Zasebnost
Okolje & energija
Komentar

Očistimo Slovenijo? Raje jo nehajmo svinjati!

Dogodki O & E

FINANCE
Okolje & energija
Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ
Okolje & energija
Energetske nagrade
Okolje & energijaNataša Koražija Dnevi energetikov 2024: to so zmagovalci letošnjega izbora za energetske nagrade Financ 1

Nagrade in priznanja so dobili Energetika Maribor, IJS, HESS, Občina Kočevje, GLS Slovenija, SNEP GreenTwin, Enertec, Zeleni Hrastnik

FINANCE
Okolje & energija
Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Tako so sestavili finančno konstrukcijo za prvo zadružno sončno elektrarno 2

Za pionirski projekt skupnostne samooskrbe so ustanovili energetsko zadrugo, solastniki elektrarne so hkrati odjemalci, ki so si stroške energije znižali za 30 odstotkov

FINANCE
Okolje & energija
Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije
Okolje & energija
Energetske nagrade Financ
Okolje & energijaNataša Koražija Enertec je razvil simulator za določanje idealne velikosti sončne elektrarne in baterije 3

Vas mučijo nove omrežnine in razmišljate o novi sončni elektrarni z baterijami? Enertecovo orodje omogoča izračun optimalne kombinacije z naprednimi algoritmi

Portal podpirajo

 INEA

HSE
 

Eles

19.03.2012 22:30
Čas branja: 2 min

Pred časom sem na sprehodu po gozdu, ki obkroža našo vas, v suhi strugi potoka opazila kup starih oken. Iz iste struge vsako leto ob prostovoljnih čistilnih akcijah množica vaščanov privleče cele prikolice nepotrebne krame, tudi predlanskim, ko nas je povezala akcija Očistimo Slovenijo v enem dnevu. Odpadki se očitno tja vračajo kot bumerang. Kar me je zmotilo še bolj kot spet polno že znano odlagališče, je bilo to, da sta nekaj sto metrov stran v zadnjih dveh letih nastali dve novi! Ob tem pa je treba poudariti, da imamo približno tri kilometre od »črnega odlagališča« urejen zbirni center, kjer večinoma brezplačno sprejmejo vse vrste odpadkov.

Predvidoma to soboto se bo množica Slovencev, oborožena z rokavicami in vrečkami, spet pognala v gozdove. Tokrat ne le, da bi očistili Slovenijo, temveč svet. Ne razumite me narobe - načeloma akcijo podpiram. Všeč sta mi kolektivni duh in vonj po socializmu. Všeč mi je, da so ljudje še vedno pripravljeni nekaj storiti za javno dobro, ne da bi za to zahtevali plačilo. In gotovo bom tudi sama v soboto med tistimi, ki bodo čistili gozdove in travnike. A vendar bom to počela s težkim srcem.

»Letos je po zaslugi akcije izpred dveh let dvakrat več novih divjih odlagališč,« trdi kolegica, ki se poklicno ukvarja z odpadki. Župani sicer godrnjajo, kdo bo vse to plačal in kam bodo s tonami povečini nesortiranih smeti (sežansko odlagalno polje se je na primer zaradi odpadkov, nabranih v akciji leta 2010, povišalo za dva metra), a bodo akcijo podprli, tako kot ministrstvo za kmetijstvo in okolje.

Pa so takšne akcije res primerne in potrebne v državi z evropskimi zakoni, z vzpostavljenimi in delujočimi sistemi ločevanja odpadkov? Ali so predvsem potuha naši inšpekcijski službi, ki zaradi kakršnegakoli razloga ne opravi svojega dela? Pa tistim, ki jim je težko narediti kilometer ali dva do najbližjega zbirnega centra komunalnih odpadkov in računajo na prostovoljce, ki bodo počistili za njimi? Prepričana sem namreč, da bodo v dnevih pred akcijo tako rekoč čez noč v naravi zrasli novi kupi različnih odpadkov, natančno tako, kot se je to zgodilo pred dvema letoma.

