Okolje & energija

(FOTO) Slovenijo je čistilo 230 tisoč ljudi

V Ljubljani se je akciji Očistimo Slovenijo pridružilo okoli 18 tisoč ljudi

Dogodki O & E

FINANCE
Okolje & energija
Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ
Okolje & energija
Energetske nagrade
Okolje & energijaNataša Koražija Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ 1

Nagrade in priznanja so dobili Energetika Maribor, IJS, HESS, Občina Kočevje, GLS Slovenija, SNEP GreenTwin, Enertec, Zeleni Hrastnik

FINANCE
Okolje & energija
Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno 2

Za pionirski projekt skupnostne samooskrbe so ustanovili energetsko zadrugo, solastniki elektrarne so hkrati odjemalci, ki so si stroške energije znižali za 30 odstotkov

FINANCE
Okolje & energija
Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije 3

Vas mučijo nove omrežnine in razmišljate o novi sončni elektrarni z baterijami? Enertecovo orodje omogoča izračun optimalne kombinacije z naprednimi algoritmi

Portal podpirajo

 INEA

HSE
 

Eles

24.03.2012 09:27
Dopolnjeno: 24.03.2012 18:17
Čas branja: 3 min

Vseslovenska čistilna akcija Očistimo Slovenijo 2012 je po zadnjih podatkih, ki pa še niso dokončni, združila 230.000 prebivalcev, kar je skoraj 12 odstotkov vseh prebivalcev. V akcijo je bilo vključenih 96.503 otrok "Akcija je jasna zahteva, da to ni več pravi, sploh pa ne edini način spopadanja s to problematiko," je v Ljubljani izpostavila ena od vodij akcije Urša Zgojznik . Po zaenkrat zbranih podatkih, so prostovoljci zbrali 17.000 kubičnih metrov, kar je okoli 3000 ton odpadkov.

Organizatorji Ekologi brez meja so zaenkrat prešteli 85 odstotkov udeležencev akcije, zato pričakujejo, da bo končno število prostovoljcev še veliko večje.

O količini zbranih odpadkov z divjih odlagališč še zbirajo informacije, je pa ena od vodij Petra Matos na novinarski konferenci v Ljubljani izpostavila, da je bilo na terenu glede na akcijo izpred dveh let manj odpadkov. Izpostavila je, da je bilo predvsem manj komunalnih odpadkov, medtem ko je bilo gradbenih približno enako.

Akciji se letos niso pridružile občine Dornava, Žirovnica, Šmartno pri Litiji in Šmartno ob Paki.

Zbrali pa so se tudi obalni potapljači na izolskem carinskem pomolu, da bi očistili izolski akvatorij. Skupno se je zbralo okoli 20 potapljačev, ki jim pomaga tudi ekipa na kopnem. Že v prvih minutah so potapljači izvlekli nekaj avtomobilskih gum in kovinski drog, ki pa niso najpogostejši odpadki.

V Ljubljani se je akciji pridružilo od 1000 do 1500 prostovoljcev na četrtno skupnost, kar pomeni, da se je na zbirnih mestih zjutraj zbralo okoli 18.000 ljudi.

Čistil je tudi predsednik Türk

Predsednik republike Danilo Türk se je v občini Vrhnika udeležil vseslovenske akcije Očistimo Slovenijo, kjer je poudaril, da je Vrhnika znana po zelo dobrih rezultatih pri odpravljanju problema z odpadki, zato je lahko vzorčni primer. Akcije, kot je današnja, so dobra spodbuda za razvijanje sistema, a je po njegovem treba narediti še več.

Po besedah Türka je občina Vrhnika znana predvsem po tem, da ima razvit sistem ravnanja z odpadki, kar bi bilo treba razviti v vseh slovenskih občinah, kjer je mogoče. Dodal je, da smo zdaj v fazi razvoja, kjer se ustvari veliko odpadkov, zato je treba to tudi obvladovati.

Razviti moramo sistem, meni predsednik in poudarja, da so akcije, kot je Očistimo Slovenijo, dobra spodbuda, a niso dovolj. Ob tem je izrazil upanje, da bo država "v kakšnem letu dni" na tem področju sprejela predpise in se bo po občinah dalo videti opazne spremembe na bolje.

"Tukaj gre za rešljive probleme in če kdo hoče razumeti, kako se ti problemi rešijo, naj si pogleda, kako je to rešeno v Vrhniki," je povedal Türk. Po njegovem mnenju bodo rezultati na področju ravnanja z odpadki vidni, če se Vrhnika vzame za vzorčni primer in se naredi, kar v Vrhniki "ugotavljajo, da je še treba narediti - vključno s spremembo predpisov in pravne prakse na ravni države".

