahko investitorji dobijo subvencijo, v Italiji in v nemški zvezni deželi Mecklenburg-Predpomorjansko znaša subvencija 500 evrov, v Nemčiji pa so poleg tega kupci balkonskih elektrarn oproščeni DDV.

Ali tudi pri nas pristojni načrtujejo subvencije za vtične elektrarne, smo vprašali ministrstvo za infrastrukturo. Odgovor bomo objavili, ko ga dobimo.

Vizija: celostno upravljanje energije

V Energenu načrtujejo, da bodo sčasoma ponudili tudi majhne, do trikilovatne zalogovnike energije. Morda jih bodo ponudili že letos, je napovedal povedal Seršen. Zalogovniki bodo primerni za imetnike balkonskih elektrarn, dodali pa bodo tudi aplikacijo za upravljanje energije. Aplikacija bo omogočila prodajo elektrike, povezala gospodinjstvo z e-avtom, izkoriščala bo prihodnje dinamične tarife in drugo. Vtične elektrarne pomenijo prvi korak in bodo omogočile Energenu stik s strankami, je razložil Seršen.

»Naša vizija je, da bomo sčasoma presegli 600 vatov, in sicer tako, da bomo priklopili porabnike, ki bodo na voljo, če jih ne bo, pa bomo dodali hranilnik. Stranka ne bo potrebovala nobenega soglasja, tudi če bo presegla 600 vatov,« je povedal direktor Energena.

Nastop tudi na tujih trgih

Podjetje Energen bo 1. februarja ponudilo balkonske sončne elektrarne tudi na nemško govorečih trgih, glavni trg bo Nemčija, je napovedal Seršen. Pozneje, vendar še letos, bodo razširili prodajo na Italijo, Francijo in Veliko Britanijo. V Nemčiji sicer že stoji 250 tisoč vtičnih elektrarn, po nekaterih podatkih pa celo 500 tisoč, povpraševanje po takšnih elektrarnah je večje od trenutne ponudbe.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Okolje & energija
FINANCE
Finance
Nataša Koražija Se strinjate, da jezera in gramoznice prekrijejo sončni paneli? 13

V senci trojnega referenduma prihaja zakon, ki poenostavlja postopke za umeščanje velikih sončnih elektrarn. Kaj bi lahko šlo narobe?

FINANCE
Okolje & energija
Okolje & energija
Okolje & energija Borut Hočevar (s PKP) Slovenska priložnost, kakršno ima le malokatera država 2

Do leta 2035 lahko povsem razogljičimo slovensko elektroenergetiko in ob tem poskrbimo za zanesljivo oskrbo z električno energijo, je povedal Danijel Levičar iz GEN energije

FINANCE
Najbogatejši Slovenci
Najbogatejši Slovenci
Najbogatejši Slovenci Borut Hočevar Kako kroji lestvico najbogatejših evropski energetski prehod

Zaradi visokih cen energije povpraševanje po nekaterih izdelkih leti v nebo. Preverili smo, kako se na takšne spremembe odzivajo v nekaterih podjetjih, ki so v lasti najbogatejših Slovencev.

FINANCE
Okolje & energija
Okolje & energija
Okolje & energija Borut Hočevar Kako bodo pospešili skupnostno energetsko samooskrbo

V Sloveniji je zelo malo znanja o ustanovitvi skupnostne samooskrbe, je zatrdil Tomislav Tkalec iz društva Focus. Registriranih je 56 skupnostnih samooskrb, pa je odvrnila državna sekretarka na ministrstvu za infrastrukturo Tina Seršen.

FINANCE
Finance
Hans-Werner Sinn Gre Nemčija spet na bolniško? 17

Zdi se, da je Nemčija spet zbolela – tokrat zaradi nerealne ambicioznosti energetske politike. In okrevanje bo boleče.

FINANCE
Okolje & energija
Okolje & energija
Okolje & energija Borut Hočevar (nasveti strokovnjaka, 2. del) Kako lahko v podjetju varčujejo z energijo

Kombinacija toplotne črpalke in sončne elektrarne, izkoriščanje odpadne toplote in prezračevalni sistemi brez rekuperacije so med priložnostmi za varčevanje z energijo v podjetjih

FINANCE
ESG
ESG
ESG Mateja Bertoncelj ETI Izlake: ščitijo največje svetovne sončne elektrarne – od Kalifornije do Japonske

Letos 15-odstotno povečanje, prihodnje leto zaradi poslov, povezanih z zelenim prehodom, v ETI načrtujejo desetodstotno rast, na 200 milijonov evrov prodaje