Kje je rešitev? Okrepiti je treba delo inšpekcijskih služb, usposobiti nove inšpektorje (morda bi lahko tega dela naučili tiste javne uslužbence, ki na trenutnem delovnem mestu zgolj grejejo stol?) in strogo kaznovati kršitelje - vsi vemo, da najbolj zaboli udarec po žepu. Ni rešitev to, da vsaki dve leti očistimo divja odlagališča, treba je namreč preprečiti njihovo nastajanje!

Tolaži me, ko vidim triletnega sina, ki na sprehodu med njivami in travniki pobere vsako najmanjšo smet (celo cigaretni ogorek mu ne uide) in mi z njimi polni žepe. Hkrati pa se glasno jezi na povzročitelje in »pridiga« o tem, kam sodijo smeti. Tolaži me, da šestletni sin uči starega očeta, da je odpadno jedilno olje nevarno in se ne sme zlivati v straniščno školjko. Prepričana sem, da bodo generacije, ki prihajajo, znale drugače poskrbeti za naravo, upam le, da bodo takrat, ko bo prišel njihov čas, sploh še imele za kaj skrbeti.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
TOP Gradbeništvo
TOP Gradbeništvo Cement - ali lokalna ali pa draga zgodba

Izšla je majska številka revije Gradbeništvo. Brezplačno si prenesite PDF-različico.

Preberite tudi:

20.03.2012
24.03.2012
FINANCE
Marko Rondič: Evropa bo lahko kmalu samo še stara in nekonkurenčna celina
Finance
Jana Petkovšek Štakul Marko Rondič: Evropa bo lahko kmalu samo še stara in nekonkurenčna celina 2

Direktor ajdovske obrtno-podjetniške zbornice opozarja na razbohoteno obremenjevanje podjetij z birokracijo tako na nacionalni kot na evropski ravni.

FINANCE
Čudaštvo, nesramnost in perverznost stanovanjske politike
Finance
Nepremičnine
Vasilij Krivec Čudaštvo, nesramnost in perverznost stanovanjske politike 4

O omejitvah oddajanja stanovanj v turistične namene, pretiranih napovedih o gradnji javnih najemnih stanovanj in napovedanih novih davkih za te namene.

FINANCE
Katja Božič, MF: Plače so res zelo obremenjene, a če bi jih razbremenili, bi morali obremeniti druge zaslužke
Finance
DAVKI
Tanja Smrekar Katja Božič, MF: Plače so res zelo obremenjene, a če bi jih razbremenili, bi morali obremeniti druge zaslužke 11

Davčni paket je v sklepni fazi priprave, veljati naj bi začel 1. januarja 2025; ali lahko spremembe pričakujete tudi sobodajalci?

FINANCE
Kako ELES vidi prihodnost ogrevanja gospodinjstev v Sloveniji
OGLAS
Finance
OGREVANJE
Finance PR Kako ELES vidi prihodnost ogrevanja gospodinjstev v Sloveniji (OGLAS)

Koncept dolgoročnega ogrevanja (KODO) nakazuje smer načrtovanja energetske infrastrukture v prihodnje, ko se predvideva čedalje večja elektrifikacija ogrevanja.

FINANCE
IKT
Kaj vsem že zmore Microsoft Copilot v okolju Power BI
IKT
BREZPLAČNI WEBINAR PODJETJA B2 BI
IKTPodpornik projekta Kaj vsem že zmore Microsoft Copilot v okolju Power BI

Kako s preprostimi jezikovnimi ukazi do poglobljenih analiz in interaktivnih poročil

FINANCE
Manager
Kako razbohoteni državni gozdar žaga lesno industrijo (2.)
Manager
Prikaz nasprotnih dejstev
ManagerPrikaz nasprotnih dejstev Kako razbohoteni državni gozdar žaga lesno industrijo (2.) 2
FINANCE
Kakšna prihodnost čaka slovensko podjetništvo
Finance
RAZISKAVA Globalnega podjetniškega monitorja
Karin Širec Kakšna prihodnost čaka slovensko podjetništvo

Kazalnik celotne zgodnje podjetniške aktivnosti, ki meri delež nastajajočih in novih podjetnikov med odraslim prebivalstvom, velja za glavni indikator podjetniške dinamike. V letu 2023 je v Sloveniji znašal 7,07 odstotka, kar je pod povprečjem evropskih držav.