Čistili so tudi ministri

Akciji se je poleg številnih policistov pridružil notranji minister Vinko Gorenak . Na teren se je odpravil s policisti policijske postaje Šmarje pri Jelšah.

Minister za kmetijstvo in okolje Franc Bogovič ter predsednik računskega sodišča Igor Šoltes sta se v Podbočju udeležila akcije Očistimo Slovenijo 2012. Po čistilni akciji sta v Kulturnem domu Krško prisostvovala podpisu pogodbe za začetek gradnje objekta za mehansko obdelavo mešanih komunalnih odpadkov v Spodnjem Starem Gradu pri Krškem

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Dražbe
Dražbe Občina Piran pripravlja dražbo nepremičnin

Lepa priložnost za zanimivo in varno naložbo

Preberite tudi:

19.03.2012
20.03.2012
20.03.2012
20.03.2012
FINANCE
Okolje & energija
V Mariboru začetek preverjanja učinkovitosti strojnega ločevanja odpadkov
Okolje & energija
Okolje & energijaSTA V Mariboru začetek preverjanja učinkovitosti strojnega ločevanja odpadkov

V Mariboru naj bi poleti začela poskusno obratovati sortirnica mešanih komunalnih odpadkov, zato bodo prihodnji teden v mestni četrti Radvanje začeli zbirati podatke za primerjavo učinkovitosti ročnega in strojnega ločevanja odpadkov. Tehtali bodo smetnjake in tako poskušali dokazati, da je strojno ločevanje odpadkov cenejše in učinkovitejše.

FINANCE
Manager
Kitajci potegnili zavoro pri odkupu odpadkov – kaj to pomeni tudi za Slovenijo?
Manager
ManagerGorazd Suhadolnik Kitajci potegnili zavoro pri odkupu odpadkov – kaj to pomeni tudi za Slovenijo?

Omejitev izvoza plastičnih in papirnih odpadkov na Kitajsko v zahodnih državah že povzroča težave. Vrednost reciklatov je občutno upadla, za recikliranje ni dovolj predelovalnih zmogljivosti, pravih rešitev ni na vidiku.

FINANCE
Okolje & energija
Provokativna študija: Ne recikliranje, sežiganje odpadkov rešuje oceane
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Provokativna študija: Ne recikliranje, sežiganje odpadkov rešuje oceane 27

Recikliranje evropskih odpadkov je pripomoglo k onesnaženju oceanov; bolje bi naredili, če bi odpadke sežgali ali primerno odložili, je zapisal finski profesor Mikko Paunio.

FINANCE
Manager
Zakaj upravljati trajnostno mobilnost v podjetjih?
OGLAS
Manager
ManagerFinance PR Zakaj upravljati trajnostno mobilnost v podjetjih? (OGLAS)

Trije največji zaposlovalci v škofjeloški industrijski coni Trata (Knauf Insulation d. o. o., LTH Castings d. o. o. in SIBO G. d. o. o) so v sodelovanju z Občino Škofja Loka, Razvojno agencijo Sora ter inštitucijami IPoP - Inštitutom za politike prostora, CIPRO Slovenija in CIPRO International, dobro leto in pol spodbujali zaposlene, da na delo pridejo trajnostno, v sklopu projekta Trata 2.1.

FINANCE
Okolje & energija
Želja komunalcev: državna sežigalnica, ki ne bi postavljala tržnih cen
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Želja komunalcev: državna sežigalnica, ki ne bi postavljala tržnih cen 17

V gramoznici podjetja Publikus v Suhadolah je po grobi oceni deset tisoč ton odpadkov. O tem, kaj se bo dogajalo z njimi, smo govorili z Gregorjem Kranjcem iz Publikusa.

FINANCE
Okolje & energija
Divjih odlagališč odpadkov je v Sloveniji še okoli 10.000
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Divjih odlagališč odpadkov je v Sloveniji še okoli 10.000

Največ divje odloženih odpadkov je gradbenih. Stroški za odlaganje odpadkov bi nekatera gradbena podjetja spravili v nekonkurenčen položaj.

FINANCE
Okolje & energija
(daljše) Kako neživljenjski so predpisi o upepeljevanju delov človeškega telesa
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar (daljše) Kako neživljenjski so predpisi o upepeljevanju delov človeškega telesa

Oktobra smo poročali o nesmiselnih predpisih za ravnanje z odpadki človeškega izvora. Dele teles morajo bolnice voziti v tuje sežigalnice namesto, da bi jih upepelili v krematoriju Žale. Preverili smo, če se je od takrat kaj spremenilo. Ta različica članka je daljša.

FINANCE
Nova revija Finance: panoge prihodnosti
PRO
Finance
NOVA REVIJA FINANCE
Finance PRO Nova revija Finance: panoge prihodnosti (PRO)

Vabljeni v zakulisje šestih prepletenih panog prihodnosti